Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Girişimcilik / Daikin Sakura Programından Çıkan Girişimci Kadınlar

Daikin Sakura Programından Çıkan Girişimci Kadınlar

iklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren Daikin, bundan üç yıl önce Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve Küçük ve Orta Ölçekli işletmeleri Geliştirme ve Destekleme idaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliği ile Daikin Sakura Programı’nı hayata geçirmişti. Bu program ile üniversite mezunu. girişimcilik potansiyeli olan kadınların, bu potansiyellerini ortaya çıkararak geleceğin iş kadınlarını ülke ekonomisine kazandırılması hedefleniyor.

Daikin Sakura

Üç yılda 100 kadın girişimciyi iş hayatına kazandırmayı hedefleyen Daikin Sakura Prog-ramı’nın ilk etabını tamamlayan sekiz kadın girişimci, 22 Nisan’da plaketlerini aldı. Geçen yıl programa katılan Alev Aktürk (İstanbul), Emine Mira Demir (İstanbul), Melek Demircan (İstanbul), Melike Gülbahçe (İstanbul), Müzeyyen Karagöz (Ankara), Özlem Erginsoy Uruk (Bursa), Pelin Atak (Ankara) ve Zehra Erdem (Ankara) eğitimlerini başarı ile tamamlayarak, yaşadıkları illerde kendi işyerlerini açarak iklimlendirme sektöründeki yerlerini almaya başladı.

Sekiz yeni bayi

Daikin Türkiye CEO’su Haşan Önder, Sakura Programı’nı bir sosyal sorumluluk olarak gördüklerini belirterek, şunları söylüyor: “Kurum felsefesinin temeline topluma değer yaratacak çalışmaları koyan 90 yıllık köklü bir kuruluş olarak, Sakura Programı’nı Türkiye’deki genç kadın girişimcileri destekleyen çok değerli bir sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz. Programın birinci etabına katılan sekiz başarılı girişimci kadın ile yola çıktık. Bu program ile üç yılda, 100’ü girişimci ve onların yanında işe başlayacak 100 kadın çalışan ile birlikte toplam 200 kadını iş hayatına kazandıracak olmayı hem sektörümüz hem de ülkemiz adına çok önemli buluyoruz.”

Sakura Programı kapsamında KalDer ile birlikte genç girişimcilere finans, girişimcilik, perakende ve yönetim eğitimlerinin yanı sıra teknik konularda eğitim verdiklerine de işaret eden Önder, kapsamlı bir eğitim ve hazırlık sürecinin ardından Daikin bayii olarak faaliyete başlayan sekiz kişinin, rol model olarak ekonomik ve sosyal hayata kazandırılacağını belirtiyor. Önder, spordan iş hayatına kadar kadını hayatın her alanında desteklemeyi kendine görev edindiklerini,KOSGEB ve KalDer ile birlikte böyle bir projeyi hayata geçirerek bu tür işbir-liklerine de örnek oluşturmayı amaçladıklarını ifade ediyor.

Geri ödemesiz 30 bin TL destek

KOSGEB İstanbul Anadolu Yakası Hizmet Merkezi Müdürü Serhat Öztürk, Daikin Sakura Programı’nın bu kapsamda hayata geçirilen önemli bir çalışma olduğunu vurgularken, KOSGEB olarak verdikleri desteği şöyle anlatıyor:

KalDer ve Daikin tarafından verilen eğitimlerin sonunda, girişimcilerimiz kurumun toplam 30 bin TL’yi bulan işletme kuruluş, donanım, işletme giderleri ve sabit yatırım desteklerinden geri ödemesiz olarak yararlandı. Gelecek 2 dönemde de seçilecek girişimcilerimize aynı şekilde destek vereceğiz.”

KalDer Yönetim Kurulu Başkanı A. Hamdi Doğan ise, sürdürülebilir bir kalkınma için kadın yeteneklerinin kazanılması ve fırsat eşitliğinin sağlanması konusuna özel bir önem verdiklerini vurgulayarak, Daikin Sakura Programı’nın bu amaca hizmet ettiğini belirtiyor. Daikin Sakura Programı’nın yalnızca kadın girişimci yetiştirmekle kalmayacağını, iş sahibi kadın statüsü kazandıracağına dikkat çeken Doğan, “Ülkemizdeki kadının iş hayatına katkısını artıracak bu proje, kalkınma çalışmalarına bu yönü ile önemli bir doğrudan etki yapacaktır. Ülkemizin kalkınma sürecinde çalışan kadın oranını arttırmak kadar kadın girişimci sayısını arttırmak da önemli. Yaşamın iş boyutunda oransal artış kadar kararda etkin olacak pozisyonlarda olmaları da bir o kadar önemlidir.” diyor.

2’nci etap başlıyor

Daikin Türkiye Akademi Koordinatörü Neslihan Yeşilyurt, ilk etabı başarıyla tamamlayan sekiz girişimci genç kadının Daikin bayi olarak ilk showroom’larını açmaya başladıklarını söylüyor. Yeni dönemde bir yandan bu sekiz girişimciyi desteklemeye devam ederken, diğer yandan da yeni girişimiler kazandıracaklarını vurgulayan Yeşilyurt, “Sakura Programinın ikinci etabına katılmak isteyen üniversite mezunu kızlarımız, mayıs ayı itibariyle başvurularını yapabilecek. Daikin Sakura Programı’na başvurmak isteyen girişimci adaylarını www.dai-kinakademi.com adresinden bilgilendireceğiz” diyor.

3 yılda 100 girişimci kadını iklimlendirme sektörüne kazandıracak olan Daikin Sakura Programın 2’nci etabı, mayıs ayında başlayacak. KalDer ve KOSGEB yöneticilerinin yanı sıra iş dünyası ve basından değerli isimlerin yer aldığı bir jürinin yaptığı mülakat ile seçilecek adaylar ağustos ayı itibariyle eğitime start verecekler. Program ile yalnızca kadın girişimci yetiştirmekle kalınmayacak, eğitim alan kadınlara ‘iş sahibi kadın’ statüsü kazandırılacak. Daikin Sakura Programı kapsamında KalDer ile birlikte kadın girişimcilere finans, girişimcilik, perakende ve yönetim eğitimlerinin yanı sıra teknik konularda toplamda 120 saat süren eğitim verilecek.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor etkisindeki tekstilin büyüklüğü muazzam

Cosplay, tekstil perakendecileri başta olmak üzere pek çok üreticiyi etkisi altına almış durumda. Özelleştirilebilir kıyafetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir