En Yeni Sınav Konusu Kişisel Verileri Koruma

Kişisel Verileri Koruma Kanunu ile hayatımızda yepyeni bir dönem haşladı. Bu konuda çok bilinmeyen var. Konu üniversitelerde ders olarak işlenmeye başladı. Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Özlem Armağan, yeni dönemin neler getirdiğini anlattı…

GÜNÜMÜZDE en sıkı sahip çıkmamız gereken şey online paylaştığımız verilerimiz. Kişisel bilgilerimizin online ortamda nasıl, ne için kullanılacağı, ne kadar süre saklanacağını ve kişilerin gelecekte karşılaşabileceği tehlikelere karşı sahip olduğu hakları bilmesi hayati önem taşıyor. Türkiye’de nisan ayında yürürlüğe giren Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVK) vatandaşları koruma altına alıyor. Veri ihlali ve yapay zekayla ilgili etik konularım, Türkiye’de ilk kez yapay zeka ve robot hukuku dersi veren Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Özlem Armağan ile konuştuk…

Kişisel Verileri Koruma

Yeni yasalarla dünyada ve ülkemizde kişisel verilerimiz koruma altında mı?

Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) etik başlıklı toplantısında yapay zekayla ilgili etik konusundan önce veri güvenliğinin tartışılması gerektiği, bireylerin şu anda verinin nereye gittiği ve nerede toplandığı konusunda bilgi sahibi olmadığı konularına dikkat çekildi. Çünkü bugün nerede olduğumuz rahatlıkla takip edilebiliyor. Big Brother realite şovundan daha kötü bir noktadayız şu anda. Pazarlamacılar ve politikacılar için kullanılan bilgilerden, hükümetleri devi-rebilen ya da tekrar yeni hükümetlerin kurulmasmı sağlayabilen bilgilerden bahsediyoruz. Eskiden petrol çok önemliyken şu anda değerli olan şey bilgi. Şu anda herkes dinlenebilir ve izlenebilir durumda. Vatandaşları nereye kadar izleyip, bu verileri nereye kadar değerlendirebileceğinizin sınırı olmalı. Örneğin, otonom araçlarda bir kara kutu var. İkinci el bir aracın kara kutusunda bulunan bilgileri kim silecek? Kimin silme yetkisi var? Ve sildiğinde ne olacak? Belki araç geçmişte yasadışı bir amaçla kullanıldı? Bu bilgiler silindiğinde yasadışı bilgiler de silinmiş olacak. Bunun nasıl çözüleceğine dair sorular var. O yüzden bilgi güvenliğinin nasıl sağlanacağı noktasında düğümleniyor her şey.Kişisel veriler yasal düzenlemelerle nasıl korunabilir?

Unutulma hakkıyla ilgili 95/46 sayılı Avrupa Birliği (AB) direktifi var. Bilgi güvenliği hakkında bilgiler nc zaman unutulabilir, kim tarafından ne zaman silinebilir gibi sorulara cevap veren bir kontrol mekanizması. Bu önemli bir gelişme. Şimdi ABD ve AB, aralarında bilgi güvenliğini sağlamaya çalışıyor. Bazı düzenleyici kurumların uluslararası boyutta çalışması gerekiyor. Sağlık bilgilerine ilişkin veriler için “AB’de 72 saatte silinmesi gerekiyor” diyor. ABD ise “60 gün içinde silinme-li” diyor. O sürede ne olacak? Mevzuatın olması maalesef uygulamaya kolay uyum sağlanacağı anlamına gelmiyor. Küreselleşme adı verilen olgudaki en vurucu nokta veri. Bilgilerin aktarımı ile küreselleşme sağlanıyor. Uluslararası ticaret ulaşım ağları sınırlı olsa da bilgi aktarımında böyle bir durum söz konusu değil. Uluslararası mevzuatın oluşturulmasının bilgi güvenliği için gerekli olduğunu düşünüyorum.

Görüşünüz neden bu yönde?

Hızlı yol alınması şart çünkü insan haklarının tekrar tanımlanması gerekiyor. Biz robotlardan bahsediyorsak bunların aile kurumuna ne tür etkisi olduğu da önem kazanacak. Robot Sofia’yı soracaksınız belki. O’na kişilik verilmesi ne kadar anlamlı olur? Ben bazı koşullarla özel olarak tanımlanmış kişilik verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Drone kendisi karar verip ateş edebilirse ceza kime verilecek? Tasarlayan kişiye mi, üreticiye mi, yoksa programcısına mı? Bu noktada ciddi sorunlar olacak ki şu anda Türk hukukundaki mevzuata göre tüzel kişiye zaten cezai sorumluluk atfedilemiyor. Bu noktada ne olacak? Sadece idari para cezaları ile bazı şeylerin çözülmesi mümkün değil. O noktada ciddi sorunlar olacak.

Türkiye ne kadar yol kat etti?

Norveç, İzlanda gibi ülkeler güvenli ülke kategorisinde. Biz bunu ne zaman sağlayabiliriz? Türkiye hızlı hareket etmeli. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu yürürlüğe girdi. KOBİ’ler de dahil edildiğinde çok fazla kayıt sayısından bahsediliyor. Bu kadar kayıt sayısını tutabilecek veya değerlendirebilecek bir altyapı var mı? AB ve Türk mevzuatındaki farklılıkların giderilmesinin gerektiğine dair yorumlar var. Karşı taraf bir Avrupa ya da ABD şirketi de olsa hukukun yerelliği diye bir ilkemiz var ve Türkiye’de işlem yaptığında Türk hukukuna tabiidir. Mevzuatın uyumlu olması Türk ve yabancı şirketler için elbette çok önemli çünkü aynı pencereden bakabilirler.

0 nedenle farklılıklar olması şirketler açısından sorunlar yaratabilir. Eski mevzuattı [95/ 46 direktifi] temel aldığımız için AB’deki yeni düzenlemeleri [GDPR] esas almamış oluyoruz. Zaman içerisinde düzenlemeler yerleşecektir.

Şule Güner

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir