Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Girişimcilik / E-ticaret girişimini perakendeye taşıyacak

E-ticaret girişimini perakendeye taşıyacak

Anne ve bebeğin doğum öncesinden beş yaşa kadarki ihtiyaçlarını karşılayan e-ticaret girişimi annedukkan.com, Aralık 2015’ten bu yana yüzde 200 büyüdü. Mağazalaşarak daha geniş kitleye ulaşacaklarını söyleyen annedukkan.com yönetici ortağı Yetkin Turhal, İstanbul, Antalya ve İzmir’de toplam beş mağaza açmayı hedefliyor. Turhal, “2017 sonunda aylık ciroyu 1,5 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz” diyor.

E-ticaret son dönemde, çift haneli büyümesiyle ve gittikçe artan girişim projeleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Türkiye’de e-ticaret hacminin 2015’te yüzde 31 büyüyerek 25 milyar TL’ye ulaşması, bu alanda önemli bir ekosistemin oluştuğunu ve potansiyelin giderek arttığını gösteriyor. 2016 yılı sonunda e-ticaret hacminin 31 milyar TL’ye çıkması bekleniyor.

E-ticarete sektörel bazda bakıldığında ise anne-bebek ürünleri sektörünün Türkiye’de girişimcilerin en çok ilgilendiği alanlardan biri olduğu göze çarpıyor. Bu ürünlerde daha az katılımcının alışveriş yaptığı ancak bu kategoriden ürün alan katılımcıların harcama paylarının yüksek olduğu belirtiliyor. Bu nedenle anne-bebek sektöründeki girişimlerin yatırım çekme potansiyelinin her geçen gün arttığı ifade ediliyor.

Sektöre yeni girişimcilerin ve oyuncuların dâhil olmasıyla pazar da büyüyor. 2014’te Tolga Günyaktı ve Bekir Kara’nın kurduğu Deva-evi’ni 3 milyon TL’lik yatırım sermayesiyle alarak annedukkan.com adıyla anne-bebek dikeyinde bir e-ticaret girişimi haline getiren Yetkin Turhal da bu girişimcilerden biri.

annedukkan-com

Önce gözlem sonra girişim

annedukkan.com’un yönetici ortağı Yetkin Turhal, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin İşletme Enformatiği bölümünden mezun olduktan sonra Londra’da Middlesex Üniversitesi’nde pazarlama yüksek lisans programını tamamlıyor. Ingiltere’de bir süre çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönen Turhal, bir yazılım şirketinde çalışarak sektörde, deneyim kazanıyor. 2011’den itibaren e-ticaret projelerine danışmanlık hizmeti veriyor ve bu sırada bir e-ticaret girişimi de oluyor. Bu projeyi hedeflediği yere getirdikten sonra devrini gerçekleştiren genç girişimci, doğru zamanda doğru proje için kendi deyimiyle ‘pusuya yatıyor’.

Belli bir süre sektördeki açıkları gözlemleyen ve çocuk sahibi olmayı planlayan arkadaşlarının yaşadıkları sıkıntıları dinleyen Yetkin Turhal, anne-bebek alanında kaliteli ve sağlıklı ürünleri uygun fiyatla sunabileceği bir e-ticaret sitesi oluşturmaya karar veriyor. 2015’in son çeyreğinde proje üzerinde çalışmaya başlıyor ve Oevaevi’ni Aralık 2015’te annedukkan.com olarak yeniden hayata geçiriyor. Başlangıçta dört kişilik bir ekiple yola çıkan e-ticaret girişimi, şu anda ofis ve saha olmak üzere toplam 25 kişilik bir ekiple yoluna devam ediyor. Ayrıca 40’ın üstünde tedarikçi şirketle çalışılıyor.5 milyon TL yatırım

annedukkan.com, annenin ve bebeğin doğum öncesinden başlayarak beş yaşa kadar uzanan süreçteki tüm ihtiyaçlarını karşılayan bir internet sitesi. Tanınmış dermokozmetik markalar, anne ve bebek sağlık destek ürünleri, bitkisel ve doğal gıda takviyeleri, organik ve medikal ürünler de dâhil 2 bini aşkın ürün sitede yer alıyor. 2016 yılı sonuna kadar ise ürün çeşitliliğini en az iki katına çıkarmak amaçlanıyor.

Annedukkan.com’a Aralık 2015’ten bu yana toplamda 5 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını söyleyen Yetkin Turhal, 2017 sonuna kadar da toplam sermayeyi 15 milyon TL seviyelerine çekmeyi hedefliyor. Turhal, “anneduk-kan.com kurulduğundan beri yaklaşık yüzde 200’lük bir ciro artışı yakaladı. 2016’yı da tahminlerimizin üzerinde bitireceğiz ve 2017 yılı sonunda aylık ciromuzu 1,5 milyon TL’ye çıkaracağız” diyor. Temel amaç ise özellikle online alışverişi benimsemiş her anne babanın bir ürün almak istediklerinde ziyaret edecekleri ilk site olabilmek.

İlk mağazasını açtı

Annedukkan.com, bir e-ticaret girişimi olarak doğsa da ilk mağazasını da geçtiğimiz hafta İstanbul/Bahçeşehir’de açtı. Mağazalaşma-ya önem verdiklerini söyleyen Yetkin Turhal, bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Bebek ürünleri hassas bir konu. Ebeveynler ürünü görmek, dokunmak istiyor. Biz de bu nedenle, hem kendi markamıza hem de tedarik ettiğimiz markalara müşterilerimizin dokunabilmesi ve an-nedukkan.com üzerinden alışveriş deneyimlerini ailece yaşayabilmeleri için belli sayıda mağaza açmayı hedefliyoruz.”

Bölgesel olarak net karar henüz verilmemiş olsa da hedef şehirler İstanbul, Antalya ve İzmir olarak öngörülüyor, ilk etapta da beş mağaza açılması planlanıyor.

Annedukkan.com, henüz Türkiye’de olmayan markalarla önemli distribütörlük anlaşmaları da gerçekleştiriyor. “En sağlıklı, en konforlu ve en kaliteli ürünü nereden bulabileceğimizin heyecanını taşıyoruz” diyen Yetkin Turhal, distribütörlük anlamında ilk adımı dünya doğal emzik kategorisi lideri Danimarka markası Natursutten’i Türkiye’ye getirerek attıklarını ifade ediyor. Turhal, Natursutten’a ait ürünlerin geçtiğimiz ay sitede satılmaya başladığını ve geri dönüşlerin de oldukça iyi olduğunu belirtiyor.

“Kaliteve lojistikle fark yaratıyoruz”

Yurtdışma açılma planlarını sorduğumuz Yetkin Turhal, şu anda böyle bir fikirlerinin olmadığım dile getiriyor. “Kullanıcılarımıza en iyi ürünleri, en uygun fiyatlara sunmak istiyoruz. Önceliğimiz bebekler için en sağlıklı ve doğal ürünleri sergilemek” diyen girişimci, yüzde 100 doğal ve yurtdışmda anne ve babaların bayatlarını kolaylaştıran ama Türkiye’de ulaşılamayan ürünleri buraya getirmek istediklerini kaydediyor. Ayrıca ilerleyen süreçte yurtdışmdaki ailelerin de dalıa uygun fiyatlı ve kaliteli ürünlerle bebeklerini büyütebilmeleri için gereken üretimi yapabilmeyi de hedefliyor. Bu nedenle annedukkan.com için öncelik satış artışı sağlamak için ürün tedarik etmek değil, kalite ve doğallık. Buna ek olarak sorunsuz ve hızlı teslimat sağlayarak fark yaratmak için lojistik tarafına da özellikle yatırım yapılıyor.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor etkisindeki tekstilin büyüklüğü muazzam

Cosplay, tekstil perakendecileri başta olmak üzere pek çok üreticiyi etkisi altına almış durumda. Özelleştirilebilir kıyafetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir