Anasayfa / Haberler / Erken Kayıt Dönemi ve Okul Seçimi 2014-2015

Erken Kayıt Dönemi ve Okul Seçimi 2014-2015
Okullar erken kayıt dönemlerini bir bir açıklamaya başladı. Seçim şimdi daha da zor. Çünkü 2012-2013 yılında eğitimde yapılan 4+4+4 sistemi ile zorunlu eğitim yılı 12 yıla çıktı, ilkokula başlama yaşı ise beşe indirildi. Tüm bunlar olurken, ortaokuldan liseye, liseden üniversiteye geçiş sınavlarında da epey değişiklik yapıldı. Eğitim uzmanı-gazeteci Sadık Gültekin’e göre ‘sistem içerisinde sistemsizlik’ durumunun hâkim olduğu sınav sistemi yüzünden öğrenciler eskisinden çok daha fazla sorumluluk, baskı ve stres altında. Bir de dershanelerin kapanma ihtimali var ki, hem ilk hem orta öğretimde okul seçimini daha da karmaşık hale getiriyor. Uzman Psikolog Romina Kuyumcuoğlu, bu gelişmelerin öğrencilerden çok okulları sorumluluk altına soktuğunu düşünüyor ve şöyle diyor: “Okullar eğitim sistemlerinde bazı yenilik ve ilaveler yapmalı. Dershanelerdeki uygulamalar okullarda gerçekleştirilebilir. Bu şekilde çocuk, eksik kaldığı yönleri giderebilir.”

erken kayir donemi

ÖĞRENCİLERE GÖRE OKUL

Tüm bunlar göz önüne alındığında, çocuklann daha ilkokula başlarken yaptığı seçimler iyice önem kazanıyor. Bu noktada Özel Okullar Birliği Eş Başkanı Cem Gülan, velilerin çok sık yaptığı bir yanlışa dikkat çekiyor. “Maalesef bizim velilerimizde, çocuklarının daha ilkokul çağlarında inanılmaz başarılı olmasına yönelik bir beklenti var. ‘Çocuğum en iyi üniversiteye gitsin. Bunun için en başarılı okul hangisiyse onunla başlamalı’ düşüncesine sahipler. Herkes başarıyı ister ama eğer başan, çocuğun ruh sağlığına zarar verebilecek boyuta gelirse veya bir çocuğun kapasitesinin üzerindeyse, bu çok sakıncalı bir şey olur” diyor ve ekliyor; “Çocuk, hangi yaşta olursa olsun, kapısından girdiği ilk günden, çıktığı güne kadar kendisinin ruh sağlığını bozmayacak bir okulda eğitim almalı.”

Burada Sadık Gültekin’in ‘öğrenciye göre okul’ teorisi dikkat çekiyor. Ona göre; her öğrencinin belli bir kapasitesi var. Bu yüzden seçim yapılırken, sadece sınav sistemine değil, çocukların yeteneklerini ortaya çıkarabilecek okullara odaklanmak gerek. Gültekin, “Bu okul moda’ veya ‘Diğer veliler çocuklarını o okula gönderiyor, ben de çocuğumu bu okula vermeliyim’ düşünceleriyle çocuğunuzu okula yazdırmayın” diyor. Cem Gülan da bu konuda Gültekin ile hemfikir. “Anaokulu ve birinci sınıf için bir araştırma yapıyorsak, çocuğun yeteneklerini de ortaya çıkaran bir okul olmasına özen göstermeliler. Düşünme yetisini, araştırma ve öğrenmeyi öğrenme kabiliyetlerini ortaya çıkararak, araştırmacı ve sorgulayıcı okullar olmasına özen göstermeliler” diyor. Peki, veliler tüm bunları okulların kısa bir zaman dilimini kapsayan erken kayıt dönemlerinde nasıl yapacak?

YAKLAŞIMA DİKKAT

İlk yapılması gereken, eldeki seçenekleri üçe veya dörde indirmek. Sonuçta 20 okul gezmeniz, size kafa karışıklığından başka bir şey sağlamaz. Bu elemeyi yaparken okulları incelemeniz, mümkünse aklınızdaki okullara çocuğunu gönderen velilerle konuşmanız faydalı olur. Daha sonra velilerin bu okulları yanlarına mutlaka çocuklarını da alarak gezmeleri gerekir. Cem Gülan’a göre, okulun çocuğa uygun olup olmadığını hissetmek çok kolay. Gülan, ‘okul tanıtım günleri’nde çocuğunuza yaklaşan insanın davranışlarının bile bunu anlamaya yeteceğini, çocuklara ticaret aracı yerine bir birey gibi davranan okulların ise bu elemede hemen sıyrılacağım söylüyor.LİSE SEÇİMİ İÇİN ÖNEMLİ KRİTERLER

Lise dönemindeki öğrenciler için ise durum biraz daha farklı. İlkokulda yetenek değerlendirmesi ne kadar önemliyse, liseye başlayacak öğrenciler için yaklaşan üniversite sınavları nedeniyle okulların akademik başarılan o kadar önemli. Burada yapılması gereken, bir bilene danışmak. Bunu da o okulda okumuş öğrenciden veya o okulda çocuk okutmuş veliden daha iyi kimse bilemez. Eğitim anlayışına güvendiğiniz kişilere “Bir çocuğunuz daha olsa onu da bu okula gönderir misiniz?” sorusunu sorduğunuzda, tereddütsüz “Evet” cevabını alıyorsanız, bunu dikkate alınması gereken olumlu bir işaret kabul edebilirsiniz. Ama bu yeterli değil, çünkü cevaplar kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Sadık Gültekin, bu noktada öğretmen seçiminin okul seçiminden çok daha önemli olduğunu vurguluyor. Bunu da okulları gezerken, çocuğunuza eğitim verecek birkaç öğretmenle birebir görüşme yaparak anlayabileceğinizi söylüyor.

VELİ-ÇOCUK-OKUL ÜÇLÜSÜ

Tüm bu süreç zarfında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise veli, öğrenci ve okulun birbirleriyle koordineli çalışması. Psikolog Romi-na Kuyumcuoğlu, buradaki püf noktanın birbirini dinlemekten geçtiğini savunuyor ve velileri bu konuda uyarıyor; “Söz konusu okul olunca, çocuğa büyük söz hakkı düşer. Kendi fikrinizin doğruluğuna odaklanıp, çocuğunuzu ikna etmeye çalışmanız iletişimi engeller.” Sadık Gültekin de, veli, çocuk ve ailenin birlikte çalışması gerektiğini savunuyor. “Okullar mutlaka çocuklarla gezilmeli, evde herkes okul hakkındaki fikirlerini dile getirmeli” diyor.

TEKNOLOJİMİ, SOSYAL AKTİVİTE Mİ?

Neredeyse her özel okul, iyi bir eğitimin yanında ikinci, hatta üçüncü yabancı dili veriyor. Artık yabancı dil ayrıştıncı özellik olmaktan çıktı. Peki okullar, çocuğunuzu diğerlerinden bir adım daha öteye taşıyacak ne tür özelliklere sahip olmalı? Bir okul teknolojiyi eğitim hayatına ne kadar entegre etmeli, sosyal aktivitelerine ne derece ağırlık vermeli? Bu soruların yanıtı Cem Gülanda: “Yapılan araştırmalara göre, eğitimde teknolojinin kullanım alanı yüzde 3 ile yüzde 10 arasında değişiklik gösteriyor. Okullar tabii ki teknolojiye ayak uydurmalı ama bedava tablet dağıtıp içi boş bir müfredat uygulamak öğrencileri ileri götürmez. Aynı şekilde sosyal aktivi-teler de ayarında olmalı. Fakat akademik başanya odaklanıp, sosyal aktivi-teleri hiçe sayarsanız, ot gibi nesiller yetişmesine engel olamazsınız.”

İLKOKUL VE ERGEN PİSİKOLOJİSİ

►    İlkokul seçimlerinde çocuğun psikolojisi de göz önünde bulundurularak nelere dikkat edilmeli?

ilkokulda çocuğun gelişimi için en önemli faktör öğretmendir. Okul seçiminden çok, öğretmen seçimine dikkat edilmelidir, ilkokul sürecindeki çocuğun ihtiyacı, kendisiyle ilgilenen, sıcakkanlı ve anlayışlı bir öğretmendir. Okula kayıt yapılmadan önce öğretmenle görüşmek bu konuda çok faydalı. Bunun yanı sıra okulun sağladığı sosyal olanakları da incelemek gerekir. Sosyal faaliyetlere önem veren okullar, çocukların çok yönlü düşünebilmesine ve çeşitli becerilerinin gelişmesine katkıda bulunur. Dersleri pek iyi olmayan bir öğrencinin, sanatta, sporda veya müzikte başarılı olması özgüvenini artırır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir