Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Girişimcilik / Başarılı girişimci dediğin okur…

Başarılı girişimci dediğin okur…

Buffet, Gates, Zuckerberg, Musk… Bu isimlerin ortak özelikleri ne dersiniz? Dünyanın en zenginleri demeyin, öyle olduklarını zaten herkes biliyor. Ortak yanları, her birinin sıkı birer kitap okuyucusu olmaları…

DÜNYANIN alanlarında en başarılı insanlarının ortak noktalarını sıralamaya kalksak; zeka, yetenek, çalışkanlık, girişimcilik diyebiliriz. Yeni fikirler peşinde koşmak, inovatif olmak da… Ya da doğru zamanda doğru yerde bulunmak… Biraz da şans… Bir sürü şey sayabiliriz… O ya da bu, bütün bunları nasıl besliyor, nasıl geliştiriyorlar? Acaba bunun için buldukları ortak bir formül, benzer kurallar var mı? Öyle ya başta yetenek olmak üzere sahip olunan bütün değerler, geliştirilebilir de, körelebilir de.

basarili-girisimci

Bir süre önce tngilizlerin ünlü gazetesi The Observer’da ilginç bir makale yayınlandı. Iş dünyasının en beğenilen liderlerinin ortak bir takım özelliklerine dikkat çekilen Michael Simmons imzalı yazıda, ortak yönler ‘5 Saat Kuralı’ ile açıklanıyor. Sonuçta akademik bir makale değil ama iş dünyasının başarılı liderlerinin gözlemlene-bilen üç özelliğini derleyip aktarması açısından dikkat çekici. Yazıda sözü edilen üç özelliği; okumak, düşünmeye vakit ayırmak, deneylere açık olmak şeklinde özetleyebiliriz. Bu özelliklerin, bu dolar milyarderlerinin ortak kuralı olarak kabul edilmesinin nedeni de, bu işlere ciddi ciddi, sistematik bir şekilde mesai ayırmaları. İşte bazı örnekler:• Bu yüzyılın en başarılı yatırımcılarından biri olarak kabul edilen Warren Buffet, günde 5-6 saatini beş gazete ve 500 sayfalık kurumsal rapor okumaya harcıyor.

• Microsoft’un kurucusu Bili Gates, yılda 50 kitap okuyor. Bu da neredeyse haftada bir kitap demek.

• Facebook’un kurucusu genç milyarder Mark Zuckerberg de her hafta iki, en az bir kitap bitiriyor. Ayrıca kendisi dünyanın en büyük kitap kulübünün de kurucusu. Facebook’ta ‘A Year Of Books’ adıyla açtığı sayfada bizzat okuduğu kitapları paylaşıyor.

• Kendinden son yıllarda çokça söz ettiren mucit ve girişimci Elon Musk, iyi bir okur olarak tanınıyor. Kardeşinin verdiği bilgiye göre, çocukken günde iki kitap okuyormuş. ‘Roket yapmayı nasıl öğrendiniz’ sorusuna ‘Kitap okuyarak’ yanıtını vermesi de okumaya olan düşkünlüğünü anlatıyor. Bu listeyi uzatmak mümkün, ancak alman cevap üç aşağı beş yukarı belli. Dünyanın en zenginler listesinde başı çeken, dünyanın en başarılı bulunan isimleri günde en az 2-3 saatini okumaya ayırıyor. Ve bunu da boş vakitlerini değerlendirmek için yapmıyorlar.

Bilgiye dayalı işler yapan bunca insanın (ki hepsi farklı yaş gruplarından) okumaktan vazgeçmeyişlerini, bunu bir kural olarak benimseyişlerini kişisel olarak örnek alırken, gelişimi destekleyen, inovasyon kültürünü besleyen en kolay yöntem olarak da kabul edebiliriz, işinizde başarılı olmak, inovatif bir girişimci olarak üretmek, yeni fikirler geliştirmek istiyorsanız işe okumaktan başlayabiliriz.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor etkisindeki tekstilin büyüklüğü muazzam

Cosplay, tekstil perakendecileri başta olmak üzere pek çok üreticiyi etkisi altına almış durumda. Özelleştirilebilir kıyafetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir