Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Girişimcilik / Akillisaha.com halı sahaları teknoloji ile buluşturuyor

Akillisaha.com halı sahaları teknoloji ile buluşturuyor

Logaritma Bilişimin kurduğu Akillisaha.com, halı sahaları teknoloji ve bilişimle buluşturarak amatör sporculara destek olmayı amaçlıyor. Şimdiden 29 farklı sahaya kurulan kamera sistemi, maç sırasında çekim yaparak maçın özetini çıkartıyor ve maçları otomatik olarak Akillisaha.com’a yüklüyor. Logaritma Bilişimin genel müdürü Ahmet Yamankaradeniz, 2016 sonuna kadar 150 sahada 400 bin kişiye ulaşmayı hedeflediklerini söylüyor.

Türkiye’deki futbol tutkusu, halı saha işletmeciliğini popüler iş alanlarından biri haline getirdi. Türkiye Futbol Federasyonu’nun rakamlarına göre İstanbul’da binin üzerinde Türkiye genelinde ise 10 bin civarında halı saha var. Pazardaki potansiyel halı saha işletmeciliği dışında yeni iş alanlarının doğmasını da sağlıyor. Bunlardan biri de Akilli-saha.com. Destek Group’a bağlı Logaritma Bilişimin kurduğu Akillisaha.com, halı sahaları teknoloji ve bilişimle buluşturarak amatör sporculara destek olmayı amaçlıyor.

Akillisahacom

Akiilisaha.com, Logaritma Bilişimin genel müdürü Ahmet Faruk Yamankaradeniz ve AR-GE’den sorumlu Ahmet Bekir Güller arasındaki bir iddiayla ortaya çıkıyor. Ahmet Bekir Gül ile ilk olarak 2013 yılında başka bir proje için bir araya geldiklerini söyleyen Yamankaradeniz, “Logaritma Bilişim olarak elimizdeki ilk projemizden sonra Bekir ile konuşup bir iddiaya girdik. Kendisi bir kamera yazılımı yapacağını ve bu kameranın topu takip edeceğini söyledi. Önceleri bu işi nasıl yapacağını merak ettiğim için inanmadım. Bekir bilgisini ben de girişim sermayesini ortaya koyarak projeye başladık. Bir yılın sonunda akillisaha.com projesi faaliyete geçti. Böylece iddiayı Bekir kazanmış oldu” diye konuşuyor.

Maçın özetini çıkartıyor

Akillisaha.com projesinin çalışmaları 2014 yılında başlıyor. Yaptıkları araştırma ve çalışmaların sonunda 2015’in Ağustos ayında ilk prototipi çıkıyor projenin. 2015’in Eylül ayında ise halı sahalarda kurulumlara başlanıyor. Akillisaha.com halı sahaları teknoloji ve bilişimle buluştururken amatör sporculara destek olmayı amaçlayan bir proje. Sahalara çift kamera ile kurulan sistem, tamamen Logaritma Bilişimin yaptığı yazılım sayesinde halı sahaları akıllı sahalara çeviriyor. Özel yazılım ile birlikte kurulan kamera sistemi maç sırasında çekim yaparak maç sonunda kendi özetini çıkartıyor. Sistem faaliyet esnasında hiçbir insan gücünden yararlanmıyor. Maç analizi tamamen kameralara entegre yazılım sayesinde yapılıyor. Maç sonundaki özet de yine aynı şekilde tamamen yazılım çerçevesinde oluşturularak sisteme yükleniyor.

Akıllı sahalarda oynanan maçın özetini sistemin otomatik olarak akillisaha.com’a koyduğunu söyleyen Yamankaradeniz bu sistemin faydasını şu şekilde özetliyor: “Bu sayede akıllı sahalardan çıkınca oynadığınız maçın özetini izleyebilirsiniz. Bu videoları sosyal medyada paylaşıp çevrenize yeteneğinizi gösterebilir, eğlendiğiniz saatlerin birer anı olarak saklanmasını sağlayabilirsiniz.”

Topu takip eden kamera geliyorAkiHisaha.com’un önümüzdeki dönemde hem sistemsel hem de teknik anlamda planladığı pek çok proje var. Bunlardan biri de hareketli kamera sistemi. Mevcut projede kullanılan sistem iki sabit kameradan oluşuyor. Salıayı iki farklı açıdan tamamen kavrayabilen kameralar yerine topu hareketli tek bir kamera üzerinde taüp eden bir kamera üzerindeki çalışmalar ise bitmek üzere. Yamankaradeniz, önümüzdeki birkaç ayda prototipini hazırlayıp 2016’nın üçüncü çeyreğinde halı salıalarda kullanıma sunmayı hedeflediklerini belirtiyor. Bunun yanında sistem üzerinden üye halı sahalarda rezervasyon özelliği geliştirilmesi planlanıyor. Oyuncular internet sitesini ziyaret ederek, uygun takvimde halı sahalara rezervasyon verebilecek. Yamankaradeniz, ilerleyen uygulama olabileceği söylüyor.

Hedef 150 akıllı saha

Yaklaşık beş ay önce başlayan proje, 29 farklı halı sahaya kuruldu. Aktif olarak 24 halı sahada proje faal durumda. 2016 yılının sonuna kadar bu sayının 150’ye çıkartılması hedefleniyor. Çeşitli halı sahalarla görüşmelerin devam ettiğini söyleyen Yamankaradeniz, “2015’in son çeyreğinde faaliyetimize başladığımız için büyüme ska-lamız çok büyük bir artış göstermedi. Ancak yine de yılsonunda ulaştığımız 29 halı saha bizim için umut verici bir başlangıç oldu. Yeni kurulan bir proje olduğu için ilk yıl rakamları bize daha sağlıklı sonuçlar vererek büyük resmi görmemizi çok daha kolaylaştıracak. Bu yüzden 2016’nın üçüncü çeyreğini bekliyoruz. Bu süre zarfında çalışmalarımıza devam ederek büyümeyi hedefliyoruz” diye konuşuyor.

2016 yılında projeyi geliştirerek büyümeyi hedefleyen girişimciler, bunun için kullanılan kameraları güncelleyerek yeni, daha fonksiyonlu kameralar üzerinde çalışıyor. Ayrıca yeni kameralarla birlikte sadece halı sahalara değil, amatör kulüplere de hizmet verilmesi hedefleniyor. Bu konuda da amatör kulüpler ile görüşmeler devam ediyor. Girişimciler, projeye biraz daha eğlence katmak için ‘akillisaha.tv’ isimli bir proje üzerinde çalışıyor. Bu projede sisteme eklenen ve en çok izlenen maçlar hedef kitleye uygun üç farklı genç kız tarafından yorumlanacak. Yorumcular ‘noname’ ya da ünlü isimler olabilecek.

“Yeni teknoloji kullanıyoruz”

Akillisaha.com’un dünyada da benzerleri bulunuyor. Ancak bu işi Türkiye’de bu kadar kapsamlı ve bu kadar sistemli olarak yapan tek firma olduklarını belirten Yamankaradeniz, “Bazı işletmeler kendi imkânlarıyla normal güvenlik kameralarını kullanarak CD aracılığı ile oyunculara maçın tam videosunu veriyorlar. Ancak bildiğiniz üzere; günümüz yeni nesil bilgisayarlarının çoğunda artık CD-rom sürücüsü dahi bulunmamakta. Bizim bu gibi işletmelerden en büyük farkımız; akıllı telefonlara, tabletlere ve günümüz bilgisayarlarına uygun ve tamamen interaktif olarak oyuncuya çok daha hızlı bir şekilde ulaşmamız. Sistem internet üzerinden yayınlandığı için tüm sosyal medya hesaplarında da kolaylıkla paylaşılabiliyor. Böylelikle daha az maliyetli bir hizmet sunmuş oluyoruz” diyor.

Destek Group, belli bir büyümeden sonra 1 milyon TL yatırımla Akillisaha.com’un yüzde 25 hissedarı oldu. Henüz melek yatırımcılarla görüşmeleri olmadığını söyleyen Yamankaradeniz, başka yatırımcılara kapılarının açık olduğunu belirtiyor.

Kurulum ücreti almıyor

Akıllısaha.com’un iş modeli ise gelir paylaşımı sistemine dayanıyor. HaJı saha işletmeleri ürünü almak istediklerinde kamera ve sistem bazında herhangi bir kurulum ücreti alınmıyor. Sadece yayınlanan maç başına belirli bir ücret almıyor. Bu alman ücreti çıkartmak için de halı saiıa işletmeleri mevcut ücretlerini cüzi bir miktarda artırıyor. Böylelikle sahaya yapılan maliyeti karşılayacak ücret hah sahanm kendi ücretine entegre edilmiş oluyor. Yamankaradeniz, “Bizim maliyetimizi karşılayacak fiyatı kendilerine iletiyoruz, kendi mevcut ücretlerine yaptığı artışlar halı saha, işletmesinin insiyatifme bağlı. Örnek olarak bir halı saha maç başma 5 TL alıyorsa akıllı saha üyesi olduktan sonra 7 TL oluyor. Bu fiyatı çok daha fazla artıran işletmeler oluyor, biz onlara da ücreti minimum düzeyde tutmasını öneriyoruz” diye konuşuyor.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor etkisindeki tekstilin büyüklüğü muazzam

Cosplay, tekstil perakendecileri başta olmak üzere pek çok üreticiyi etkisi altına almış durumda. Özelleştirilebilir kıyafetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir