Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Girişimcilik / Atlarla yöneticilere liderliği öğretiyor

Atlarla yöneticilere liderliği öğretiyor

Sevgi Saybaşılı, atlarla liderlik koçluğu veriyor. Saybaşılı, atların rehberliğinde, bireylerin liderlik, güç, iletişim, duygusal zeka, takım çalışması gibi becerileri deneyimleyerek öğrenmelerine yardımcı oluyor. Saybaşılı’nın hedefi, atların kişisel gelişim, şifa ve terapi alanlarında da faydalı olduğunun Türkiye’de de kabul edilmesini sağlayarak atlara yeni bir yaşam alanı açmak.

Uluslararası alanda yaklaşık 20 yıldır uygulanan atlarla liderlik koçluğu Türkiye’de de yaygınlaşıyor. Bu konuda hizmet veren ilk isimlerden biri Sevgi Saybaşılı. Kurumların genellikle orta ve üst düzey yöneticilerine liderlik eğitimlerini atların yardımıyla veren Saybaşılı, bu konuda üniversitede eğitmenlik de yapıyor.

Eğitmen olan eşi Çağatay Saybaşılı ile altı yıl önce Starseed Training & Consultancy’i kuran Sevgi Saybaşılı, eğitimleri kurumların ihtiyacına göre tasarlayıp, katılımcılarda davranış değişikliğine yol açacak dönüşümleri elde etmeyi hedeflediklerini anlatıyor. Bugüne kadar pek çok şirkete eğitim verdiklerini belirten Saybaşılı’nın hedefi ise kendi atlarını alıp onların içinde yaşayacağı bir eğitim merkezi açmak.

sevgi-saybasili

Kuruma özel eğitim

Atlarla liderlik koçluğunda, atların yardımı ve rehberliğinde, bireylerin liderlik, güç, iletişim, duygusal zeka, sezgisellik, takım çalışması gibi geliştirmeleri gereken becerileri deneyimleyerek içselleştirmelerine ve kendilerini daha iyi tanımalarına yardımcı olunuyor. Ancak önemli olan eğitimlerin ihtiyaca dönük olması.

Sevgi Saybaşılı, bu nedenle çalışmalara kurumun ihtiyaç analizini derinlemesine yaparak başladıklarını söylüyor. Saybaşılı, eğitimi nasTI kurguladıklarını ise şöyle anlatıyor: “Her bir kurum hatta takım için bambaşka ihtiyaçlara cevap veren, tamamen onlara özel içerikler düzenleyip, neredeyse her bir eğitimimizi baştan kurgulu-yoruz. Katılımcıda davranış değişikliği yaratması için, başlığı ne olursa olsun her eğitimin, katılımcıya kendi içsel süreçlerini düşündürten ve farklı bir pencereden bakmasını sağlayan bir yapısı oluyor.’’

Eğitimlerde, liderliğin ancak kişinin kendi engelleyici ve güçlü yanlarını fark etmesi ve kendi özgün hedefini oluşturmasıyla mümkün olacağını işaret eden “Özgün Liderlik” modeli temel alınıyor. Bu doğrultuda katılımcılara atlarla birlikte yapacakları egzersizler verilip, de-neyimsel öğrenme ortamı yaratılıyor.

At lideri kabul edecek mi?

Peki bu eğitimlerde neler yaşanıyor?Sevgi Saybaşılı, bir ata liderliği kabul ettirmek için, farkındalığı yüksek, duygusal açıdan tutarlı, vizyonu net ve liderliğin gerektirdiği becerileri içselleştirmiş biri olmak gerektiğine değiniyor. Saybaşılı, “Katılımcı eğer kendi kısıtlayıcı inanışlarının üstesinden gelemiyor, kafasındaki olumsuz sesleri durduramıyor, hedefini net belirleyemiyorve duygularının mesajlarını algılayamıyorsa, at tarafından lider olarak görülmüyor, verilen egzersizi tamamlayamıyor’’ diye konuşuyor. Kısacası atlardan anındafe tam olarak geri bildirim alma imkanı kişiye nerede hata yaptığını hemen işaret ederek, duygu durumunu kalibre etmesini sağlayabiliyor.

Starseed eğitmenleri bu aşamada NLP, somatik psikoloji, Geştalt, koçluk gibi araçlardan faydalanarak aralarındaki iletişimi yorumlayarak, kişide davranış değişikliğine engel olanları fark ettirerek, bu engellerin üstesinden gelmesini sağlıyor.

Yaşam değiştiren eğitim

Eğitimlerden sonra pek çok kişinin “Hayatım değişti” diye ayrıldığını söyleyen Sevgi Say-başılı, konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Atlar kişiye iyi gelen hayvanlar. Dolayısıyla katılımcı sırf o eğitimde ata dokunduğu için bile kendince farklı ve hoş bir deneyim yaşamış olabiliyor. Ancak bizim eğitimlerimizden sonra hiçbir katılımcı sadece ‘hoş bir deneyimdi’ diyerek ayrılmaz. Hatta genellikle ‘Hayatım değişti artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ der. Bizim eğitimlerimizde atlar da aktif bir öğretmendir, onların geri bildirimleri katılımcının farkındalığı açısından son derece değerli. Bu nedenle atı doğru okuyabilmek, etkin bir eğitim için şart. Verilen bilgilerin hepsi psikoloji alanındaki çalışmalara, kanıtlanmış araştırmalara, liderlik ve iş yönetim modellerine dayanıyor. Yılların tecrübesiyle harmanlanarak sistematik bakış açısıyla kurumsal açıdan da farkındalık yaratıyor.”

Kendi merkezini açacak

Sevgi Saybaşılı, atlarla, “ilişki sorunlarımızın üstesinden gelmek”, “güç duygusunu yeniden kazanmak”, “aile içi iletişimi iyileştirmek” gibi farklı konularda da koçluk verdiklerini söylüyor. Saybaşılı, kişilerin özgün benliklerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olmayı ve atların kişisel gelişim, şifa ve terapi alanlarında da faydalı olduğunun ülkemizde kabulünü sağlayarak atlara yeni bir yaşam alanı açmayı hedeflediğini sözlerine ekliyor.

Sevgi Saybaşılı, bu eğitimleri genellikle at çiftliklerinde veya binici kulüplerinde veriyor. Hedefi ise kendi atlarının bulunduğu bir eğitim merkezi açmak.

Saybaşılının eğitim karnesi

Sevgi Saybaşılı, kurucu ortağı olduğu Starseed Training & Consultacy eğitim ve danışmanlık şirketi bünyesinde kişi ve kuramlara kişisel gelişim temelli iletişim, koçluk, hikayecilik ve atlarla kişisel gelişim ve liderlik eğitim ve seminerleri veriyor. Bu eğitimleri vermeden önce pek çok eğitimden geçti. Tamer Dövücü’den aldığı NLP Practitioner ve Erickson Coaching International’den aldığı yaşam koçluğu ve takım koçluğu eğitimlerinin yanı sıra kendi hayatında da deneyimlediği atların iyileştirici gücünden başkalarının da faydalanması amacıyla yurtdışma gitti. Epona onaylı yaşam koçu Kathy Pike’tan “EquineExperiantal Learning 8e Coaching Facilitator” eğitimiyle “The Dance of Authenticity Through the Wisdom of The Horse” eğitimlerini de aldı. Yine ileri düzeyde onaylı Epona eğitmeni Sharon Bringleson ile atlar ve enerji alanları üzerine “Medicine Wheer çalışmalarına katıldı. Ardından Tao of Equus ve Power of the Herd kitapları yazan ve atlarla yapılan eğitim alanının öncülerinden Eponaquest kurucusu Linda Kohanov’dan “Harnessing the Invisible: A Transformational Approach to Leadership, Innovation and Authentic Community Buüding” liderlik eğitimi ve “The Power Behlnd Non-Violence-Horse Sense for Challenging Times” atlarla gücün temsili eğitimleri aldı.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

İşCep ile hayat çok kolay!..

İs Bankası, dijital bankacılık çözümleri ile müşterilerinin hayatlarını kolaylaştırıyor. Her ay mobil uygulamalarına yeni özellikler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir