Çocuğuna keçi sütü ararken girişimci oldu

Dünyadaki ilk keçi sütünden bebek maması formülünü geliştirip üreten Yeni Zelandalı Dairy Goat, Türkiye pazarında iddialı. 10 yıl önce çocuğu için keçi sütü ararken Dairy Goat ile tanışan ve 2008’den itibaren ürünü Türkiye’de satmaya başlayan Dairy Goat Türkiye Genel Müdürü Süleyman Tuncer, keçi sütünün Türkiye’de her geçen gün daha çok ilgi gördüğüne işaret ederek, “Önümüzdeki dönemde pazardan son derece olumlu beklentilerimiz var” diyor.

Çanakkale Savaşı’nın 100’üncü yıldönümü çeşitli etkinliklerle anılırken, 100 yıl önce cephede karşı karşıya gelen Yeni Zelanda ve Türkiye artık ekonomide işbirliğinin önünü açıyor. Yeni Zelanda’nın en yenilikçi firmaları, mayıs ayının son günlerinde Türkiye’deki yatırımlarını tanıtmak ve yeni işbirliği fırsatları için Yeni Zelanda Ticaret ve Kalkınma Ajansı (NZTE) önderliğinde İstanbul’da bir araya geldi.

Yeni Zelanda’nın Türkiye Büyükelçisi Jonathan Curr ile Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Chai Chuah’nın yanı sıra Manukau Bölgesi Sağlık Kurulu Başkanı’nın da katıldığı etkinlikteki en dikkat çekici şirketlerden biri ise dünyadaki ilk keçi sütünden bebek maması formülünü geliştirip üreten Dairy Goat oldu. 10 yıl önce çocuğu için keçi sütü ararken Dairy Goat ile tanışan ve 2008’den itibaren ürünü Türkiye’de satmaya başlayan Dairy Goat Türkiye Genel Müdürü Süleyman Tuncer, keçi sütünün Türkiye’de her geçen gün daha çok ilgi gördüğüne işaret ederek, “Önümüzdeki dönemde pazardan son derece olumlu beklentilerimiz var” diyor.

Dünya çapında bir şirket olan Dairy Goat’u tanıtır mısınız? Kaç ülkede satılıyor, aylık üretimi nedir?

Dairy Goat Co-operative (NZ) Ltd. Yeni Zelanda’da 1988 senesinde kurulan ve dünyadaki ilk keçi sütünden bebek maması formülünü geliştirip üreten firmadır. DGC tarafından üretilen bebek sütleri bugün Yeni Zelanda’dan dünya üzerinde 30’a yakın farklı ülkeye ihraç ediliyor. DGC, gene aynı yıl gerçekleştirdiği 26 milyon It’lik süt üretimi ile de bugün konusunda dünya lideri konumunda.

Dairy Goat’ın Türkiye’ye girmesi nasıl oldu? Siz nasıl bu alana yöneldiniz?

10 yıldan daha fazla bir süre önce, o zaman piyasadaki mevcut bebek sütlerini tüketemeyen kendi bebeğimiz için bebek sütü arayışımız aynı zamanda firmamızın kurucu ortağı da olan eşim Ahu Tunçer’in yurtdışındaki bebek mamaları alternatiflerini yoğun araştırmaları esnasında, DGC’nin üretttiği keçi bebek sütleri ile tanıştık. İngiltere’deki distribütörlerinden temin ettiğimiz bebek sütlerini, hem oğlumuz sevip sorunsuzca tüketebildi hem de biz gelişimi üzerindeki olumlu etkilerini gözlemleyebildik. Bu ürünlerle daha fazla bebeği tanıştırabilmek adına ürünlerin Türkiye’ye ithalatı için firmayla biz temasa geçtik. Karşılıklı yapılan görüşmelerin ve anlaşmaların sonrasında ise 2008 yılında ilk ithalatımızı gerçekleştirdik.

Keçi sütü diğer süt çeşitlerine göre ne tür farklara sahip?Coğrafi yoğunluklar da göz önüne alındığında günümüzde dünyada en çok tüketilen süt aslında keçi sütü. Bununla beraber bebek formüllerinin çok büyük bir kısmı inek sütünden veya soya sütünden üretiliyor. Ancak keçi sütünü detaylı olarak incelediğiniz zaman diğer sütlerle arasında çok belirgin farklar olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Besinsel yönden baktığımız zaman keçi sütünün bence en belirgin özelliği sindiriminin bilhassa bebekler için inek sütüne göre çok daha kolay ve rahat olması. Bununla beraber gene bebek beslenmesi ve gelişiminde önemli yer tutan esansiyel yağ asitlerini, nükleotidler ve poliaminler gibi doğal bileşenleri, kalsiyum gibi mineralleri doğal olarak ve yüksek seviyelerde içermesi, yüksek kalitede hayvansal proteinleri sunması da bebek beslenmesi yönünden keçi sütünü ön plana çıkaran özellikler. Protein yapısının da insan sütüne biraz daha yakın olması hipo alerjik özelliklere sahip olmasını sağlayan bir etken, inek sütü gibi endüstriyel olarak çok yüksek miktarlarda elde edilememesi ve keçiden elde edebileceğiniz süt miktarının da ineğinkine oranla daha düşük olması da keçi sütünü daha kıymetli yapan faktörlerden bir tanesi.

Dairy Goat’ın Türkiye’de üretimi var mı?

Varsa hangi ölçekte? Yoksa, ileride üretim planlanıyor mu?

DGC’nin Türkiye’de herhangi bir üretimi yok. Ambalajlama ve kutulama da dahil, üretimin tüm aşamaları Yeni Zelanda’da tamamlanıyor ve biz ürünleri Türkiye’ye kullanıma hazır hali ile ithal ediyoruz. DGC’nin üretmekte olduğu ürünlerin en büyük özelliklerinden bir tanesi üretimde tam yağlı ve taze keçi sütü kullanılması. Yeni Zelanda’da DGC kendi çiftliklerinde özel yetiştirdiği keçilerin sütleri kullanılıyor ve çiftliklerden toplanan sütler test aşamasından sonra fabrikada bekletilmeksizin üretime giriyor. Bu durumdan dolayı firmanın ileriki dönemde de Türkiye veya başka bir ülkede üretim yapması gibi bir durum söz konusu değil.

Türkiye’de işbirliği yaptığınız kurum ve şirketler var mı?

Ürünlerin dağıtılması ve satışı konusunda ecza depoları, bebek mağazaları ve market zincirler ile devam eden işbirliğimiz var. Bunun yanı sıra depolama ve lojistik konusunda da çalıştığımız bir firma mevcut.

Şu anda Türkiye operasyonunda kaç kişi çalışıyor? Türkiye’ye ne kadar yatırım yapıldı? Satışlarınız ne durumda?

Şu anda şirketimiz bünyesinde sahada görev yapan bir medikal tanıtım ve satış ekibimiz ile beraber ofis içerisinde ithalat, pazarlama, muhasebe ve operasyon birimlerimiz mevcut. Önümüzdeki dönemde de özellikle medikal tanıtım ekibimizin kadrosunu genişletmek için çalışmalarımız devam ediyor. Satışlarımız da her geçen gün artan bir grafiğe sahibiz.

“Keçi sütüne talep her geçen gün artıyor”

Keçi sütü son yıllarda az da olsa Türkiye’de de tanınmaya başlanan bir ürün. Sizin. Türkiye pazarından beklentiniz nelerdir?

Keçi sütünün MinilirUği ve keçi sütü ürünlerine bakış yönünden, bu sektöre ilk girip ürünlerimizi tanıtmaya başladığımız zamanla bugünkü durum arasında olumlu yönde çok oiddi bir farklılık var. Bu konu ile ilgili ilk adımı biz attık diyebiliriz. Ürünlerimizin tanıtımı esnasında ulaştığımız doktorlar ve sağlık çalışanları ile yaptığımız yoğun çalışmalar neticesinde keçi sütünün faydalarım anlatarak bilinirliliğini artırdık. O dönemde normal keçi sütünü bulmak dahi çok zorken bugün bebek sütleri ile beraber yetişkinler için günlük keçi sütleri, keçi peynirleri ve hatta keçi yoğurtları dahi çoğu marketin raflarında yerlerini almış durumda. Bu artan bilinilirlik ve insanların bebeklerini daha sağlıklı ve daha doğal gıdalarla beslemeye daha fazla özen göstermesi de ürünlerimize olan talebi olumlu yönde etkiliyor ve biz de ürünlerimize hem bebeklerimizin beslenme ihtiyaçlarım hem de anne babaların beklentilerini karşılamaları yönünde son derece güveniyoruz. Dolayısı ile önümüzdeki dönemde pazardan son derece olumlu beklentilerimiz var.

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir