Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Girişimcilik / 40 yıllık ahşaplara, ‘kadın eli’ değdi

40 yıllık ahşaplara, ‘kadın eli’ değdi

Bilge Dilsiz ve Hande Yılmaz tarafından ‘çevre dostu üretim ve geri dönüşüm’ mantığını esas alarak 2015’te kurulan ByPallette, 40 yıllık ahşap paletlerden et yapımı mobilya ve aksesuarlar tasarlıyor. ByPallatte’i, doğal ürünleri tercih edenler için hayata geçirdiklerini kaydeden iki kadın girişimci, ürünlerinin hem AR-GE ve üretimini hem de pazarlamasını kendileri yapıyor. Ürünleri için ömür boyu garanti vadeden ikili, 201/de 2 milyon TL ciro elde etmeyi ve yurtdışına açılmayı planlıyor.

Mobilya sektörü, gün geçtikçe ortaya çıkan yeni trendlerle hızlı büyümesini sürdürüyor. Son zamanlarda en çok tercih edilen mobilya ürünleri arasında ise, el işi ve ahşap modeller ön plana çıkıyor. Doğal ve az işlem görmüş ürünlere olan ilginin artmasıyla da bağlantılı olan bu eğilim, sektöre yeni girişimler de kazandırıyor. Kurulum kararı Ocak 2015’te verilen, hazırlıkları Kasım 20l5’te tamamlanan ve iki kadın girişimci Bilge Dilsiz ve Hande Yılmaz tarafından yaklaşık 100 bin TL’lik bir yatırım sermayesiyle kurulan ByPallette de, bu girişimlerden biri.

ByPallette’in temelleri, aslında Bilge Dilsiz ve Hande Yıl-maz’dan da öncesine dayanıyor. Yaklaşık 40 yıl önce elma ve peynir soğuk hava deposu olarak hizmete başlayan aile şirketi Dilsizler Sanayi, sahip olduğu depoda, 20 binin üzerinde meşe, ladin, gürgen, palamut, ceviz, dişbudak ve kestane gibi değerli ağaçlardan oluşan paletleri kendileri için yaptırmaya başlıyor. Bu paletler 40 yıl boyunca tüm doğa koşullarına maruz kalarak sağlamlık kazanıyor. Ancak hem raf sistemlerinin hem de paletlerin tasarım olarak değişmesi üzerine paletler, uzun zaman önce atıl kalıyor. ‘Mobilya sektörünün kendini sürekli yenileyen bir sektör’ olduğuna inanan iki genç girişimci de kolları sıvayarak kendi doğal hammaddeleriyle, üretim yöntemiyle ve ürünleriyle farklı kitlelerin ilgisini çekebileceğine ve mobilya sektörüne değişik bir soluk getirebileceğine inandıkları ByPallette’i hayata geçirmeye karar veriyor.

ByPallette

Önce yurtiçi sonra ihracat

Bilge Dilsiz, bu kararı veriş sürecini şöyle anlatıyor: “Aldığım işletme lisans eğitiminin üzerine ‘tedarik zinciri ve lojistik’ alanında yüksek lisansımı tamamladıktan sonra, 10 yıl lojistik sektöründe yöneticilik yaptım. Ancak bu süre zarfında severek çalışacağım bir alanda girişimci olabilmek için araştırmalarımı sürekli yürüttüm. Bu isteğim, eşim Mehmet Dilsizin ahşap paletleri dönüştürme fikri ile can buldu ve çalıştığım kurumla yollarımı ayırdım. ‘İlkimlendirme-Soğut-ma’ lisans eğitimi sonrası bir süre bir sigorta şirketinde çalışan, ardından cupcake ve pasta tasarımı, perde ve avize tasarımları yaparak yurt-dışına satışını gerçekleştiren Hande Yılmaz ise, hem ortağım hem de eşinin kardeşi.”2016 yılının ilk yarısı sadece kurulum, pazarlama ve AR-GE ağırlıklı geçtiği için tüm hedeflerini 2017 yılı için yapan ByPallatte ekibi, 2017 yılında 2 milyon TL’lik ciroya ulaşmayı hedefliyor. Çok yeni bir girişim olduklarından şimdilik sadece yurt içindeki tüketicilerle buluşan ve bu pazarda güçlenmek isteyen ByPallatte, yurtdışı bağlantılarını da yeni yeni oluşturmaya başlamış durumda. Yurtdışına açılım için anlaşma süreci sürerken, planlar arasında ihracat yapmak da bulunuyor.

Paletlerin yeniden dönüşümü

“Geçmişin izlerini taşıyan ahşap karakteri ile günümüzün çağdaş ihtiyaçlarını karşılayacak, günlük hayatta kullanılan, tamamen el işçiliği ile üretilmiş mobilya ve aksesuarlar tasarlıyoruz” diyen ByPallette’nın ortaklarından Hande Yılmaz, yaptıkları işi kısaca şöyle özetliyor: “40 yıllık ahşap paletleri, el yapımı mobilyalara ve aksesuarlar dönüştürüyoruz. Bunu yaparken ‘çevre dostu, geri dönüşüm’ misyonumuzu da göz önünde bulundurarak aslında ‘yeni dönüşüm’ yapıyoruz. Yeni dönüşüm; eski ve kullanılmış bir malzemeyi yaratıcı olarak yeniden tasarlamak anlamına geliyor.” Standartların ve ihtiyaçların değişmesiyle kadın girişimcilerin elindeki paletler bugün neredeyse yakacak haline gelmiş. Girişimciler de bunu sadece geri dönüşüm değil, ‘yeni dönüşüm’ mantığı ile hayata yeniden kazandırıyor. Eski paletler yeniden hayata döndürülürken onlara farklı ve daha güncel bir işlev kazandırılıyor. ByPallette’nin mimarları, ekstra işlem görmemiş ahşap ürünleri için ‘ömür boyu garanti’ de vadediyor.

Her ürüne bir fidan

Ekip, palet haricinde geri dönüşüme uygun diğer yan malzemeleri de entegre ederek ev, ofis, işyeri ve bahçelerde kullanılabilecek ürünlerin tasarımını da yapıyor. Ayrıca hammadde ve ürünlerine dair AR-GE çalışmalarını da kendisi yürütüyor. Üretim ve AR-GE konusunda uzman kurum ve kişilerle ortak çalışmalar sürdürdüklerini söyleyen Bilge Dilsiz, “Üretim aşamasında her bir parçayı değerlendirerek, yeni bir ürün olarak müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz. Her ürünün ilk üretimini önce kendimiz kullanarak ikinci bir kontrol yapıyoruz. Bunun yanında satılan her parça için bir fidan dikerek sertifikasını ürün sahiplerine gönderiyoruz” diyor. Hande Yılmaz ise ByPallette’in pazar profilini; ‘orta ve yüksek sosyoekonomik yapıya sahip olan, çevre duyarlılığı yüksek, doğal ve az işlenmiş ürünleri tercih eden, rahatlık, konfor ve yeni bir tarz beklentisi dışında kullanışlı ürün arayışında olan kullanıcılar’ olarak tanımlıyor.

Ofis ile üretim atölyesi aynı yerde bulunuyor. Çünkü her aşamasında üretime dâhil olmak, öncelikli tercih. ByPallette, lokasyon olarak İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yanında, Kurtköy’deki Dilsizler Sanayi ile aynı alanda konumlanıyor.

Doğaya ve doğala dönüşüm

Mobilya ve ahşap konusunda dünyada ‘endüstriyel işlem görmemiş, ham ve naturel’ ahşap kullanımının ön planda olduğunu ifade eden Bilge Dilsiz’e göre günümüzün trendi, ‘retro stilinde, doğaya ve doğal olana dönüşüm.’ Gelecekte de bu trendin devam edeceğini öngören genç girişimci, ek olarak gündelik ihtiyaçların karşılanacağı ‘hibrit tasanmlar’m da sıklıkla tercih edileceğini dile getiriyor.

Türkiye’de ise ‘geleneksel beklentilerle beraber modern ve hayatı kolaylaştıran yaklaşımlar’ın ön planda olduğunu belirten Hande Yılmaz, Türkiye’deki mobilya sektöründe bir dönem fabrikasyon ürünlerin geliştiğini, bu dönemde el işçiliğinin giderek değerini kaybettiğini vurguluyor. “Ancak şimdilerde doğal ve az işlem görmüş gerçek ahşapların, sadece el işçiliği ile yapılan ürünlerin tekrar eski önemini kazanmaya başladığını görüyoruz” diyen Hande Yılmaz, el işçiliğinin çok önemli ve kaybedilmemesi gereken bir değer olduğuna inaudıklarmı, üretim ve tasarım yaklaşımlarmda da bu baJaş açısının gözlemlenebildiğirün altım çiziyor.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor etkisindeki tekstilin büyüklüğü muazzam

Cosplay, tekstil perakendecileri başta olmak üzere pek çok üreticiyi etkisi altına almış durumda. Özelleştirilebilir kıyafetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir