Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Girişimcilik / Aldığı yatırımla Ortadoğu’yu temizleyecek

Aldığı yatırımla Ortadoğu’yu temizleyecek

Dubai merkezli online temizlik platformu Justmob.com, girişimci Nevzat Aydın’dan aldığı yatırım sonrasında hedeflerini büyüttü. 2015 Şubat’mda kurulduktan sonra müşterilerin beğenisini yakalayan şirket, aldığı yatırım sonrasında Ortadoğu’nun diğer pazarlarında da hizmet vermeye hazırlanıyor. Bir yıldan kısa bir sürede 15 binin üzerinde temizlik yapan şirket, 2016 yılı sonunda yüzde 200’lük bir büyüme yakalamayı hedefliyor.

Ortadoğu’nun pazarının ilk online temizlik platformu Dubai merkezli Justmop.com, kurucu ortaklar Ali Çağatay Özcan ve Kerem Kuyucu tarafından Şubat 2015’te kuruldu.Justmop.com fikri ise Ali Çağatay Özcan’ın eşinin Dubai’ye gelmeden önce, onu mutlu edecek ve güvenilebilecek bir temizlikçi ararken yaşadığı zorluğu, diğer kurucu ortağı Kerem Kuyucu’ya anlatırken ortaya çıktı. Aradığı standartlarda bir temizlikçi bulmak için altı farklı şirket denedikten sonra, vazgeçmek üzereyken bu işi kalıcı olarak çözmek üzere Justmop.com’u kurmaya karar veren ikili, online temizlik platformu olarak, ev veya ofis temizliğine ihtiyacı olan kullanıcılarla temizlik servisi veren şirketleri buluşturma kararı aldı.

Justmobcom

Justmop.com, aradaki kontrolü sağlaması sayesinde, kullanıcıların temizlik ihtiyaçlarının kaliteli, hızlı ve kolay bir şekilde karşılanmasını da garanti ediyor. Şu anda yalnızca Dubai ve Abu Dabi’de hizmet veren justmop.com, önümüzdeki günlerde Katar’a da açılacak.

Hizmet nasıl işliyor?

Kullanıcıların web sitesi (justmop.com) ya da mobil aplikasyon aracılığıyla siparişlerini verdikten sonra müşteri hizmetleri departmanlarının kendileriyle iletişime geçtiğini söyleyen Justmop.com Kurucu Ortağı ve CEO’su Ali Çağatay Özcan, kullanıcının sipariş detaylarını onayladıktan sonra çalıştıkları firmalara, kendi sistemlerinden otomatik olarak sipariş talebi gittiğini belirtiyor.

“Burada kullandığımız algoritma en yüksek puanı alan temizlik firmalarının bu talebi ilk olarak almasını sağlıyor. Böylece çalıştığımız şirketler gittikleri herJustmop.com müşterisinden en yüksek puanı almak için daha da istekli çalışıyorlar. Siparişi alan temizlik firması günü ve zamanı geldiğinde Justmop.com kullanıcısının evine gidiyor” diyen Özcan, temizlik sona erdikten sonra öncelikle e-mail yoluyla, eğer cevap alınamazsa da telefonla müşterileri arayıp tecrübelerinin nasıl olduğunu öğrendiklerini ifade ediyor. Gelen cevaplara göre de şirket, sistemden raporlamaları oluşturup güçlü olduğu noktalara daha da yoğunlaşırken, geliştirilmesi gereken noktalar için de daha fazla çalışıp çözümler üretiyor.

Her ay yüzde 15 büyüyor

Oluşumlarında bir numaralı kural olarak müşterilerine en kaliteli hizmeti vermek olarak belirlediklerini aktaran Justmop.com Kurucu Ortağı Kerem Kuyucu, çalıştıkları şirketleri seçerken birtakım kriterler belirlediklerini söylüyor.“Bu kriterler arasında temizlik eğitimlerini nasıl verdikleri, çalışanlarına nasıl davrandıkları ve müşteri memnuniyetini nasıl sağladıkları gibi konular yer alıyor. Bütün bunları yerine getiren temizlik firmalarını sistemimize kaydettikten sonra, kullanıcılarımızdan aldığımız geri bildirim ve yorumlardan yola çıkarak yarattığımız raporlarla hizmet kalitemizi sürekli geliştirmek için çalışıyoruz” diyen Kuyucu, bir yıldan daha kısa sürede 15 binden fazla temizlik yaptıklarını ifade ediyor. Bu süreçte ise her üç kullanıcıdan biri servisi kullandıktan sonra görüşlerini kendi istekleriyle paylaştı ve paylaşanların yüzde 80’den fazlası tam not verdi. Bununla birlikte, Justmop.com kullanıcılarının yüzde 65’i sistemi tekrar tekrar kullanmaya devam etti. Bu noktada Kuyucu, ortalama ayda yüzde 15 olan büyümelerini de devam ettirdiklerini ifade ederken, Just-mop.com’un bir ‘love-brand’ olacağına dikkat çekiyor.

Nevzat Aydın’dan yatırım

Aslında Nevzat Aydın’ın uzun bir süredir kendilerine mentorluk desteği sağladığını ve burada uyguladıkları taktiklerin çoğunu Nevzat Aydın ve Yemeksepeti’nden öğrendiklerini dile getiren ikili, bu know-how’a bir de finansal destek gelince Justmop.com olarak kendilerine daha da büyük hedefler koyduklarını anlatıyor. Hâlihazırda birçok risk sermayesi ve melek yatırımcılarla görüşme halinde olduklarını ifade eden Ali Çağatay Özcan, “Yemeksepeti.com’un Kurucu Ortağı ve CEO’su Nevzat Aydın da isimler arasından en önemlilerinden biriydi. Yemeksepeti’nin Delivery Hero tarafından satın alınmasından önceki Ortadoğu yapılanması foodonclick.com’da, Nevzat Aydın ile birebir çalışmamız ve onun güvenini kazanmış olmamız, bizim için büyük bir şanstı. Aynı zamanda, kendisinin desteği ve know-how ile kısa sürede daha çok yol alacağımızdan da emindik. Karşılıklı görüşmeler sonrasında, şirketin değerlemesi ve ilk turda gerekli olan yatırım miktarı konusunda antant kalıp, yatırımı hızlı bir şekilde sonuca bağladık” şeklinde konuşuyor.

Hedefler büyüdü

2016 yılına da hız bir şekilde başlayan Just-mop.com, şubatın son haftasında Abu Dabi’deki operasyonlarını başlatırken, Katar açılımını da start verdi. Yakın zamanda Justmop.com’u Ortadoğu’nun farklı pazarlarında görmenin oldukça yüksek bir olasılık olduğunu söyleyen Kurucu Ortak Kerem Kuyucu, şu ana kadar iş planlarındaki rakamların üzerinde bir performans gösterdiklerini, amaçlarının 2016 yılının sonundaki sipariş sayılarında yıllık bazda yüzde 200’lük bir büyüme göstermek olduğunu dile getiriyor.

“Gelen yatırımı üç ana kalem için harcayacağız, teknoloji, pazarlama ve müşteri hizmetleri. Çalıştığımız şirketler için günlük operasyonlarında kullanabilmeleri için bir software geliştirdik. Bunun sürekli geliştirilmesi ve global pazara sunulması için belli bir bütçemiz var. Dubai pazarını domine etmek ve yeni girdiğimiz pazarlarda pazar lideri olmak için ayırdığımız belli kaynaklar mevcut” diyen Kuyucu, son olarak da en çok önem verdikleri konuların başında gelen müşteri memnuniyetini sağlamak için çeşitli sistemler entegre ettiklerini sözlerine ekliyor.

İyi bir fikirden fazlasına ihtiyaç var

Bundan 10 yıl öncesine kadar, iyi bir fikrin, bir start-up’m melek yatırımcıların ilgisini çekebilmesi için yettiğini söyleyen Ali Çağatay Özcan, şu anda iyi bir fikirden daha fazlasına ihtiyaç olduğunu dile getiriyor. Özcan, melek yatırım almak isteyen girişimcilere şu şekilde tavsiyeler veriyor:

■ Mevcut Durum: Her start-up’m kendi momentum tanımı kendine has olmalı. Örneğin; aktif kullanıcı sayısı, günlük sipariş sayısı, elde edilen aylık gelir “momentum” altında ele alınabilecek bir kaç örnek. Sıklıkla ‘traction’ (çekiş) şeklinde de adlandırılan bu madde, yatırımcıların en çok önemsediği şey.

■ Takım: Başta kurucular olmak üzere, yönetim takımı da diğer önemli bir faktör. Her bir kilit birey için ‘Daha önce bir start-up veya girişim tecrübesi var mı, sektörle know-how mevcut mu, okulu nedir, çalıştığı yerler nedir?’ sorularına verilen yanıt, yatırımcıların tercihini kesinlikle etkilemektedir.

■ Pazar büyüklüğü: Pazar büyüklüğü, bu işin nereye gideceğini, dolayısıyla yatınmcınm size yapacağı yatırımın ne kadarlık bir geri dönüşü olacağım anlayacağı en önemli unsur.

■ Para: Son olarak, şirketin o anki değerinin ne olduğu ve ne kadar paraya ihtiyaç duyulduğu, iyi bir iş planı yapılarak hesaplanmalı. Bu pratiğin sonunda yatırımcıya ne kadarlık bir yatırıma karşılık, şirketin yüzde kaçım vereceğiniz ortaya çıkacak.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor etkisindeki tekstilin büyüklüğü muazzam

Cosplay, tekstil perakendecileri başta olmak üzere pek çok üreticiyi etkisi altına almış durumda. Özelleştirilebilir kıyafetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir