Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Girişimcilik / Altıncı his iş hayatında en büyük avantaj

Altıncı his iş hayatında en büyük avantaj

Esra Özden, özel sektörü bırakıp 2007’de kendi işini kurdu ve kısa sürede Adana’da önemli projelere imza attı. Medyadan kurumsal iletişime uzanan işyaşamına son dönemde boya bayiliklerini de ekledi. Özden, “Beş duyuya sahip erkek girişimcinin yanında her kadında bulunan 6’ıncı his, en büyük avantaj” diyor.

Türkiye’de son yıllarda kadın girişimcilerin sayısı giderek artıyor. Avrupa ülkelerine kıyasla hala çok geride de olsa, Türkiye’de her toplum kesiminden binlerce kadın kendi işini kurmak ve geliştirmek için çaba sarf ediyor.

Esra Özden

Kendi işini kurarak kısa sürede önemli başarılara imza atan bu kadın girişimcilerden biri de Esra Özden. Adana’da 2007 yılında özel sektördeki görevinden ayrılarak kendi işini kuran ve sıfır sermaye ile başladığı iş macerasında 2014’te 2 milyon TL’lik ciroya ulaşan Özden, başarılı bir kadın girişimci olarak yaşadığı deneyimleri ve hedeflerini KOBİ Girişim’e anlattı.

İş hayatına nasıl adım attınız?

Onlarca işyeri, gayrimenkulleri, çevresi olan bir babanın üç kızının en büyüğüyüm. Ortaokul yıllarımda babamın işlerinin bozulmasından dolayı öğrenim gördüğüm özel kolejden devlet okuluna yazıldığım günü unutamıyorum. “Yaşım büyük olsaydı, keşke kız çocuğu olmasaydım. Babamın yanında olabilseydim” diye çok ağladığım bir dönemdi. Belki o gün karar verdim girişimci olmaya. Ama önce derslerime çok iyi çalışmalıydım. Öyle yaptım. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi işletme Bö-lümü’nü kazandım ve başarılı bir şekilde tamamladım. Kendi işimi kurmadan önce profesyonel bir işletmede önce bir süre çalışan olmak istiyordum. Öyle yaptım.

Kendi işinizi kurmadan önce nerelerde çalıştınız?

Bir STFA Holding bünyesinde ve ardından Fransız maya üretim tesisi Özmaya’da pazarlama bölümünde görev aldım. Bu arada mali durumundan psikolojisine her şeyi altüst olan babam ülkeyi terk etti. Annem ve iki kız kardeşimle kalakalmıştık. Özmaya’daki işlerime sıkıca sarıldım. Kendimi geliştirme çerçevesinde çalışırken her türlü eğitimi almaya özen gösterdim. Evlendim, bir çocuk sahibi oldum. Çalıştığım işyerinde orta düzey yöneticiliğe kadar yükseldim. Bu aşamada hayalimi gerçekleştirebilmek için şartların oluştuğuna inandım ve kendi işimi kurmak üzere istifa ettim.

Kendi işinizi kurmaya nasıl karar verdiniz?Yıl 2007’ydi. Bölgemizde başta sanayi kuruluşları ve meslek odaları olmak üzere birçok kurum iletişim danışmanlığı konusunda hizmet almak istiyor ancak bu yönde firma bulmakta güçlük çekiyordu. Bu yöndeki ihtiyaçlar Adana yerine İstanbul’daki şirketlerden alınmaya çalışıyor, bu da birçok sorunu beraberinde getiriyordu. Hiç sermayem yoktu. Ama eğitimim, bir işyeri deneyimim ve bu süreçte sosyal yanımı geliştirerek artırdığım çevrem ve özgüvenimin yeterli olacağını biliyordum. Adana kent merkezinden bir ofis ve kurduğum ekiple işe koyuldum. Kurduğum şahıs şirketiyle kurumsal markaların medya ilişkileri, tanıtım filmleri, dergi, bülten, gazete gibi çalışmalarını yerine getirmeye başladım, ilk yılımda hedeflediğim müşteri sayımızın iki katına çıkmayı başardık. 2008 yılında Türkiye’nin ilk ve tek bölgesel ekonomi gazetesi Refleksi yayın hayatına başlattık. 2014’te, 2007 yılında kurduğum şahıs şirketinin faaliyet alanını genişleterek limited şirket statüsüne taşıdım. Son 5 yılda iletişim içerisinde olduğumuz şirket sayısı toplamı 5 bini geçmişti.

Gazete ve iletişim danışmanlığı hizmetlerimizi ticari faaliyetlerle geliştirme kararı aldık. Bu çerçevede endüstri boyaları ve sanayi yağları bayilik ağını kurduk. Türkiye’nin alanındaki en etkin sanayi boya üretici markası Kanat’ın ve Alman menşeli endüstri yağ üreticisi Petrofer firmasının bölge bayiliklerini aldık.

önümüzdeki 10 yılda kendi işinizde hedefleriniz nelerdir?

Türkiye’nin sanayi hamlesini gerçekleştireceğine inandığım Doğu Akdeniz’in merkezi Adana’nın potansiyeline ve geleceğine inanıyorum. Marmara’da sanayinin tıkandığını artık hepimiz biliyoruz. Nükleer santralden petro-kimya tesislerine mega yatırımların Türkiye’deki yeni havzası Doğu Akdeniz. Gelecek 5 yılda bu bölgede gerçekleştirilecek yatırımların bedeli 50 milyar dolarla ifade ediliyor. O yüzden sektörümü endüstrinin ihtiyaçlarına yönelik belirledim. Sıfır sermaye ile başladığım endüstriyel ürünler pazarlama sektöründeki şirketim, bu yılı 2 milyon TL ciro ile kapatmayı hedefliyor. Şu an endüstriyel boya ve yağ konusunda uzmanlaştık. Bu bölgedeki sanayi kuruluşlarının bu alandaki en etkin tedarikçisiyiz. Türkiye’de ürettireceğimiz boya, yağ, kimyasal gibi endüstri ürünlerini başta yakın çevre Ortadoğu ülkeleri olmak üzere ihracata yönelen lider bir şirket hedefliyorum. Kısa bir süre sonra iş güvenliği ekipmanları pazarlamasını da bünyemize ekleyeceğiz.

Kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilere ne önerirsiniz?

ilk adım kendine güvenmekle başlamalı.

Beş duyuya sahip erkek girişimcinin yanında her kadında bulunan 6’ıncı his en büyük avantaj. Buna sahip olduğunu bilen kadın, iş hayatında erkeklerin hep bir adım önünde olacağını unutmamalı. Kendi işini kurmak isteyene değil, çok arzu edene tavsiyem girişimde bulunacağı sektörün önce çalışanı olmalı. Hedeflenen sektörde işe çalışan olarak başlamak, başkasının taşı ile kuş vurmaya çok benziyor. Bir patronun olanaklarıyla işi öğreniyorsunuz. Yaptığınız hataların bedelini ödeyen biri oluyor. Böylece kendi kaynağınız ziyan olmuyor. Girişimciliğe kestirmeden gidiyorsunuz. Girişimcilikte ilk yılların zorluğunu daha az yaşamanın sırrı bu bana göre. Ayrıca girişimcilik serüveninde asla çok para kazanmaya odaklanılmamak iyi bir fizibilite, doğru kurulan bir ekip ve sonrasında hayalci değil ama biraz yüksek hedef. Bu yapılsın, para her yerden geliyor.

Siz kendi bünyenizde kadın girişimciliğini geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Kendi işimi kurduğum günden itibaren bölgemde daha fazla kadının iş yaşamına girmesi ve girişimci olması yönünde çaba sarf ettim, etmeye devam ediyorum. Bu çerçevede Adana Bilim Teknoloji Üniversitesi’nde ‘Girişimcilik Yüksek Lisansı’ yaptım. Geçtiğimiz yıl, ABD’nin 20 ülkeden birer kadın davet ettiği ‘Kadın ve Girişimci Liderlik’ programında Türkiye’yi temsil ettim. Program çerçevesinde ABD’nin hemen her eyaletinde kadın girişimciliğine yönelik çalışmaları yerinde görme fırsatı buldum. Bir ay kaldığım ABD’de kadın girişimciliği konusunda çalışan üniversiteler, kamu kuruluşları, enstitüler, meslek odaları, STK’lar ve özel sektör temsilcileriyle görüş alışverişinde bulundum. Diğer ülkelerden katılan kadın girişimci lider meslektaşlarımla netvvork oluşturdum. Buradaki uygulamaların Türkiye’ye taşınması çerçevesinde çalışmalar yaptım.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor etkisindeki tekstilin büyüklüğü muazzam

Cosplay, tekstil perakendecileri başta olmak üzere pek çok üreticiyi etkisi altına almış durumda. Özelleştirilebilir kıyafetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir