Cumartesi , Şubat 16 2019
Anasayfa / Girişimcilik / Bir girişimci kadınlar hikâyesi: Aydıncık ametisti

Bir girişimci kadınlar hikâyesi: Aydıncık ametistiYozgat’ın Aydınlık İlçesi’nin kadın girişimcileri, amatis, akik gibi değerli taşları değerlendirmek üzere, bir kooperatif kurdu. Aydıncık Kadın Girişimi İşletme ve Üretim Kooperatifi Lideri Nimet Türker, “Kooperatifimiz, taşların yanında yöresel ürünlerle bölgemizin tanıtımına da yapıyor” diyor.

Ametist Dasper Kalsedon Akik gibi taşlarYozgat bölgesinde çıkıyor. Bu taşlar ilk olarak yöre insanları tarafından bulundu. Taşların özellikleri adları ve değerleri bilinmediğinden dolayı insanlar bu taşları çok fazla önemsemediler.

Zamanla yöre insanları bu taşların değerlerini fark ederek çıkarmaya başladılar. Bu taşların değerini bilen bazı taş satıcıları, taşları yöre insanından değerinin çok altında alarak satışlarını yapmaya başladılar.

2011 yılında ilçe Halk Eğitim Merkezi’nde görev yapmakta olan HEM Müdürü ve HEM Müdür Yardımcısı tarafından taşlar fark edilerek HEM bünyesi altında bu taşların işlenmesi ve yöre insanlarının bu taşlar hakkında bilgilendirilmesi amacı ile ilk adımlar atıldı. Aydıncık Kadın Girişimi İşletme ve Üretim Kooperatifi Lideri Nimet Türker’in bu taşlar ile tanışması da HEM bünyesinde El Sanatları Usta öğreticiliği yaptığı döneme denk geliyor. Bu tanışıklık yeni bir girişimcilik hikayesi yaratıyor. Nimet Türker, bu girişimi anlattı.

Girişimcilik yolculuğunuz nasıl başladı?Para Kazandıran Ek İş İmkanları ve Para Kazanma Yolları İçin Tıklayınız...

Aydınlık İlçe Halk Eğitim Merkezi’nde müdürümüz bu taşlardan parçalar getirerek benden bu taşlar ile takı yapmamı istedi. Taşların nasıl işleneceği hakkında bilgim olmadığından dolayı Müdürümüzün isteğine biraz şaşırmıştım. El becerimin iyi olmasından dolayı taşları bana bırakarak gitti. Ben de bu taşların işlemesinin nasıl yapılacağını bilmediğimden dolayı çekiç, pense, silikon ve çeşitli takı aparatlarını kullanarak taşları şekillendirerek takı haline getirmeye çalıştım. Bu yöntemle yaptığım yaklaşık 100 adet ametist taşından takılar Kaymakamlık, HEM ve Belediyemizin destekleri ile önce Yozgat Valiliğine sonrasında ise proje hazırlanıp bakanlığa sunuldu. Bakanlık tarafından proje onaylanarak Aydıncık Taş işleme Atölyesi kuruldu.

Sonrasında dernek üyeleri nasıl bir araya geldi?

İŞKUR desteği ile konu hakkında bilgi sahibi usta öğretici bulunarak yöredeki insanlara taşların nasıl işleneceği ve tasarımı hakkında kurs hizmeti vermek için kurslar açıldı. Bu kurslara katılarak bende eğitim aldım. Kurs bittikten sonra bu iş ile ilgilenen arkadaşlarımız ile bi’ araya gelerek Aydıncık Ametist ve Yarı Değerli Taşları işleme ve Tanıtma Derneğini kurduk. Bu taşlar hakkında yöremiz insanlarının bu taşları işlemesi ve taşlar hakkında bilgi sahibi olmaları için HEM bünyesinde kurslar açılarak daha fazla kişiye eğitim verildi.

Kooperatif fikri nasıl oluştu?

Bu araştırmalar esnasında kaymakamımız benden “yöredeki kadınların hayallerini ve umutlarını gerçekleştir, onlara sosyal ve maddi anlamda kendilerini kanıtlama fırsatı sunmak için öncü olmamı” istedi. Aydıncıklı kadınlardan oluşan yöremizde bulunan başta Yarı değerli taşlar olmak üzere yöremiz insanı tarafından yapılan el işleri yiyecekler ve gene yöre halkı tarafından yetiştirilen tarımsal gıdalar, hayvansal ürünlerin toplanarak satışının ve tanıtımının yapılması amacı ile Aydıncık Kadın Girişimi işletme ve Üretim Kooperatifini kurduk. Kooperatifimiz gene derneğimizde olduğu gibi fuar ve festivallere katılarak Yozgat’ın ve ilçemizin tanıtımını yapma görevini üstlendi.

Yeni planlarınız neler?

İlçe kaymakamımız Sn. Yavuz AKYOL ve İlçe Belediye başkanımız Sn. Ahmet KOÇAK’ın katkıları ile ilçe merkezimizde bulunan tarihi binanın taş müzesi ve kooperatifimiz bünyesinde satışı ve tanıtımı yapılan ürünlerin ve yiyeceklerin satışının yapıldığı bir iş merkezi olarak restorasyonuna başlandı. İlçemiz ve Yozgat’ın tanıtımını yapmak için elimizden ne geliyorsa en iyi şekilde yaparak destek olmaya devam edeceğiz. Şu an ORAN Kalkınma Ajansı’na bir proje yazma aşamasındayız.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

Kamu parası akıllı paraya çevrilmeli

Bugünün girişimcisinin, ‘paraya’ değil, \akıllı paraya’ihtiyacı var. Kamunun girişimcilere akıllı para sağlama konusunda çeşitli adımlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir