Baskılı ambalaj üreticisi Dizayn Pack Amerika pazarında

Esenyurt ve Çerkezköy’de yer alan iki tesiste üretim yapan ve 26 ülkeye ihracat yapan baskılı ambalaj üreticisi Dizayn Pack, Amerika pazarında üretime geçmek istiyor. Dizayn Pack Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çiftçioğlu, “Önümüzdeki 5 yıl içinde Amerika’da bir tesis kurma planımız var. Bu noktada tüm çalışmalarımıza başladık ve önemli ölçüde yol da kat ettik” diyor.

Meyve suyu ve süt gibi gıdalar için kullanılan kutular, yoğurt, peynir kutuları, boya kovaları gibi ambalajları kapsayan polip.ropilen baskılar alanında hizmet vefmek üzere kurulan Dizayn Pack, Amerika’ya açılmayı hedefliyor. Esenyurt ve Çerkezköy’de yer alan iki tesiste üretim yapan Dizayn Pack, Amerika pazarında üretime geçmek için fırsat kolluyor. Öncelikle bir şirket kurarak, pazarı yakından izlemeye alacak olan şirket, önümüzdeki 5 yıllık süreçte burada üretim de planlıyor.

Dizayn Pack, Marmara Üniversite-si’nde iktisat bölümünü okurken baskı işinde aracılık hizmeti vererek iş hayatına atılan Metin Çiftçioğlu tarafından kuruldu. 2001 krizinde zor bir kararla kendi girişimini hayata geçirdi. 2001 yılında İstanbul Çağlayan’da yaklaşık 200 metrekarelik bir tesiste ikinci el ve çok eski makinalarla baskılı ambalaj alanında üretime başlayan Metin Çiftçioğlu, 2007 yılında ise Dizayn Pack şirketini kurdu. Ardından İkitelli organize sanayi bölgesinde 5 bin metrekare kapalı atanda seri üretime start veren Çiftçioğlu, 2007 ile 2017 arasındaki 10 yıllık dönemde şirketini yüzde üç binin üzerinde büyütmeyi başardı. Bugün 100 milyon TL ciroya sahip olan şirket, dünyaya açılarak büyüme yolculuğuna devam etmeyi hedefliyor. Bu nokta da öncelikle Amerika pazarına yönelik çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Çiftçioğlu, “Önümüzdeki 5 yıl içinde Amerika’da bir tesis kurma planımız var. Bu noktada tüm çalışmalarımıza başladık ve önemli ölçüde yol da kat ettik, ilk adımı şirket kurarak atıyoruz” diyor.

Dizayn Pack

45 milyon Euro yatırım

Bugün 250 çalışana ulaşan Dizayn Pack 10 yıllık süreçte ulaştığı iki tesise toplamda 45 milyon Euro’luk yatırım yaptı. Esenyurt ve Çerkezköy’de üretim yapan şirket, özellikle aseptik ambalaj denilen meyve suyu ve süt gibi gıdalar için kullanılan kutular, yoğurt, peynir kutuları, boya kovaları gibi ambalajları kapsayan polipropilen baskılar alanında iddialı.

10 yıllık süreçte devreye aldıkları bu yatırımlarla hızla büyüdüklerini belirten Metin Çiftçioğlu geçen süreçte şirketin dönüşümünü şu sözlerle anlatıyor: “2007 yılında Dizayn Pack markasını yarattık. Ardından Çerkezköy Organize Sanayi içinde ikinci fabrikamız olan Flexible ambalaj tesisimizi devreye aldık. Çerkezköy tesisimizdeki eks-trüzyon üretim hattımız şuanda Balkanlar ve Ortadoğu’da bu alandaki en güçlü tesis konumuna geldi. Daha sonra Esenyurt’ta 12 bin metrekare alanda yeni bir fabrika binası aldık. Üretim hatlarımıza uygun olacak şekilde inşaata başladık. Esenyurt ve Çerkezköy’deki toplam iki fabrikamızla 25 bin metrekarede üretim yapıyoruz. Plastik ve aseptik ambalaj sektöründe Türkiye’deki yerli ve yabancı gıda markalarının yüzde 80’ine hizmet verir duruma geldik.”

Hedef 32 ülke

İki tesiste üretim yapan ve 2018’de 100 milyon TL’lik bir ciroya ulaşan şirket, bu yıl ise özellikle yurtdışında büyümeye odaklandı. Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya ihracat yapan ve şu an ihracat yaptıkları ülke sayısını 24’e taşıyan şirket, 2019 yılında bu sayıyı 32 ülkeye çıkarmayı planlıyor. Faaliyet gösterdikleri yurtdışı pazarlarda hızlı bir büyüme kaydettiklerini ifade eden Metin Çiftçioğlu, cironun yüzde 30’unu ihracattan elde ettiklerini söylüyor. Çiftçioğlu, ş bilgileri veriyor: “Dizayn Pack markamız iç pazarda istediğimiz seviyelere ulaştı. Önümüzdeki dönemde-pazardaki varlığımızı daha da kuvvetlendirirken, yurt dışında büyüme kaydetmeyi planlıyoruz. Bugün 24 ülke olan ihracat noktalarımızı genişletmeyi ve 2019 yılında 32 ülkeye çıkartmayı hedefliyoruz. Mesela Azerbaycan’da yüzde 80, Yunanistan’da ise yüzde 50 gibi ciddi bir pazar payına sahip olduk.”

“Ceyhan’daki petrokimya yatırımları çok önemli”

Türkiye’de plastik ve ambalaj sektörünün önemine dikkat çeken Dizayn Pack Yönetim Kurulu Başkam Metin Çiftçioğlu, plastik sektörünün toplam cirosunun 35 milyar dolar olduğunu, sektörün direkt ihracatının ise 5 milyar doları bulduğunu anlatıyor. Bu verilerle Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük ikinci plastik üreticisi konumunda olduğunu söyleyen Çiftçioğlu, “Bu kadar kuvvetli bir üretim hacmimiz bulunurken, maalesef plastik ithalatında hala dünyada üçüncü konumdayız. Ambalaj sektörü hammadde anlamında maalesef dışa bağımlı durumda. Bu noktada Ceyhan’da geliştirilecek petrokimya yatırımlarını ise çok önemli buluyorum. Bu kadar büyük bir sanayi için Türkiye’de polipropilen, polistren, polietilen üretiminin yükselmesi ve ithalatın düşmesi gerekiyor” diye konuşuyor. Ceyhan’da devreye girmesi beklenen yatırımlarla Türkiye’nin hammadde alımı yaptığı Kore, Japonya, Hindistan, Güney Amerika, Ortadoğu ve Arap Yarımadası gibi ülkelere bağımlüığımn azalacağım kaydeden Çiftçioğlu, hammadde üretiminin yerlileşmesinin maliyetlere ve ihracat gelirlerinin artmasına neden olacağının dile getiriyor.

“İthal ürünün yüzde 100 yerlisini ürettik”

Prizma kutunun özel katmanlı kağıdım AR-GE çalışmaları sonucunda ileri teknoloji ve mühendislik çalışmalarıyla yüzde yüz yeriüeştirdiklerini söyleyen Dizayn Pack Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Metin Çiftçioğlu, “Faaliyete başladığımız ilk günden itibaren sektörümüzde yenilikçi çözümlere imza atan bir marka olarak konumlandık. Yüzde yüz yerli sermayeyle geliştirdiğimiz ambalaj çözümlerine son derece önemli bir ürün daha ekledik” diyor. Tüm dünya pazarında tek üretici tarafından geliştirilen prizma kutunun özel katmanlı kağıdım üretmeyi başardıklarım ve bu alanda yüksek kalitede bir ürün ortaya koyduklarım kaydeden Çiftçioğlu, şunları söylüyor: “Süt ve meyve suyu gibi ürünlerin tüketici tarafındaki fıyatma ambalajın etkisi yüzde 36 seviyelerinde. Bu bağlamda tedarikçüere yüzde 15 oranında daha ekonomik bir ambalajlama imkanı sağladık. Son tüketiciye de yüzde 8’e varan fiyat avantajıyla bu ürünleri satm alma imkanı oluşturduk.”

Sibel Atik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir