‘Dijital verileri’ günde 3 dolara koruyor

Clonera, ‘verileri koruyarak dijital saldırılarla kesintiye uğrayan iş sürekliliğini devam ettirmek* amacıyla 2015’te kuruldu. Günde 3 dolardan başlayan ücretlerle ve bir günde, tüm ‘dijital felaketlere’ hazır halegelinebildiğini söyleyen Clonera Bilişim Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Evren Ballı, 2016 sonunda hedeflerinin 3 bin sunucuya ve 2 milyon dolar ciroya ulaşmak olduğunu söylüyor. Planlar arasında, bu hizmeti Orta Avrupa’dan başlayarak dünyaya ihraç etmek de var.

Bilgisayar ağlarının ve internetin yaygınlaşmaya başlanmasıyla, siber güvenlik daha da önemli hale geliyor. Dijitalleşmeyle birlikte, hem kurumların hem bireylerin en hayati verilerinin ve bilgilerinin teknolojiye ve sistemlere bağımlı olması, bunların korunması ihtiyacını da artırıyor. Bu ihtiyaç da, bu alanda hizmet veren oyuncuların çeşitlenmesine katkıda bulunuyor. Clonera Bilişim Hizmetleri de bu alanda faaliyet yürüten sektörün yeni aktörlerinden biri.

Clonera Bilişim Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Evren Ballı, Clonera’nın kuruluş öyküsünü anlatmaya 2005’te hayata geçirdikleri bilişim şirketi Treo Bilgi Teknolojileri ile başlıyor. Şirket, ‘veri merkezi modernizasyonu, konsolidasyon, bulut hizmetleri, kurumsal yedekleme çözümleri, felaket kurtarma ve iş sürekliliği, birleşik iletişim çözümleri’ gibi alanlarda teknoloji danışmanlığı hizmeti sunuyor. Evren Ballı, bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün dinamizminin ve kurumlara kattığı değerlerin, kendisini bu sektörde girişimci olmaya iten nedenler olduğunu kaydediyor.

3 milyon dolarlık yatırım

Clonera, fikir olarak 2013’te doğuyor; şirketleşme ise 2015’te gerçekleşiyor. Aradaki iki yıllık süreçte, dijital felaketler sonrasında kesintiye uğrayan iş sürekliliği gözlemleniyor ve bu ihtiyaç doğrultusunda AR-GE çalışmaları yapılıyor. Yola altı kişilik bir ekiple çıkan Clonera, şimdi ise 70 kişilik bir ekiple hizmet veriyor ve istihdam sağlamaya devam ediyor.

2016 sonunda yıllık 2 milyon dolar ciro hedefleyen şirketin planları arasında, ‘bütünleşik iş sürekliliği’ hizmetini Orta Avrupa’dan başlayarak tüm dünyaya ihraç etmek de var.

‘Yüzde 100 Türk sermayesi’ ile kurdukları Clonera’ya AR -GE ve altyapı olmak üzere toplamda 3 milyon dolar yatırım yaptıklarını ifade eden Evren Ballı, ana çıkış noktalarını da şöyle özetliyor: “Yapılan araştırmalar, dijital felaketlere uğrayan şirketlerin yüzde 93’ünün beş yıl içerisinde kapandığını gösteriyor. Şirketlerin doğal afetlere uğrama olasılığı sadece yüzde 5 iken; veri kaybı, siber saldırı, sistem odası arızası, personel riski gibi dijital risklerle karşılaşma olasılığı yüzde 95. Şirketlerin dijital sermayelerinin büyük bir risk altında olduğu çok açık. Biz de Clonera olarak dijital çöküntüye uğrayan şirketlerin ara vermeden ve hiçbir kayba uğramadan işlerini sürdürebilmelerini sağlıyoruz.”

Felaketten kurtarıyor‘iş sürekliliği ve felaket kurtarma’nın karmaşık süreçlerini üstlenerek, İT hizmetlerini güven altına alan, her koşulda çalışmasını sağlayan hazır, kolay, gerçek ve bütünleşik çözümler sunduklarını belirten Evren Ballı, kurumların bu hizmeti bütünleşik olarak sadece Clonera’da bulabileceklerini söylüyor. “Geleneksel felaket kurtarma çözümlerini kullanan kurumlar verilerine ulaşsa da uygulamalarını sürdüremiyor” diyen girişimci, kurumların Clonera ile bir günde tüm felaketlere hazır hale gelebildiğini vurguluyor ve bu iddiasını verdiği şu bilgilerle destekliyor: “Kullanım kolaylığı, güvenlik, hızlı devreye alma gibi özelliklerle dijital sermayenin her koşulda erişilebilir olmasını sağlayarak para, itibar ve zaman kaybını önlüyoruz. Ayrıca Clonera ile sadece alt yapı ve yazılım katmanına değil, felaket kurtarma için gerekli olan tüm bileşenlere de yüzde 70 daha az maliyetle sahip olunuyor.”

Bu noktada Evren Ballı, bir ayrıntıya da dikkat çekerek Clonera’nın tüm bu süreçleri yönetmesinin aslında şirketlerin bilgi teknolojileri (BT) departmanlarının da işini kolaylaştırdığını sözlerine ekliyor. Bu sayede de BT departmanlarının, iş sürekliliğinin karmaşık süreçlerini işinin uzmanına bırakarak kurumla-rının vizyonuna yönelik iş geliştirmeye daha çok zaman ayırabildiklerini ifade ediyor.

Sistem ve ücretlendirme

Clonera ile kurumun sistemleri şifrelenerek Clonera Veri Merkezi’ne yedekleniyor. Test ve gerçek felaketler dışında uyku mo-dunda ve şifrelenmiş olan veri merkezindeki sistemlere, kurumun sorumlusu dışında kimse erişemiyor. Saldırı ya da tehdit durumunda aktif hale gelen sistemle ve teknolojiyle, data kayıpları internet hızına da bağlı olarak ‘sıfır’a kadar düşüyor. Çağrı bildirildikten sonra dakikalar içinde, sunucular kalınan yerden çalışmaya devam edebiliyor. Ayrıca ku-rumların, felaket kurtarma testini dilekleri zaman yapabilme veya demo ile sistemin işleyişini görebilme olanakları da bulunuyor. Clonera ile klonlanan tüm bilgiler ise ikisi İstanbul’da diğerleri İzmir ve Ankara’da olmak üzere dört büyük veri merkezinde saklanıyor.

Ücretlendirme için, sanal sunucu başına fiyatlanan farklı paketler var. Kurumlar işinin riskine en uygun paketi seçebiliyor. Örneğin, günlük 3 dolar ödenerek sanal sunucu felaketlere hazır hale getirilebiliyor.

Hedef 3 bin sunucu

Clonera’nın kurumların yanı sıra bireysel kullanıcıların verilerini de anlık olarak klonlayabildiğim söyleyen Evren Ballı, bu çözümün hem kurumların çalışanlarına hem de bireysel kullanıcılara tek lisansla telefon, tablet, bilgisayarlarının klonlanması avantajını sunduğunu kaydediyor. “Şu ana kadar aralarında Boyner, Beymen, Karaca, Altınyıldız, İstanbul Kültür Üniversitesi’nin bulunduğu 100 kuruma ait bin 500’den fazla sanal sunucuyu bütünleşik iş sürekliliği çözümü ile koruyup, felaketlere karşı hazır hale getirdik” diyen girişimci, 2016 yılsonu hedeflerinin ise 3 bin sunucuya iş sürekliliği sağlamak olduğu bilgisini veriyor. Ayrıca yasal düzenlemelere tabi sektörlerde kurumların denetim ve regülasyon-lara hazır hale gelmelerini sağladıklarının da altını çiziyor.

‘Artık anılarımız bile dijitalde’

Evren Ballı, dijitaHeşmenin artmasına paralel olarak siber saldırıların da farklı çeşitlerle gittikçe yoğunlaştığı günümüz şartlarında, hem şirketlerin hem de bireylerin verilerini korumak: için bu sisteme kesinlikle ihtiyaçları olduğu kanaatinde. ‘Artık anılarımız bile dijitalde’ diyen Evren Ballı, bu gerekliliği şöyle açıklıyor: “Yapılan bir araştırmaya göre, bir yıl içerisinde gerçekleşen kesintilerin ortalama maliyeti orta ölçekli bir işletmede 880 bin dolar. Dolayısıyla şirketlerin artık bu riski alma lüksü kalmadı. D^italleşen şirketlerin hepsi klonlamaya ihtiyaç duyuyor ve duyacak. Nasıl bir otomobil sigortalanıyorsa şirketler de dijital felaketlere karşı maddi kayıplarım ve prestijlerini güvence altına almak için bir nevi sigorta yaptırmak durumundalar.”

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir