Cumartesi , Mart 23 2019
Anasayfa / Girişimcilik / Çikolatadan sonra dünyaya kek satacak

Çikolatadan sonra dünyaya kek satacak

Çağla Çikolata, 38 yıllık geçmişe sahip, ağırlıklı ihracata dayalı üretim yapan bir çikolata şirketi. Toplam 70 ülkeye çikolata ve şekerleme ihraç ediyor. Geçen yılki 31 milyon dolarlık ihracatını bu yıl 40 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor. Yeni dönemin lokomotif ürünü ise ilk girdikleri kek sahası olacak. Çağla Çikolata Yönetim Kurulu Üyesi Umut Beyazpınar, “ihracatımızın artışında 35 milyon TLlik yatırımla girdiğimiz kek üretiminin de etkisi büyük olacak” diyor.

Türkiye’nin gıda sektöründe yıldızı parlayan kek pazarı yıldan yıla oldukça hızlı bir büyüme gösteriyor. 2015 yılında Türkiye’den toplamda 367.5 milyon dolarlık kek ihraç edildi. Bu da sektörü oldukça cazibeli kılıyor. Bu anlamda sektöre yeni adım atan çikolata sektörünün tecrübeli oyuncularından Çağla Çikolata, dünyaya ihracat yapacak. Şirketin öyküsü ise kısaca şöyle:

Temelleri 1978 yılında Miktad Beyazpınar, Temel Beyazpınar ve Şener Albayrak tarafından atılan Çağla Çikolata, Kocaeli’nde küçük bir aile şirketi olarak kuruldu. Önceleri kara fırında unlu mamül üretimi yapılıyordu. Ardından bisküvi ve çikolata işine girildi. Bu ürünlerin satışının açık olarak yapıldığı 80’li yıllarda ambalajlı üretime geçilerek sektörde fark yaratıldı. 1983 yılında İzmit Tütünçift-lik’teki 240 bin metrekarelik fabrikasında ambalajlı üretim gerçekleştiren şirket, 1994’te ise ko-kolin (çikolata benzeri bir tatlı) ve gofret üretimine başladı. Dört yıl kadar sonra da ilk ihracat Slovak-ya’ya yapıldı. 2007 yılında ise Sakarya Hendek’te ikinci fabrika yatırımı devreye alındı.

Bunun ardından da üretimde yeni bir döneme geçildi. 2012 yılında birinci kalite çikolata üretimine başlandı. Sonraki dönemde Türkiye’nin en büyük bin ihracatçısı arasına girmeyi başaran Çağla Çikolata, bugün üretiminin yüzde 75’ini 6 kıtada 70 ülkeye ihraç ediyor. Şirketin ikinci kuşak temsilcisi Çağla Çikolata Yönetim Kurulu Üyesi Umut Beyazpınar, “Geçen yıl 28 milyon TL ciroya ulaşıp, 31 milyon dolarlık ihracat yaptık. Bu yıl ise hedefimiz 36 milyon TL ciroyu yakalayıp, ihracatımızı da 40 milyon dolara çıkarmak” diyor.

cagla cikolata

Çalışanların yüzde 80’i kadıniki üretim tesisinde, 60 bin metrekare içerisinde 35 bin metrekare kapalı alanda, yüzde 80’i kadın çalışan olmak üzere 500 kişilik çalışma kadrosu ile günlük 150 tonluk üretim gerçekleştiren Çağla Çikolata, yılda 20 bin ton çikolata, 10 bin ton gofret, 6 bin ton fındık kreması üretiyor. Bu yıl 35 milyon TL’lik yatırımla kek üretimine de giren şirket, 18 bin tonluk kek üretecek.

Uzakdoğu’dan Avrupa’ya, ABD’den Ortadoğu’ya kadar 70 ülkeye ihracat yaptıklarını söyleyen Beyazpınar, ‘ Volüme’ markasıyla ürettikleri 14 çeşit keki iç piyasada ve ihracatta tüketicilerle buluşturduklarını belirtiyor. Beyazpınar, “150 çeşit ürünümüzün yanına eklediğimiz 14 çeşit kek ile pazarın iddialı oyuncularından birisi haline geliyoruz. Türkiye son iki yıldır ihracatta zorlanıyor. Ancak şirketlerin bu dönemlerde kırılma yapması lazım. Yoksa bu dönemde küçülmeniz kaçınılmaz olur” diyor.

Hedef 20 milyon dolar

Türkiye de kek pazarı yıldan yıla oldukça hızlı büyüyen bir pazar. 2013 yılında tonaj olarak yüzde 7,6,2014 yılında ise yüzde 10,1,2015 yılında yüzde 9’ luk bir büyüme gerçekleştiren pazarın büyüklüğünün yaklaşık 100 bin ton olduğu tahmin ediliyor. Bu da yaklaşık 350 bin dolarlık bir büyüklüğe denk geliyor. Son 5 yılda pazarı büyüten en önemli etken ise yeni lans-manı yapılan inovatif ürünlerden geliyor.

2001 yılında 35.5 milyon dolarlık kek ihraç eden Türkiye, geçen yıl ise 367.5 milyon dolarlık kek ihracatı gerçekleştirdi. Bu yıl ise Türkiye’nin kek ihracatının 349 milyon dolar seviyesinde olacağı öngörülüyor. Bu potansiyeli görerek kek alanında yatırıma soyunduklarını dile getiren Beyazpmar, şunları söylüyor: “1.5 yıldır kendi bünyemizdeki ekibimizin yanı sıra Türkiye ve dünyanın önde gelen danışmanları ile ürün ve ambalaj konusunda çalışmalar yaptık, ilk olarak 20 milyon dolarlık bir kek ihracatı hedefi koyduk.”

AR-GE merkezi kuruyor

Gıda sektöründe dünyada aranan BRC Sertifîkası’m 2015 yılında alan Çağla Çikolata, ürün geliştirmeye yönelik yatırımlarına hız vermiş durumda. Bu doğrultuda 30 kişilik mühendis kadrosuna sahip olacak bir AR-GE merkezi kurmak için çalışmalar tamamlandı. Türkiye’nin dünya pazarlarında markalaşması ile ilgili geliştirilen Turquality programı ile ilgili çalışmalar yürüten şirket, 2017 itibariyle Turquality belgesini almayı hedefliyor. Beyazpmar, bu sayede tüm dünya pazarlarında sadece iyi ürün ile değil aynı zamanda güçlü pazarlama faaliyetleri ile küresel rakipleri ile rekabet edecek konuma geleceklerini belirtiyor.

İlk 5’i hedefliyor

Çağla Çikolata Yönetim Kurulu Üyesi Beyazpmar, kalite odaklı yatırımlarıyla, Türkiye pazarında gerçek çikolata üreticilerinin yer aldığı sektörün önemli 5 oyuncusu araşma girmeyi hedeflediklerini söylüyor. Çağla Çikolata olarak yılda toplamda 60 bin ton çikolata, gofret ve fındık kreması ve kek ürettiklerini kaydeden Beyazpmar, “Kocaeli ve Hendek fabrikalarımızda yılda 20 bin ton çikolata, 10 bin ton gofret, 6 bin ton fındık kreması ve 18 bin ton kek üretiyoruz. Uzakdoğu, Avrupa, Amerika ve Ortadoğu ülkelerinde Volüme ve Truffino markalan ile iddialıyız” diye konuşuyor.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor etkisindeki tekstilin büyüklüğü muazzam

Cosplay, tekstil perakendecileri başta olmak üzere pek çok üreticiyi etkisi altına almış durumda. Özelleştirilebilir kıyafetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir