Armut.com yurtdışına açılmaya hazırlanıyor

Şu an bünyesinde nakliyat, temizlik, tadilat gibi başta evle ilgili kategoriler olmak üzere 2 binden fazla hizmet alanını barındıran online pazar yeri Armut.com, sınırları aşarak yurtdışına açılmaya hazırlanıyor. İlk etapta Avrupa’da yedi ülkede hizmet vermeye başlayacak olan yüzde 100 Türk girişimi Armut.com, ardından Ortadoğu’ya açılacak.

Ekonomist’in Garanti Bankası ve Kagider’le birlikte düzenlediği ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ yanşmasmda ‘Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimci’ seçilen Başak Taşpınar Değim, Armut.com’u 2011 yılında kurdu. Hızlı bir büyüme grafiği yakalayan Armut.com’un sağladığı önemli katma değer, skorlar yardımıyla kullanıcılann çalışmak istediği profesyoneli seçebilmesi.

Armut’un çıkış amacı hizmet ihtiyacı olan kişileri hizmet verenlerle kolayca buluşturmak… Sloganı da ‘hizmet piş, ağzıma düş’. Bir boyacıya ya da çocuğunuzun doğum gününde fotoğraf çekecek bir fotoğrafçıya ulaşmak için tanıdıklara sormak, internetten araştırmak ile geçen zahmetli süreci ortadan kaldırmaya yönelik olan bu girişim, geçtiğimiz ay 100 bin talep topladı ve aynı zamanda hizmet veren sayısını da 100 bine ulaştırdı.

DÜNYADA İLK BEŞTE

Aylık 2 milyonu aşan trafikle şu anda kendi sektörlerinde dünyadaki ilk beş oyuncu arasında olduklarım ifade eden Armut.com kurucu ortağı Başak Taşpınar Değim, geçtiğimiz yıla göre iki katı büyüdüklerinin altını çiziyor. Trafiğin yüzde 80’i ise mobil üzerinden geliyor.Birkaç hafta içerisinde Avrupa’ya açılacaklarım söyleyen Değim, yeni yatırımlanyla ilgili şu bilgileri veriyor:

“Bu başarımızı yurtdışına da taşımak istiyoruz. Ödeme sistemimizi yurtdışına entegre edebilmek amacıyla, ödeme sistemleri üzerine yurtdı-şında bir şirket kurduk. Avrupa’da yedi ülkeye açılma planımız var. Birkaç Avrupa ülkesine pazar lideri, birkaçına da 2’nci oyuncu olarak gireceğiz. Ancak henüz ülke isimlerini açıklayamı-yoruz. Ardından ABD ve Ortadoğu pa-zanna adım atacağız. Teknoloji ihracatı yapan bir şirkete dönüştük.”

TERSİNE BEYİN GÖÇÜ

İstanbul’un ardından Ankara’ya da hizmet vermeye başladıklarını belirten Değim, yakında İzmir’e de açılacaklarını söylüyor. Değim, hedeflerinin İstanbul’un tüm ev ve ofislerini temizlemek olduğunu vurguluyor.

Bugün 70 kişilik bir ekibe ulaştık-lannı ifade eden Değim, tersine beyin göçü başlatan bir şirkete dönüştüklerini belirtiyor. Değim, “İrlanda, İspanya ve İngiltere’de önemli şirketlerde çalışan Türkler’i de artık şirketimizin bir çalışanı haline getirmeye başladık” diyor.

En büyük internet yatırımı

2014 yılında Hummingbird Ventures’tan yaklaşık 35 milyon TL’lik ilk yatırımını alan şirket, aradan geçen yaklaşık iki yıllık süreç sonunda, ikinci yatırımını alma başarısını gösterdi. Avrupa kaynaklı Addventure ve Hummingbird Ventures fonlarından aldığı toplam 11,2 milyon liralık son yatırım ile 2016 yılında Türkiye’deki en büyük internet yatırımına da imza atmış oldu. Bu yıl yeni bir yatırım turuna çıkmayı düşünmediklerini söyleyen Değim, önümüzdeki yıl tekrar bir tura çıkabileceklerini belirtiyor.

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir