Bankaların son gözdesi sosyal ödeme oldu

Sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları üzerinden para transferiyle ödeme yöntemi son dönemde giderek artıyor. Şirketler bu alanda kendi çözümlerim üretirken, bankalann da hem kendi geliştirdikleri çözümler hem de diğer kuramlarla yaptıkları işbirlikleri dikkat çekiyor. Ödeme yöntemlerinin çeşitlenmesi için yatırım yapan bankalar, arka arkaya ‘sosyal ödeme’ çözümlerim sunuyor.

Sosyal medya ve mesajlaşma platformları, kullanıcı sayılarının artmasıyla birlikte asıl işlerinin yanı sıra farklı hizmetler de vermeye başladı. Bunlardan son dönemde en dikkat çekici olanı ise ödeme hizmetleri.

Sosyal medya ve mesajlaşma platformları, genel olarak kendi ödeme yöntemlerini sunuyor. Örneğin Face-book Messenger ile Facebook hesapları arasında P2P (kişiden kişiye) para transferi olanağı var. Mesajlaşma uygulaması WeChat de mobil ödeme çözümü WeChat Pay ile faaliyet gösteriyor. Kullanıcılar uygulama üzerinde mal satabiliyor, ödeme gönderip alabiliyor. Snapchat’in Square ile desteklenen Snapcash özelliği ve Whatsapp’ın Hindistan’da devreye almayı planladığı P2P para transferi yöntemi de sosyal ödeme hizmetleri arasında yer alıyor.

İŞBİRLİKLERİ ARTIYOR

Bununla birlikte, ödeme pazarına giren fintech’ler arasında Venmo, dünyada ödeme yönetimini değiştirerek sektöre yeni bir bakış açısı getirdi. Bankalar da artık ödeme yöntemlerini bu mecralara kaydırıyor. Bu alanda bankaların fıntech’lerle işbirlikleri gerçekleştirmeye başladıklarını görülüyor. Örneğin Western Union, mesajlaşma uygulaması Viber ile yaptığı anlaşma sonrasında, Viber platformu üzerinden para gönderme işlemleri yapıyor.

Ayrıca platformlar, fınans kuruluşlarının servislerini uygulamalarına entegre ederek de çözüm sunabiliyor. Son dönemde buradaki hizmetlerde de artış görülüyor. Bu yöntemin Türkiye’deki örneklerinden biri ise Garanti Bankası ile Turkcell iş birliğiyle hayata geçirilen BİP mesajlaşma uygulaması üzerinden para transferi işlemi oldu.

YENİ UYGULAMALAR

Bu yılın mart ayı itibarıyla, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre, mobil bankacılık işlemi yapan kişi sayısı 34,6 milyona ulaştı. Finan-sal hizmetlere her an ulaşılması için bankalar mobil alandaki uygulamalara daha fazla yatırım yapmaya başladı. Burada özellikle cep klavye hizmetiyle sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarından para transferi ve ödeme hizmeti sunmak son dönemin trendi haline geldi.

Yurtdışırida birçok örnek görülürken, Türkiye’de de bankalar bu alanda çözümlerini sunmaya başladı.

Örneğin Garanti Bankası, klavye kullanılan her platformdan para transferi yapabilme olanağı sunan Garanti Cep Klavyesi’ni geliştirdi. Garanti Cep Klavyesi, An-droid işletim sistemli akıllı telefon kullanan tüm kişilerin mesajlaşma, sosyal medya ve klavye kullandıkları herhangi bir uygulama içerisindeyken diğer bir cep telefonuna para gönderme işlemini gerçekleştirmelerini sağlıyor.

Garanti Cep Klavye ile para gönderimi ve BİP üzerinden para gönderimi limitleri CepBank işlemleri ile aynı çerçevede çalışıyor. Günlük para gönderme limiti ise bin TL düzeyinde bulunuyor.

KONUŞARAK PARA GÖNDERMEYapı Kredi Bankası da mesajlaşma uygulamalarından anında para gönderilmesini sağlayan Bankacı Klavye’yi hizmete sundu. Android işletim sistemli akıllı cihazlara yüklenen WhatsApp ve benzeri tüm mesajlaşma uygulamaları içerisinde kullanılabilen Bankacı Klavye uygulaması ile müşteriler Yapı Kredi Mobil’e giriş yapmadan istedikleri hesaba para transferinde bulunabiliyor. Üstelik kullanıcıların EFT ve havale süreçlerine girmesine gerek kalmıyor. Bununla birlikte, iOS tabanlı cihazlarda Yapı Kredi müşterileri, Siri ve İMessage üzerinden ister sesle ister mesajla para gönderebiliyor.

Yapı Kredi Bankası’nın ayrıca Facebook Messenger’ın bot uygulaması üzerinden sunduğu BankacıBot hizmetiyle de en yakın Yapı Kredi şubesi, döviz kurları ve anında döviz hesaplama, piyasa bilgileri gibi işlemler gerçekleşiyor.

BankacıBot hizmetinde 2016’nın kasım ayından beri yaklaşık 70 bin mesajlaşma gerçekleşti, 20 bine yakın kullanıcı bu hizmetten yararlandı.

SOHBET EDERKEN TRANSFER

İş Bankası da İşCep İMessage ve Siri ile para gönderme uygulamasıyla bu alanda hizmet veriyor. iOS 10 ve üzeri işletim sistemine sahip mobil cihazı olan İşCep kullanıcıları, Apple’ın “İMessage” mesajlaşma servisi üzerinden sohbet ederken para aktarabiliyor. Bir diğer uygulama kapsamında ise İşCep kullanıcıları Apple’ın “Siri” adlı asistan servisi ile tanımlı hesaplarına havale yapabiliyor. İşCep Sosyal Hesap hizmetiyle ise kullanıcılar ailelerinden veya arkadaşlarından yemek, doğum günü gibi organizasyonlar için belirledikleri hesaba para aktarmalarını isteyebiliyor, kendilerine iletilen organizasyon taleplerine yanıt verebiliyor.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, “Günlük hayatının büyük bölümünü sosyal medya platformları, mesajlaşma uygulamaları ile iç içe geçiren günümüz müşterileri için, bankacılıkta tüm temas noktalarından kolay ve kesintisiz: bir deneyimin sunulmasının müşteri memnuniyetini de beraberinde getirdiğini düşünüyoruz” diyor.

Bu alanda güvenlik için ise yapılan işlemlerin altyapısında mobil bankacılık güvenlik ilkeleri ve kontrolleri uygulanıyor.

GARANTİ BANKASI GENEL MÜDÜR YARDIMCISI SİDEM DİNÇER BAŞER
“Ödeme yöntemlerinin çeşitlenmesini bekliyoruz”

“Müşterilerimizin ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetleri mobilden karşılama oranı arttıkça özellikle bu alana yönelik ürünler, uygulamalar ve hizmetlerimizi tüketiciyle buluşturmaya odaklanıyoruz. Mesajlaşma uygulamaları sosyal medya platformlarından daha hızlı büyüyor. Mesajlaşma uygulamaları artık kullanıcıların tüm ihtiyaçlarına çözüm sunan platformlar oldu. ‘Yapay Zeka’ uygulamalart ile kullanıcılarına kolay alışveriş, sipariş, rezervasyon hizmetleri sunan mesajlaşma uygulamaları yakın zamanda ödemeleri de platformdan çıkmadan tamamlamaya başladı. Önümüzdeki dönemde mesajlaşma uygulamaları üzerinde gerçekleştirilen ödeme yöntemlerinin çeşitlenmesini bekliyoruz. Ancak kullanıcıların tam adapte olması ve oranın artması için biraz zamana ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz”

YAPI KREDİ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI YAKUP DOĞAN
“Sosyal medyaya entegre hizmetler sunuyoruz”

“Yerişimlerini sağlamak önceliklerimizden en önemlisi. Bu kapsamda sosyal medya mecralarına ve mobil uygulamalara entegre ettiğimiz hizmetlerimizi sunuyoruz. Kullanıcıların giderek mobilleşmesi ile müşteri deneyimi de kökten değişti. Mobile özgü özelliklerde, kullanıcı yolculuğunda onlara eşlik edecek uygulamalar öne çıkıyor. İleride özellikle küçük tutarlardaki ödemelerin büyük kısmının sosyal medya ile mesajlaşma uygulamalarından gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte, hayatımıza giren yeni teknolojilerle bu yöntemler de eviritecek. Örneğin çok da uzak olmayan bir gelecekte düşünce gücüyle bile ödeme yapmak mümkün olabilir”

 

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir