Ekonomide verilen sözler tutuluyor

Milli İstihdam Seferberliğimde hedef, 2 milyona çıktı. Kamu ve özel sektör kuruluşları verdikleri istihdam sözlerini tutmaya başladı. Gelen haberler, hedefin bu yılın sonuna varmadan tutturulabileceğini gösteriyor…

TÜRKİYE’DE büyük bir sistem değişikliğinin kapısını aralayan 16 Nisan referandumu geride kaldı. Artık ekonomik hedeflere daha çok odaklanma zamanı… Geçen hafta dergimizde iş dünyasının referandum sonrası hükümetten beklentilerini geniş bir haberde aktarmıştık. İş dünyasının ortak beklentisi, ekonominin çarklarının yeniden hızlanarak daha çok üretmek ve istihdam sağlamaktı. Aslında iş dünyası işler yeterince hızlı olmadığı dönemlerde bile ‘istihdam sağlamaya’ gayret ediyor. Bunun da en iyi kanıtı, 7 Şubat’ta Cumhurbaşkam Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan Milli İstihdam Seferberliğime katılımdaki destek…

Adı üstünde ‘milli’ bir proje… Seferberliğin başlatıldığı ilk haftalarda yaptığımız haberde iş dünyasının 1.5 milyonu aşan istihdam sözü verdiğini yazmış, “Sözler tamam, sıra icraatta” demiştik. İstanbul Ticaret Odası nın 500 bin, TİM’in 300 bin, MÜSİAD’ın 250 bin, TÜMSÎ-AD’ın 5 bin istihdam hedefini üyeleri adına deklare ederek katıldıkları Milli İstihdam Seferberliği’ne İstanbul Sanayi Odası da yıl boyu yeni istihdam sağlamayı hedefleyen üyelerini “İstihdam Gurur Liste-si”nde yayınlayarak katılacağını duyurmuştu. İstihdam Seferberliği Danışma Masası oluşturan İSO’nun 152 üye firması kampanyanın ilk günlerinde bin kişilik istihdam sağlamıştı.

ÜÇ AYDA 760 BİN İSTİHDAM

Kamu ve özel kuruluşlar bizatihi istihdam hedeflerini açıklayarak seferberliğe katılırlarken, seferberlik coşkusunun istihdam rakamlarına olumlu yansımaya başladığı da görülüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 10 Nisan’da sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabı üzerinden paylaşımda bulunarak, “Sadece üç ayda 760 bin 150 vatandaşımız iş sahibi oldu. 2 milyon artı istihdam hedefimize hızla ilerliyoruz” diye yazdı. “Sayın Cumhurbaşkanımızın istihdam seferberliği çağrısına cevap veren, ülkesine inanan, ekonomimize güvenen tüm işverenlerimize teşekkür ediyorum” ifadesini kullanan Bakan Müezzinoğlu’nun açıklamasından Milli İstihdam Seferberliği’ndeki hedefin resmi olarak 2 milyona yükseltildiğim de öğrendik.

Öte yandan Bakan Müezzinoğlu geçtiğimiz hafta katıldığı bir televizyon programında 1- Ocak-15 Nisan tarihleri arasında 802 bin 856 rekor istihdam sayısına ulaşıldığım da ifade etti. Haziran ayı için hedeflenen 1 milyon istihdam rakamının aşılması bekleniyor.

HİZMET SEKTÖRÜ ÖNDE

İstihdam piyasasındaki hareketlilik zaten internetteki eleman ilanlarında da kendini gösteriyor. Mavi yaka ve ara kademe pozisyonlara odaklanan insan kaynakları platformu Eleman.net’in verilerine göre, yılın ilk çeyreğinde, 2016’nın son çeyreğine kıyasla yüzde 23 daha fazla iş ilanı yayınlandı. Aynı dönemde ilan veren firma sayısı da yüzde 25 oranında arttı.

KOBİ’lerin istihdam seferberliğine verdiği desteğe dikkat çeken Ele-man.net Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Duyarlar, bugüne dek yaklaşık 800 bin kişiyi iş sahibi yapan istihdam seferberliğinde 2 milyon hedefinin aşılmasının güç olmadığım ifa-Gökhan Duyarlar de ediyor. En çok iş ilanı yayınlayan sektörler arasında en büyük artışın görüldüğü sektörlerin gıda, tekstil, inşaat ile ban-kacılık/finans olduğunu söyleyen Duyarlar, “Tarihin en büyük istihdam seferberliği şeklinde bir tanıtımla hayata geçirilen uygulamaya en büyük katkıyı KOBİ’lerin yapacağım daha önce belirtmiştik. Üye firmalarm yüzde 98’ini KOBI’lerin oluşturduğu Eleman.net’in ilk çeyrek verileri de bu öngörüyü doğrulamış oldu. Çeşitli teşviklerle desteklenen istihdam seferberliğinin iş dünyasmdan gördüğü ilgi mutluluk verici. Iş dünyasını kenetleyerek bugüne dek yaklaşık 800 bin kişinin iş sahibi olmasını sağlayan seferberliğin yılsonuna kadar süreceği öngörülüyor. Katılımın bu hızda devam etmesi durumunda, hedeflenen 2 milyon istihdam rakamına bu süre içinde ulaşmanın çok da zor olmadığına inanıyoruz” diyor.

SANAYİ HAREKETE GEÇTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söz verdiği halde istihdam sağlamayan işletme ve kuruluşları da kamuoyu önünde açıklayacağım belirttiği Milli İstihdam Seferberliği’nde sözler tutulmaya başlandı. Türkiye’nin en büyük sanayi odası İstanbul Sanayi Odası’mn Başkanı Erdal Bahçıvan, üretim çarklarının daha hızla dönmeye başladığını vurguladığı açıklamasında, “Mart ayı yeni üye kayıtları ve kapasite raporu başvurularındaki artışlar, üretimde çarkların daha hızlı dönmeye başladığını gösteriyor. Sanayideki üretim çarklarının hızlanmasına paralel olarak istihdamda da gözle görülür artışlar yaşandı. ISO üyesi sanayicilerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan İstihdam Seferberliği kapsamında sağladığı yeni istihdam rakamı 10 bin kişiyi buldu. Bütün bu veri ve gelişmeler, Hükümetin üretim, ihracat, yatırım ve istihdamı artırmaya yönelik uyguladığı teşvik ve destek paketlerinin, ekonominin lokomotifi ve sürdürülebilir büyümenin dinamosu olan sanayi sektöründe beklenen canlanmayı yarattığını ortaya koyuyor” ifadelerine yer veriyor.

ANKARA ÖNDE KOŞUYOR

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde başlatılan istihdam seferberliği kapsamında kendilerinin de yaklaşık 10 toplantı yaptığını belirterek sözlerine başlıyor. Daha fazla istihdam yaratmak için çalıştıklarını belirten Özdebir, ASO üyelerinin ocaktan nisana kadar olan dönemde 17 bin 372 yeni istihdam sağladıklarını açıklıyor. Ankara Sanayi Odası zaten istihdam Sefer-berliği’nin başlatıldığı Şubat aymda 2017’de en çok istihdam sağlama sözü veren üyelerini ödüllendirmişti.Ödül alan ASO üyeleri arasında bu yıl sayısal olarak en çok istihdam sağlama sözü veren firmalar sırasıyla Koloğlu inşaat, Türkerler AŞ, HGG inşaat, Limak inşaat, Aras inşaat, Mitaş Eneıji, Astor Transformatör, APC Tasarım, Sargın İnşaat, Demir Export, Tusaş Havacılık, ADDS Dişli Dövme imalat, Armin Elektrik, Ulusoy Elektrik oldu.

Örneğin, Türkerler Holding 2017’de 7 bin 279 yeni istihdam sağlayacağını açıklarken, Astor Transformatör de 700 kişiye istihdam sağlayarak seferberliğe katılacak. Ankara’da 150 milyon liralık yatırımla yeni fabrikasını kuran Astor yeni fabrikasının bu yıl üretime başlamasıyla çalışan sayısını artıracak. Astor AŞ Genel Müdürü Enver Geçgel, Ankara’da kurulu mevcut fabrikalarının 2012 yılında hizmete girmesine rağmen dört yıl gibi kısa bir süre içerisinde ikinci fabrika ihtiyacı doğmasının Astor’un büyüme hızını gösterdiğini vurgulayarak sözlerine başlıyor. Geçgel, “Astor şu anda yeni personel alımı ile 480 kişilik çok büyük bir aile oldu. Aylık 2 bin adet dağıtım transformatörü üretim kapasitesi ile Türkiye’de birinci, dünyada ise ilk beş üretici arasında yerini aldı. Yeni fabrikamızda kademeli olarak 700 kişiye istihdam sağlayarak, istihdam seferberliğinde üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Bu sayede çalışanlarımız ve aileleri, oluşacak tedarikçi firmalarımızda istihdam edilecek yeni çalışan ve aileleri ile bölgemizin ve ülkemizin sosyoekonomik hayatına olumlu yönde katkı sağlayacağız” diye konuşuyor.

İTO ÜYELERİ ÇALIŞIYOR

500 bin istihdam sözü veren ITO üyeleri de istihdam planlarını realize etmeye başladı. ITO üyesi Acme Group bünyesinde yer alan ve iplik sektöründe faaliyet gösteren Etrofil, Yalova’da açılışını yaptığı yeni tesisinde 250 kişiye istihdam sağlayarak seferberliğe katıldı. Toplam 20 milyon euro’luk yatırımla kurulan yeni tesis, yün, angora ve kaşmir iplik üretecek. İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Acme Group Yönetim Kurulu Başkam Tolga Batallı, son teknolojiyle kurdukları fabrikanın bir benzerinin Avrupa’da olmadığım söylüyor. Batallı değerlendirmelerini şöyle sürdürüyor: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tay-yip Erdoğan’ın ilan ettiği istihdam seferberliğinde Acme Group olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmek adına yeni fabrikamızın resmi açılışını geçtiğimiz günlerde yaptık. 250 kişilik yeni istihdam sağladığımız bu fabrikamız yıllık 750 ton yün karışımlı iplik, bin 200 ton el örgü üretim kapasitesine sahip. Fabrikamızda yün, angora ve kaşmir iplik üretimi gerçekleştireceğiz. Aynı zamanda fabrikamızda boyahane tesisi de bulunuyor. Türkiye’de bu konuda önder firmalardan biri olma özelliğini yıllardır elinde bulunduran Etrofil markamız, üretiminin yüzde 95’ini ihraç edecek ve bilinir markalara kendi markasıyla üretim yapacak.”

TÜMSİAD: HEDEFİ TUTTURDUK

Tüm Sanayici ve işadamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Yaşar Doğan ise şubat ayında belirledikleri 5 bin istihdam hedefini bir ayda tutturduklarını belirtiyor. Başkan Doğan sözlerini şöyle sürdürüyor:

“istihdam konusu, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonominin en önemli yapı taşlarından biridir. Ülkemiz, artan genç ve dinamik nüfusa sahiptir. Bu, ülkemizin gelişmesi anlamında bizlere bir fırsat sunmaktadır. Ancak bu dinamik nüfus potansiyelimizi, üreten bir ekonomik yapı içerisinde değerlendiremezsek bu fırsat maalesef işsizlik ve hedeflerden sapmayı da beraberinde getirir. Hükümetimiz potansiyeli fırsata dönüştürmek için çeşitli projeler üzerinde çalışmakta ve hayata geçirmektedir. TÜMSİAD olarak belirlemiş olduğumuz 5 bin istihdam hedefini şu anda tutturduk. Aynı inançla çalışmalarımızı arttırarak devam ediyoruz.”

OSB’LERİN İSTİHDAM HEYECANI

Türkiye’nin istihdam depoları olan Organize Sanayi Bölgeleri’nde de istihdam Seferberliği heyecanı yaşanıyor. Örneğin, Çankırı’nın Çerkeş Ilçesi’nde 2010 yılında 1. Etap altyapısı tamamlanarak yatırımcılara tahsise başlanan Çerkeş Organize Sanayi Bölgesi’nde 2017 yılı sonuna kadar inşaat aşamasında olan altı firmanın faaliyete geçip ilk etapta 700 kişilik istihdam sağlanması.

Kaan TÜRKER / Türkerler Holding Yönetim Kurulu Üyesi
Çalışan sayımız 21 bin 800’e çıkacak

Türkiye’ye hizmet için, Sayın Cumhurbaşkanının başlattığı istihdam seferberliğini fırsat olarak değerlendirdik. Seferberliğe öncülük etmekten gurur duyuyoruz. Türkerler Holding olarak, Türkiye’nin refahı ve kalkınması için 45 yıldır cesur adımlarla ilerliyoruz. Türkiye ekonomisindeki istikrarın devamı için bugüne kadar üzerimize düşen ne görev varsa yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz, istihdam seferberliği kapsamında yürüttüğümüz projelerimizle birlikte tüm personel sayımızı ortaklarımızın da sermaye payları oranında katkısıyla yüzde 50 Oranında artırma kararı aldık. Tüm projelerimizde, halen 14 bin 500 olan personel sayısını, istihdam seferberliği kapsamında 2017’de 21 bin 800’e çıkaracağız. İlk aşamada mart ayı sonuna kadar 2 bin 669 kişi işe almış olacağız. Ağırlıklı olarak ‘Kamu Özel işbirliği’ çerçevesinde Ankara, İzmir ve Kocaeli şehir hastaneleri projelerinde yeni istihdam yaratacağız. 2019‘da bitmesi planlanan üç hastane projemiz hizmete girdikten sonra da Türkerler olarak istihdama katkımız devam edecek. Hastanelerin devreye girmesiyle yaklaşık 20 bin yeni istihdam sağlanacak. Bu projelerde Sağlık Bakanlığı 10 bin 100 sağlık personeli istihdam edecek. Bizim üç hastanede istihdam edeceğimiz çalışan sayısı 10 bin 500’e ulaşacak.

Kamil ÖZDAG / Greeneco Enerji Elektrik Üretim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Elimiz taşın altında

Saray Holding ve Acarsan Holding ortaklığı ile 2012 yılında kurulan Greeneco Enerji’de yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bundan beş yıl önce 110 milyon dolar değerinde çevreci bir proje olarak yola çıktık. Sağladığımız istihdamla da alanının önde gelen oyuncuları arasında yer alıyoruz. Şirketimiz şimdi de yeni bir yatırıma imza atarak, 2017 için mevcut kadrosuna ek yaklaşık 450 kişilik yeni bir istihdam atağı yapmaya hazırlanıyoruz. Amacımız hem ekonomimize hem de çevremize en üst düzeyde katkı sağlamak. Devletimiz istihdam konusunda önemli teşvikleri hayata geçirdi. Bizlerin de bu konuda elini taşın altına koyması gerekiyor. İkinci etap yatırımımızın ilk kısmı 2017 yılı üçüncü çeyreğinde, ikinci kısmı ise 2018 yılı içerisinde tamamlanacak. Böylece 240 milyon dolarlık bir yatırım değerine erişeceğiz. 51,2 MWe kurulu güç ile yıllık 434.000.000 KWh üretim kapasitesine ulaşacağız. Üçüncü ve dördüncü ünite çalışmaları için imzaladığımız bu anlaşma ile hedeflerimizi daha da büyüttük.

Rahime Baş Uçar

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir