En çok fonlanan Türk start up

Kitlesel fonlama platformu Kickstarter’dan toplam 900 bin doların üzerinde ön satış geliri eden Türk start up Monument, geliştirdiği ürünle fotoğrafları düzenleyerek saklıyor ve böylelikle hiç bir fotoğraf karışmıyor. Monument için yeni bir yatırım turu hedefleniyor.

Ercan Erciyes ve Semih Hazar tarafından Türkiye’de kurulan, ardından İTÜ GATE desteğiyle Amerika’da Chicago kentine açılan Monument, aslında girişimcilerin kendi ihtiyaçları üzerine kurulan bir iş modeli. Erciyes ve Hazar’ın sahip olduklan binlerce resim ve videonun bazılarının telefonlarında, hatta bir çoğunun bilgisayar ve hard disklerde dağınık durmasıyla ortaya çıkmış.

Bulut sistemler için her ay para ödemeleri gereken girişimciler, gizliliğin de kolayca ihlal edilebileceğini gördüler.

Bunu çözecek bir ürünün olmadığını fark eden Erciyes ve Hazar, bir prototip geliştirdi. Yüzlerce kişi ile ihtiyaçları üzerine görüştükten sonra projeyi Mart 2016’da Kickstar-ter’da kitlesel fonlamaya açtılar ve bunun üzerine çalışmaya başladılar. Kickstarter’da çıkan ilk ürün Monument, ‘embed-ded Computer vision’ (gömülü yapay görme) teknolojileri üzerine yapılan çalışmalann ilk sonucu. Sürdürülen çalışmalar temelde resim, video işleme ve tanıma, dağınık bilgi işleme teknolojileri üzerine yoğunlaşılıyor. Geliştirilen ürün fotoğrafları düzenleyerek saklıyor ve böylelikle hiç bir fotoğraf karışmıyor. Hedef ise bu teknolojileri tüketicinin hayatına entegre ederek dijital resim ve videolara erişimde farklı bir tecrübe sunmak ve bu alandaki ihtiyaçlara yanıt vermek.TOP 100 PROJE ARASINDA

Kickstarter’da fonlamaya açıldıktan sonra toplam 900 bin doların üzerinde ön satış geliri elde ettiklerini söyleyen Erciyes, “Bir anda 94 ülkeden 7 binin üzerinde kullanıcımız oluştu. Bu sonuçla Türkiye’den en çok fonlanan proje olduk; halen Kickstarter’da Top 100 proje arasındayız” diyor. StartersHub’ın Startupbootcamp İstanbul 2015 kampında da yatının turuna çıkan Monument, toplam 400 bin dolar yatınm aldı. Şu anda da yeni bir yatırım süreci için tura çıkılmasının hazırlıklan yapılıyor.

Merkez ofislerinin Chicago’da olduğunu ifade eden Erciyes, İstanbul’da ayrıca bir AR-GE ofislerinin bulunduğunu ifade ediyor. Ön satış öncesi yoğun bir şekilde müşteri görüşmeleri gerçekleştirdiklerini belirten Erciyes, “Müşteriyi çok iyi anlamak ve ihtiyaçlara göre ürünün özelliklerini oluşturmak bizim için en önemli strateji. Şimdi de kullanıcılarımızın hayadannda farklılık yaratıp, sürekliliğimizi devam ettirmek istiyoruz” diye konuşuyor.

KAMPANYALARA BAŞLAYACAK

Atmış oldukları yatırımla üretim ve takımın genişletilmesi için kullandıklarını açıklayan Ercan Erciyes, sosyal medyayı da etkin bir şekilde kullanacaklarını ifade ediyor. Erciyes, “Şu anda aktif olarak bir influencer (Sosyal medya kanallarında yüksek takipçi sayılarına sahip kişilerin içerik yoluyla bir ürün ya da marka hakkında deneyimlerini takipçilerine aktarması) ağı kurmaya çalışıyoruz. Bu ağ ile farkındalık oluşturup, çeşitli kampanyalar yapmayı planlıyoruz. Ayrıca ürünümüz ile ilgili konularda içerik üretimine başladık; böylece kullanıcılarımızla sürdürülebilir bağlar kurmayı amaçlıyoruz” diyor.

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir