Çekyat ile başladı USB ile devam ediyor

Akıllı telefonlar, evler, aksesuarlardan sonra, sıra akıllı mobilyalara geldi. Evler küçüldükçe bu ürünlere yönelik talep artıyor. Henüz yolun başındayız. Dijital teknolojilerin mobilyalara entegrasyonunda gelecek çok şey vaat ediyor…

HAYATIMIZDAKİ “akıllı” ürünlerin sayısı gittikçe artıyor. Günlük hayattaki kullanımlarımızda bize hız ve pratiklik kazandıran, zamandan ve fazla enerji harcamaktan tasarruf ettiren, yeni teknolojiyle donanmış her şeye “akıllı” diyoruz. Akla gelebilecek her tür sektörde akıllı ürünlerin sonu yok. Firmaların ne tür ürün geliştirdikleri ya da geliştirecekleri hayal güçlerine ve üretkenliklerine bağlı.

Mobilya sektöründe de durum böyle. Özellikle büyük şehirlerde küçülen konut metrekareleri, kısıtlı alanlarda fonksiyonel mobilya çözümlerine yönelik gereksinimi artırıyor. Mobilya sektörü temsilcileri pratik ve teknolojik çözümlerle, daha fazla mobilya ile evlerde daha çok boş al an oluştur man m mümkün olduğunu söylüyor.

Peki, hangi özellikli mobilyalara “akıllı” sıfatını yakıştırıyoruz? Yine sektör temsilcilerinden aldığımız ortak tanıma göre, bir mobilya, asli fonksiyonun haricinde hayatı kolaylaştıran ekstra özellik ve fonksiyonlara sahip olması durumunda “akıllı mobilya” olarak nitelendiriliyor.

En genel ifadeyle pratik mobilyalara “akıllı” diyoruz.

İLK, KOLTUKLAR DÖNÜŞTÜ

Akıllı mobilya kategorisinde şimdilerde USB bellek girişi, sesli komut özelliği olan ürünlerden bahsetsek de ilk olarak odalardaki mevcut alanlarımızı daha pratik kullanmamızı sağlayan koltuklarla karşılaştık. Gündüz oturma odası gece yatak odasına dönüşen ve kitaplık, dolap gibi pek çok başka fonksiyonu da bulunan bu ürünler de teknolojiyle birlikte dönüştü.

MOBSAD (Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği Başkanı Nuri Gürcan, telefonları şarj edebilen, masaj yapabilen, tek tuş ile açılarak portatif yatak ve sehpa özellikleriyle donanmış akıllı koltukların şimdilerde yaygınlaştığının altını çiziyor. Tıpkı akıllı koltuklar gibi şarj ve masaj özellikleri bulunan akıllı yataklar, özellikle küçük odalara sahip evlerde kullanıcılara kolaylık sağlıyor.

BLUETOOTH ÖZELLİKLİ YATAK

Çilek Mobilya akıllı mobilya tanımını fonksiyonel olarak üretilen mobilyalar için kullanıyor. Firma çocuk ve genç odalarına yönelik olarak Bluetooth ve USB bellek bağlayabilme özelliği olan mobilyalar üretiyor. Bu mobilyalar sayesinde çocuklar müziğin yanı sıra ders ses kayıtlarını da kolayca dinleyebiliyor. Firmanın özel tasarım serilerindeki yatak ve çalışma masalarında akıllı cihazlar şarj da edilebiliyor.

Çilek Mobilya Genel Müdürü Muzaffer Çilek, akıllı mobilyaları sektör bazında değerlendirdiklerinde bu ürünlerin son dönemde oldukça revaçta olduğunu ifade ediyor. Çilek, “Gündelik hayatın her alanında yer alan teknolojik yenilikleri mobilyalarımızla uyumlu hale getirerek teknolojiden faydalanıyor, akıllı mobilyalar üretiyoruz. Özel tasarladığımız ürünlerimizle teknolojik detaylar da ekleyerek çocukların hayatlarını kolaylaştırıyoruz” diyor.

“ASIL TALEP GENÇ ODALARINDA”

Yaklaşık 30 yıldır akıllı mobilya alanında çalışmalarını sürdüren Gaysan Mobilya, yıllık ortalama 10 bin adet bu tür ürünün satışını yapıyor. Gaysan’ın yurtiçi-nin yanı sıra yurtdışmda Romanya’da da fabrikası var. Firma halen Romanya dahil ABD, Şili, Peru, Almanya, Ko-sova, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai ve Gürcistan’a ihracat yapıyor. Yakın vadede Kanada ve Hollanda’yı da ihracat yaptığı ülkeler arasına katmayı hedefliyor. Firma geçtiğimiz günlerde Londra’da bir mağaza açtı.

Gaysan Mobilya Genel Müdürü Can özdemir akıllı mobilya tanımını, “mobilyanın esas görevi haricinde Bluetooth hoparlör, ses ile açma kapanma komutu alan aydınlatma, hareketlilik sıklığı ölçen sensörler gibi teknolojik fonksiyonlarla desteklemesi olarak yapıyor.

Firma, kan dolaşımını sağlamak için alçalıp yükselen ofis masaları, masaj yapan koltuklar, hem sehpa hem yemek masası görevi gören üniteler gibi geniş bir ürün yelpazesinde sahip. Özdemir genç odalarında daha fazla akıllı mobilya ihtiyacı olduğunu söylüyor.

“TANIM NET DEĞİL”

Can Özdemir, mobilyadaki “akıllı” kelimesinin bazen sadece sıfat olarak kullanıldığını aktarıyor. Hiçbir akıl içeriği olmayan ürünlerle anlam karmaşası yaşandığını belirten Özdemir sözlerini şöyle sürdürüyor:“Bu şekilde ürün sunan firmaların karşısında dünyanın en büyük beş akıllı mobilya üreticisinden biri olarak, ülke ortalamasını, akıllı mobilya ve fonksiyonel mobilya tanımını netleştirmek, tüketiciyi bilinçlendirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” özdemir, 2018’de masa, vitrin, gardırop, yatak fonksiyonlarının bir araya toplandığı ünitelerin ve çift taraflı yü rüyen duvar sistemlerinin ön plana çıkacağım söylüyor. Firma bu yıl ev içi dağınıklığa çözüm olarak gardırop şeklindeki büyük bir mutfak tasarımı lanse edecek. Özdemir, “Bu yıl da yine en çok tercih edilen akıllı ürünler, açılır kapanır yataklar ve bunların multi-fonksiyonel modelleri olacak” diyor.

“LÜKS DEĞİL İHTİYAÇ”

Dijital teknolojinin dekorasyona taşınmasıyla oluşan akıllı mobilyalar, hareketli yapılarıyla günlük hayatta kullanıcıya daha çok alan sağlıyor. Modoko Yönetim Kurulu Başkanı İ. Etem Özçelik, evler küçüldükçe akıllı mobilyaların lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç haline geldiğini belirtiyor. Özçelik, özel mobilya kombinasyonlarıyla 20 metrekarelik evlerde bile pratik ve teknolojik mutfak, banyo, dinlenme ve beslenme alanları oluşturulabildiğini vurguluyor, özçelik “Evler küçüldükçe yaşam alanlarını daraltmayan mobilyalar üretmek, bunu yaparken de teknolojiden faydalanmak gerekiyor” diyor. Mobilya sektöründe ilk teknolojik gelişmeyi akıllı koltuklar ile gördüğümüzü söyleyen Özçelik, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Başlangıçta kumanda ile çalışan akıllı koltuklar sadece açılıp kapanıyordu. İlerleyen zamanlarda koltuklarımız telefon şarj edebilen, masaj yapabilen, tek tuş ile açılan portatif yatak ve sehpa özellikli mobilyalar haline dönüştü.”

“TÜRKİYE İLK 10’DA”

özçelik, Türkiye’nin akıllı mobilya sektöründe ilk 10 ülke içerisinde olduğunu ve akıllı ürünlerin mobilya sektörü ihracatında önemli bir yere sahip olduğunu ifade ediyor. Hayat tarzlarına ve evlere göre farklı akıllı mobilya örnekleri yapıldığını vurgulayan Özçelik mobilya severlerin evlerinde hem modaya uygun hem de teknoloji ile birleştirilmiş pratik ürünleri tercih ettiklerini belirtiyor. “Akıllı gardıroplar görme engelliler için sesli barkot okutarak kıyafetlerin rengini ve doğru kombini sesli olarak okuyabilecekler” diyen Özçelik sözlerini şöyle tamamlıyor: “Teknolojinin hayatımızın vazgeçilmez parçası haline gelmesiyle sektör temsilcileri olarak biz de mobilyadaki akıllı teknolojinin kullanımına yönelik çalışmalarımızı yoğunlaştırıyor, mühendis ve tasarımcılarımızı bu yönde çalışmalar yapmaları için yönlendiriyoruz.”

“SEGMENT BÜYÜYECEK”

Modamod firması sahibi Bekir Aydoğan, mobilya sektöründe akıllı mobilyaların pek bilinmediğini, büyük firmaların j ilerdeyse hiç birinin akıllı S mobilya üretimi yapmadığını, genellikle küçük firmaların bu alanda uzmanlaştıklarını söylüyor. Artık mobilyaların yerden tasarruf etmek için birden fazla fonksiyonu karşıladığını belirten Aydoğan, hem yatak, hem çalışma masası ve kitaplık olabilen genç odası tasarımlarının öne çıktığını söylüyor. Bu mobilyalarla odanın gündüz oturma odası gece yatak odası olarak kullanılmasının mümkün olduğunu belirten Aydoğan sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Mobilya sektöründe akıllı mobilya ürünleri alanında boşluk var. Yeni yapılan metrekaresi küçük evlere ve yeni pratik yaşam tarzlarına uygun olarak ürünlerin daha çok gelişeceğini ve sektörün bu alanda daha da büyüyeceğini öngörüyoruz.”

Dünyadan akıllı mobilya örneği

Dünyanın önde gelen teknoloji eğitim kuruluşlarından MIT’in (Massachusetts Institute of Technology) geliştirdiği, akıllı evler için tasarlanan bir akıllı mobilya, kendi kendine hareket ediyor ve ayrıca akıllı telefon üzerinden kontrol edilebiliyor. Açılıp kapanan mobilyalar sayesinde istenilen biçim elde edilebiliyor. Ayrıca odanın içinde hareket de edebilen bu robot mobilya, duruma göre odada bulunan kişi sayısına göre daha fazla yer açabiliyor, tüm masalar rahatlıkla genişletilip saklanabiliyor.

Nuri GÜRCA N / MOBSAD [Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği) Başkanı
“Akıllı ürünlerin payının yüzde 10’a çıkması hedefleniyor”

Kentsel dönüşüm, yaşam tarzlarının değişimi ve yaşamlarımızda pratikleşme arzusu, fonksiyonellik beklentisi tüketim alışkanlıklarımızı da şekillendiriyor. Yeni dünya düzenine entegre olmadan büyümek ve ilerlemek imkansız. Mobilya sektörü de bundan faydalanıyor. Yeni teknolojik gelişmeleri mobilyalara uyarlayan şirketler çoğalmaya başladı. Bu yüzden akıllı mobilyaların önü çok açık. Akıllı ürünlerin pazardaki payının önümüzdeki beş yılda yüzde 10’a çıkması bekleniyor.

Yurtdışındaki bazı uygulamalarda ofis sandalyelerinin sesle hareket edebildiği örnekler görüyoruz. Bizdeki ofis koltuklarında ise en fazla aydınlatmayı açıp kapatmak, televizyonu ve bilgisayarı uzaktan kontrol etmek üzere kumandalar, prizler var. Dev hantal masalarının yerine bilgisayarların boyutlarına eşdeğer masalar üretirken, kablosuz ağ teknolojisi sayesinde bir masaya dört kablo yerine tek kablo yetiyor. Elektrik ve internet erişimine sahip toplantı masasının, koltuğun, sandalyenin taşınabilir olması da çok önemli. Bu mobilyaları yerlerinden rahatça oynatabilmeli ve bu mobilyalar çevreye duyarlı olabilmeli. Oturduğumuz sandalye üzerinden sesli notlarımızı dinleyebilmek bir lüks değil, ihtiyaç. 10 yıl önce bu tarz kolaylıklar sunan mobilyalar lükstü, artık değil.

Eda Gezmek

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir