Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Girişimcilik / Cinsiyetsiz ürünlerle modada fark yaratacak

Cinsiyetsiz ürünlerle modada fark yaratacak

Beyoğlu Galatasaray’da açtığı atölyesiyle kişiye özel dikimler yapan kadın girişimci Nilüfer Karaca, fark yaratacak projelere yöneldi. Kurduğu atölyesinde 10 kişilik bir ekiple özel dikimler yapan Nilüfer Karaca, cinsiyetsiz giysiler tasarlayarak farklı bir bakış açısı sunmayı hedefliyor.

Her ne kadar rakipleri çoğalsa da Beyoğlu, günümüzde de modanın merkezlerinden biri olma özelliğini koruyor. Bünyesinde faaliyet yürüten çok sayıda modacı var.

Moda ve tasarım alanında kendine özgü bir tarzla yer bulan Nilüfer Karaca, Beyoğlu Galatasaray’da hizmet üreten modacılardan biri. Kurduğu atölyesinde 10 kişilik ekibi ile ‘cinsiyetsiz’ ürünler geliştirerek alanında fark yaratma stratejisi uyguluyor.

nilufer-karaca

Tekstil alanında 20 yıllık geçmişe sahip Nilüfer Karaca işe başkalarının ürünlerini alıp satarak başlamış. Fakat zamanla kendi tasarımlarını da üretmek üzere Beyoğlu Galatasaray Lisesi yolu üzerindeki tasarım stüdyosu ile sadece öğrencilerin değil çok farklı kesimden talepler almaya başlamış. Farklı, özgün ve rahat tarzı benimseyen sosyetenin ve turistlerin uğrak noktası olmayı başaran Nilüfer Karaca tasarım atölyesinde sadece kıyafet değil ev ürünlerine yönelik yaratıcı tasarımlar da üretiyor. Şimdiki hedefi ise el yapımı kumaşlar ile geri dönüşüm üzerine yoğunlaşmak ve giyimde cinsiyet olgusunu kaldırmak. Kadın erkek ayrımını özgün tasarımlar, renkler ve kumaş dokuları üzerindeki çalışmalarıyla ortadan kaldıracak ürünler sunmak isteyen Nilüfer Karaca, kıyafette özgürleşmeyi yakalama hedefiyle bu çalışmaları yapıyor.10 kişilik ekiple üretiyor

Nilüfer Karaca’nın küçük ölçekli şirketi ve kurduğu atölyede üretimle birlikte toplam 10 kişilik bir ekip çalışıyor. Kıyafetle başlayan ve ardından ev tekstili, ayakkabı, çanta gibi geniş bir yelpazede üretim yapmaya başlayan atölye, tasarımda sınırları kaldırıyor. Galatasaray’daki tasarım stüdyosunun zamansız, sürdürebilir ve kendine has karakteri olan tasarımlarıyla dikkat çektiğini söyleyen Nilüfer Karaca, burada kişiye has dikim ve değişiklik seçeneği olan giysi tasarımlarının özel aksesuarlarla satışa sunulduğunu anlatıyor.

Bu işe yıllar önce ilk girdiğinde hedefinin en ince ayrıntısına kadar öğrenmek olduğunu kaydeden Karaca, “Nihai amacım yapmak istediğim şeyi kontrol edebileceğim bilgiye ulaşmış olmaktı. Ardından, oluşturmak istediğim stil üzerine oldukça kafa yordum, sonrasında marka kendi kimliğine kavuşmaya başladı. Ayırt ediliyor olmak, pazar payını oluşturdu ve tüm bunlar planımın doğru devam etmesini sağladı, ürünlerimi, kalitesi yüksek, fiyatları ucuz olarak piyasaya çıkardım ve ulaşabileceğim tüm noktalara konsinye mal sattım. Sonrasında elde ettiğim kazançla asıl yapmak istediğim başlangıca finansal destek sağladım” diye konuşuyor.

Ünlü isimlerin de tercihi

Koleksiyonlarıyla Ayşe Arman gibi ünlü isimleri de giydiren Nilüfer Karaca, kendi stilini oluşturabilmek adına piyasadaki moda anlayışından çok uzak durduğunu kaydediyor. “Bu durum, kimi zaman var olmayı çok zorlaştırmış olsa da yıllar içinde bana kendi kimliğimi oluşturmam konusunda çok şey kattı” diyen Karaca, yaptığı işin öğretilmiş bütün disiplinlerden uzak olduğunu anlatıyor.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor etkisindeki tekstilin büyüklüğü muazzam

Cosplay, tekstil perakendecileri başta olmak üzere pek çok üreticiyi etkisi altına almış durumda. Özelleştirilebilir kıyafetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir