Cilt bakımını çok sevdik

Erkekler de artık kendilerine bakıyor. Hatta en iyi cilt bakım ürünleri hangisiyse onlara yöneliyorlar. Kendilerine cilt bakımı yaptırmayı da ihmal etmiyorlar…

TÜRKİYE’DE uzun yıllardır yer alan kozmetik markası L’Occitane, uluslararası organizasyonda da önemli bir yere sahip. L’Occitane Türkiye Genel Müdürü Pınar Akçam ile hem son trendleri hem de operasyonlarını konuştuk…

Kozmetik sektöründe son dönemde sizi etkileyen en önemli konular hangileri?

En çok taksitli satışların kalkması etkiledi. Hemen her alanda taksit uygulanırken, bizim sektörümüzde taksitin uygulanmaması tüketiciyi etkiledi. İnsanlar örneğin gelip bir ürünü alıyor ve onu altı ay kullanacağını düşünüyor. Ve o nedenle de altı taksitte ödemek istiyor. Üç ya da altı ay kullanacağı ürüne bir anda peşin ödeme yapmak zorunda kalmasının mantığı tüketiciye olumsuz geliyor. En büyük sıkıntımız bu. Bu dönemde tüketici ilk etapta daha uygun fiyatlı ürünlere yöneldi. Şu anda hala uygulamanın etkisi devam ediyor. İlk dönem kadar olmasa da insanlar hala taksit soruyor.

En çok dikkat çeken trendler neler?

Son zamanlarda özellikle erkek ürünlerinde, sakal bırakma trendi yükselince tıraş ürünlerine olan talep azaldı. Sakal bakım ürünleri, şampuanlar ve kremlere talep arttı. Erkeklerde belli koku ürünlerimize yönelik talep devam ediyor, özellikle erkekler bizim unisex dediğimiz özellikle cilt bakım ürünlerine de yöneldiler. Erkekler artık sadece erkek reyonundan alışveriş yapmıyor. Unisex ürünlere çok büyük bir talep var. Hatta sadece kadm reyonunda satılır dediğimiz bakım ürünlerine bile erkeklerden talep geldiğini gözlüyoruz. Burada erkeklerin kendilerine önem vermeye başlaması, iyi bakım ürünleri kullanmak istemelerinin etkisi olduğunu düşünüyoruz. Bizim mağazalarımızda cilt bakım köşelerimiz var. Orada erkek müşterilerimizi artık sık sık cilt bakımı yaptırırken görebiliyorsunuz. Rutin bir şekilde erkek müşterilerimiz gelip bakım yaptırıyorlar.En çok hangi ürünler satıyor? Siz buradaki farklılığınızı nasıl ortaya koyuyorsunuz?

Çok ciddi bir doğal ürün trendi var. Her zamanki gibi en yoğun olan işimiz cilt ve bakım ürünleri. Herkes geç yaşlanma üzerine odaklanıyor. Genç ve bakımlı görünmek istiyor. En fazla sattığımız da anti-aging ürünleri. Biz farkımızı şöyle tanımlıyoruz: Bizim ürünlerimizde sürdürülebilirlik var. En uygun arazilerde yetişen ürünlerden, yıllar boyunca aynı hasatlardan, aynı ürünlerle devam eden üretim ve tedarik süreçleri var. Kurulduğundan beri aynı fabrikada üretim yapılıyor. Bugün tüm dünyada 3 bin mağazaya ulaşsa da aynı fabrikada kapasite artırılarak aynı yöntemlerle üretime devam ediliyor. Tabii ki teknolojik yatırımlar yapılıyor ama felsefesi hep aynı. Belli kimyasal oranları aşmadan üretebilirsem üretirim diyor. Üretemezsem üretmiyorum diyor. Yani ne kadar sattığı önemli değil. Bazı etik değerlerden hiçbir zaman kopmuyoruz.

Anadolu’ya açılıyor

L’Occitane Türkiye Genel Müdürü Pınar Akçam, Türkiye organizasyonları hakkında şu bilgileri verdi:

“Şu anda Türkiye’de 36 mağaza var. Ağırlık olarak İstanbul, Ankara, İzmir’deyiz. Ayrıca Bursa, Eskişehir, İzmit, Adana, Antep, Antalya gibi şehirlerde de varız. Oralarda sonradan açıldığımız için talep yeni gelişiyor. Hepsi neredeyse 1-2 yıllık. Oralarda da yükselen bir trend var. Şimdi Trabzon, Samsun gibi şehirlerde açmayı planlıyoruz. Kişisel bakım trendi yükseliyor. Markamızın bilinirliliği de oldukça yüksek. Mağaza sayımız artıkça daha da tanınıyoruz. İlk etapta 45 mağazaya kadar çıkmayı planlıyoruz. Yurtdışı da Türkiye’deki ekonomik dalgalanmalara rağmen ülkemize güveniyor. Biz Palmiye Kozmetik olarak onların en eski distribütörlerinden biriyiz. Distribütör olarak da güveniyorlar. Yönetim Kurulu Başkanımız Yücel Özbek tamamen bu işe odaklı. Distribütör olarak 60 ülke arasında en büyüğüz. Bizden büyüklerin sahibi zaten yüzde 100 kendi şirketleri. Bizden büyük bir tek Ortadoğu distribütörü var ama onlar da 11 ülkede operasyon yürütüyorlar.”

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir