Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Teknoloji / Dijital tasarım ve üretim merkezi

Dijital tasarım ve üretim merkezi

Türkiye’de üç boyutlu [3D] ürün geliştirmek ve ortaya bir prototip çıkarmak istediğinizde, şimdiye kadar gidebileceğiniz adres çoğunlukla sadece sanayi alanları oluyordu.

İTÜ ARI Teknokent’te geçen hafta açılan “Dijital Tasarım ve Üretim Merkezi”, şehir merkezinde hemen her çeşit dijital baskıyı sağlayabilecek veya dijital baskıyla ilgili bilgi sunabilecek bir ortam hazırladı.

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın [İSTKA) desteğiyle açılan “İTÜ Magnet Fab-Tiridi” adlı merkezi işleten Kurucu Ortak Çınar Topaloğlu, bu merkezin sunacağı hizmetleri şöyle anlattı:

“Burada iki adet ana hizmet modeli bulunuyor. Bunlardan birincisi, dijital üretim ve tasarım faaliyetleri. Bu hizmetler kapsamında kullanıcılara, endüstriyel tasarım, 3D baskı, silikon kalıplama ve lazer kesim ihtiyaçları kapsamında destek sunuyoruz. Merkezde 3D baskı hizmeti kapsamında 20’den fazla malzeme seçeneğimiz var. Ekipman, yöntem ve malzeme çeşitliliği sayesinde öğrencilerden girişimcilere, sanatçılardan büyük endüstri firmalarına kadar her alanda ürün imalatı bu merkezde mümkün. İkinci model ise Tridi Co-Making.Burada, insanların kendi prototiplerini kendileri geliştirebilecekleri, ürün geliştirme süreçleri esnasında ihtiyaç duyabilecekleri her türlü ekipman ve imkanı barındıran fiziksel bir alan sunuyoruz. Kullanım esnasında ihtiyaç duyulan her türlü ekipman kullanım vb. eğitimler ücretsiz sağlanıyor. Ayrıca, bu alanda çalışan kişiler kullanacakları sarfların hepsini yine bu merkezin deposunda bulabilirler. Bu sayede bölünmeden, vakit kaybetmeden, dayanışma ve paylaşım içerisinde hızlı bir şekilde ürün geliştirmek mümkün.”

Topaloğlu, merkezin İTÜ ARI Teknokent gibi girişimcilere öncülük eden bir teknoparkta bulunmasının ve İSTKA desteği almasının kamu yararı gözettiğinin de altını çizerek, bu sayede dijital teknolojinin ileride de uygun fiyatla sürdürülebilir halde olacağını söyledi.

Topaloğlu, “Kamu desteği sayesinde girişim, girişimci ve öğrencilere ücretsiz ve indirimli hizmetler sunacağız” diye konuştu.

Merkeze ev sahipliği yapan İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Deniz Tunçalp ise, “Özellikle donanım girişimcilerinin ve Ar-Ge odaklı firmaların projelerini gerçekleştirebilmeleri için prototipleme ve özel seri üretim ihtiyaçları oluyor. Teknokent olarak İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle, ‘Bu ihtiyaçları en güncel teknolojiler ve modern yazılım altyapısıyla karşılayan bir üretim merkezimiz olmalı ve tüm firmalar-girişimciler bu merkezden faydalanmalı’ fikriyle yola çıktık. Bu merkez ile büyük, orta ve küçük ölçekli sanayiden endüstriye, öğrencilerden bireysel kullanıcılara kadar geniş bir kitleye prototipleme ve ön seri üretim süreçlerinde değer katmayı hedefliyoruz” yorumunu yaptı.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir