Cumartesi , Mart 23 2019
Anasayfa / Girişimcilik / Başarıya yürüyen 3 kadın girişimci

Başarıya yürüyen 3 kadın girişimci

Ekonomist, Garanti Bankası ve KAGİDER işbirliği ile bu yıl 10’uncu kez düzenlenecekTürkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması bugüne kadar pek çok kadın girişimcinin başarı öyküsünü kürsüde duyurmasını sağladı. Bugüne kadar binlerce hikayenin dinlendiği, ödüliendirildiği yarışmada, geçmişten bugüne finale kalan kadın girişimcilerden üçünün öyküsünü ve büyüme planlarını derledik.

Erkeklere de koleksiyon tasarlayacak

Nejla Güvenç’in moda serüveni henüz dokuz yaşındayken başladı. Moda tasarımın ne olduğunu bilmeden, meslek bilinci gelişmeden, resim yapmaya, hayallerini çizgilerle, ifade etti. Uzun yıllar Türkiye’nin önde gelen markalarının ekibinde yer aldıktan sonra bireysel tasarımcı misyonunu, kendi tasarım ve marka yolculuğunu deneyimlemek adına arayışlara başladı. 2002 yılında yarattığı markası NEJ’i, ‘ekolojik bir serüven’ olarak konumlandırdı. Güvenç, tasarımlarında organik malzemeler kullanıyor.

Nejla Güvenç

Tasarımların ve fikirlerin hayat bulduğu bir Atelye, ulusal ve uluslararası pek çok markaya tasarım ve üretim danışmanlığı desteği veriyor. Hugo Boss, Zapa, Iro, Pierre Cardin, Rogan.Gloria Es-telles SL, Zara, Jimmy Key, Yeşim Tekstil bu markalardan birkaçı. Nej koleksiyonları; NevvYorkCo-terie, Paris VVho’s Next, Berlin Premium, Los Angeles D&A, Moskova CPM, Tokyo IFF, İstanbul Mercedes-Benz Fashion Week’de sergileniyor. Nejla Güvenç, “Fransa Amerika, İtalya, İngiltere, Almanya, İsveç, İsviçre, İrlanda, Kanada, Ispanya, Avustralya, Japonya, Güney Kore, Rusya, İsrail, Kuveyt, Katar, Sudi Arabistan’da tasarımlarımıza ilgi görüyoruz” diyor.

Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışmasfna 2011 yılında katılan Güvenç, ‘Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimci’ dalında finale kaldı. Güvenç, finalisti olduğu haberi geldiğinde hissettiklerini şöyle anlatıyor:

“Hislerim kadın olmaktan öte, fark yaratabilmek, yaptıklarımla topluma faydalı bir bütünün içinde yer almak oldu. Bu inanç ve güçle yarışma sonucu aldığım profesyonel desteklerle yolum daha kolay öngörülebilir bir hal aldı. Sonra bir ödül diğerini getirdi ve sanki ilkinin şansı parlayarak devam ediyor gibiydi. En çok istediğim NEJ kadınının yanına NEJ erkeğini oluşturmaktı. Kapsül bir koleksiyonla başladım, devamını geliştirerek devam etmeyi ve başka ürünlerle çeşitlendirmeyi hedefliyorum.”

Erkek egemen sektöre kadın eli değdi

Hediye Taşkın Eryılmaz, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası ilişkiler Bö-liimü’nü bitirdikten sonra çeşitli şirketlerde satış departmanında çalıştı. 2006 yılında hep hayal ettiği satış örgütünü kurarak, UNİFAB markalı ürünler ile endüstriyel bakım kimyasallan sektörüne girdi. UNİFAB’ın serüveni 40 m2’lik ofisinde dört kişi ile İstanbul Maslak’ta başladı. Şu anda Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde 2 bin m2″lik fabrikasında üretim yapan, 40 ilde satış ağına sahip, yaklaşık 7 bin kurumsal firmaya hizmet veren bir şirkete dönüştü.Hediye Taşkın Eryılmaz

2014 yılından bu yana Azerbaycan, Kuzey Irak, Mısır, KKTC, Libya gibi 10 ülkeye ihracat yapmaya başladı. Zemin hijyeni, mutfak hijyeni, dezenfektanlar, kişisel hijyen, çamaşır hijyeni, ve bakım kimyasalları gibi 140 çeşit ürünü bulunuyor. Bu çözümler bazen bir kek fabrikasının kalıplarını temizlemek, bazen bir değirmen makinasının boya öncesi yüzey hazırlığını yapmak, bazense; 30 bin watt enerji altında elektrik panolarının temizliği olabiliyor. 2015 yılını 3,5 milyon TL ciro ile tamamlayan kadın girişimci, 2013 yılında Türkiye’nin Kadın Girişimcisi adayı oldu. Yeni üretim tesisinde yeni ürünler geliştirmeyi hedeflediklerini belirten Güvenç, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bu anlamda öncelikle kuyumculuk sektörüne hitap eden ve sorunları direkt çözen sekiz yeni ino-vatif ürünü geliştirdik. Ayrıca hayvancılık sektörüne yönelik altı yeni ürün için üretim ruhsatı çalışmalarımız sonuçlanma aşamasına geldi. Yeni tesisimizde yatırımlar tamamlandığında günlük üretim kapasitesi 20 ton olacak. Bu üretimin gerek iç pazarda gerekse de ihracat yolu ile satış pazarlamasının yapılması sağlanması hedefleniyor. Yılda yüzde 10 ile 12 arasında büyümeyi hedefliyoruz.”

İhracata başlayacak

‘ihtiyaç mucidin kamçısıdır’ denir. Türk mucit Şebnem Özen’in hikâyesi de bunu doğruluyor. Sivilcelerine çözüm ararken ödüllü, dünya patentli ‘Hücre Yenileyici Bileşen’i bulan Şebnem Özen, girişimci ve mucit kimliğinin harmonisi ile kısa sürede adını duyurdu.

Ege Üniversitesi iletişim Fakültesi mezunu olmasına rağmen üniversite yıllarının büyük kısmını fen fakültesinde geçiren Özen’in, kozmetiğe ve kimyaya derin bir ilgisi vardı. Kendi sivilce sorununu çözmek için araştırma yapmaya başladı. Yıllar süren çalışma sonucunda ödül ve dünya patenti alacak ‘Hücre Yenileyici Bileşeni buldu. Kendi formülüyle kendi ürünlerini üretmeye karar verdi. Sebi Nehir Kozmetik olarak kurduğu şirketi, 2016 yılında Sebi Pharma olarak varlığını sürdürüyor.

Şebnem Özen

2013 yılında Sebi Nehir Kozmetik ismi ile sınırlı sayıda eczane ve ecza deposu ile başlayan yolculuğuna 2014’te e-ticaret kanalı da katıldı. 2014 ve 2015 yılında buluşlar ve ödüller birbirini izledi. Birçok ülkede var olmayı hedefleyen kadın girişimci, ihracat yapmayı planlıyor.

2015 Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimci Kate-gorisi’nde finale kaldı. Yarışmanın kendisine ne kadar ilerlediğini gösteren bir misyon taşıdığını ifa- • de eden Özen, yarışmanın sinerjisi ile ilgili olarak ise şunları söylüyor:

“Yoğun ve yorucu çalışmamın meyvesini aldım diyebilirim. ‘Bir şeyi çok isterseniz yapabilecekleriniz sizi şaşırtır’ derler, doğruymuş. Ödül alan, dünya çapında patentle korunan bir formül keşfettim, kendimi keşfetmek de tıpkı buluşum gibi benim için çok değerli. Kendime, çalışmalarıma, formüllerime sonsuz güven duysam da bunun ödülle taçlandırılması elbette çok mutlu ediyor.”
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor etkisindeki tekstilin büyüklüğü muazzam

Cosplay, tekstil perakendecileri başta olmak üzere pek çok üreticiyi etkisi altına almış durumda. Özelleştirilebilir kıyafetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir