Diyarbakır’dan kadın girişimciliği hamlesi

Kadın girişimciliği sadece ülkemizde değil Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde bile istenilen seviyelerde değil. Bu konuda Diyarbakır’da atılan adımlar gelecek için umutların yeşermesine yol açıyor…

GEÇEN haftalarda Dünya Melek Yatırım Forumu Başkanı olarak Diyarbakır’da kurulmak üzere olan GAP BAN (Güney Doğu Anadolu Melek Yatırım Ağı) protokol töreni için Diyarbakır’daydım. Beş yıl önce ziyaret ettiğim Diyarbakır ile bugün ziyaret ettiğim Diyarbakır arasında dağlar kadar fark olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Tertemiz bir şehir, akşamlan ışıl ışıl modern bir kent ve hafta içi olmasına rağmen tıka basa dolu restoranlar. Adana’yı sollamış geçmiş bir şehir…

Bu zirve sırasında Diyarbakır’ın ilk ve tek sertifikalı kadın melek yatırımcısı Reyhan Aktar’la da tanıştım. Aktar, girişimciliğinin yanı sıra Diyarbakır İş Kadınları Derneği (DİKAD) Başkanlığını da yürütüyor. Kendisi 1 Kasım tarihinde Diyarbakır’ın ilk kadın girişimcilik zirvesine de ev sahipliği yapıyor.

Ticaret Bakanı’nın da katılacağı DİKAD 1. Ekonomi Kadın Zirvesi’nin program içeriği oldukça yoğun. Bu vesileyle bu hafta hem sizleri bu zirveden haberdar etmek hem de kadın girişimciliğinin Anadolu’da ne durumda olduğunu gündeme taşımak istedim.

ALINMASI GEREKEN MESAFE ÇOK FAZLA

OECD istatistiklerine göre kadın girişimciliği gelişmiş ülkelerde bile hala istenilen seviyede değil.

Avrupa’daki, özellikle İngiltere’deki kadın girişimcilik oranları hiç iç açıcı değil. Maalesef bu oranlar İslam ülkelerinde daha da kötü durumda.Türkiye dünya ortalamasını tutturmakla beraber yine de kadın girişimciliğinin sadece Anadolu’da değil, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi gelişmiş şehirlerde bile alacağı çok mesafe var. Halbuki şu iki ana parametre kadın girişimciliğinin gelişememesi gerçeğiyle önemli oranda çelişiyor. Tüketim ürünlerinde son kararı veren tüketicinin yüzde 86’sı kadınlardan oluşuyor ve küresel ölçekte bankalardaki mevduatın yüzde 60’ı kadınlara ait.

BCG (Boston Consulting Group) tarafından üç ay evvel yayınlanan bir rapora göre de kadın yatırımcıların yatırım yaptıkları startup ve girişimciler, erkek yatırımcıların yaptıkları yatırımlara oranla çok daha hızlı gelişiyor, büyüyor ve çıkış aşamasına geliyorlar.

Diyarbakır’daki Melek Yatırımcılık Eğitimi’nde de toplam 30 kişinin içinde sadece bir tek kadın girişimci vardı. Bu örnek bile bizlerc Anadolu’da kadın girişimciliğinin durumu açısından bir fikir vermek için yeterli.

BİLGİ PAYLAŞIM ORTAMLARI YARATILACAK

Bu yüzden, Diyarbakır’da Reyhan Aktar liderliğinde başlayan bu hareketin, tüm bölgeye kısa zamanda yayılarak, Urfa, Gaziantep, Malatya ve Adana’da, ötesinde her ilimizde kadın girişimciliği zirvelerinin ve toplantılarının yapılacağını şimdiden öngörebiliyorum. Girişimcilikte başarılı kadınların, girişimcilikte başarılı olmak isteyen kadınlarla bir araya gelmeleri ve birbirleriyle tecrübe paylaşımlarının sağlanması, bu etkinlikler sayesinde gerçekleşebilecek.

Aktar’ın kişisel profilini incelediğinizde, karşınıza Diyarbakır’dan tüm Türkiye’ye hatta dünyaya rol model olabilecek bir biyografi ortaya çıkıyor. Altı kardeşinin cep harçlıklarını sermaye yaparak bir yemek fabrikası, ardından mali müşavirlik şirketi ve ardından Diyarbakır’ın en büyük restoranlarından birini açarak bir koltukta üç karpuzlu bir girişimcilik başarısı sergilemiş. Şimdi bir de DİKAD devreye girmiş. Dört karpuz ile yoluna devam ederken diğer kadın girişimci adaylarını bu yolda aydınlatmaya çalışan bir profil.

“Para elin kiridir”, “İcat çıkarma”, “Sana mı kaldı” gibi deyişlerin yer ettiği bir toplumda, bir kadın girişimci olarak Diyarbakır gibi Anadolu’nun tüm motifleriyle bezenmiş bir şehirde bu işleri yapmak kolay değil. Elinin hamuruyla girişimciliğe kalkışmak ise hiç kolay değil. Anadolu’daki bu girişimcilik hamlesinin takipçisi olacağım.

Haftaya görüşmek üzere…

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir