Esans Üretcisi Seluz Kimya Parfümör Yetiştirecek

Ev temizlik malzemelerinden kozmetiğe kadar içinde koku bulunan yüzlerce ürün için esans imal eden Seluz Kimya, bünyesinde 7 bin çeşit esans barındırıyor. Portföyüne her yıl bin esans ekleyen şirket, 2012 sonunda 25 milyon dolar ciro hedefliyor. Üç yabancı parfümör ile çalıştıklarını söyleyen Seluz Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Murat öztürk, “Türkiye’de parfümör olmadığı için bu alana eğilmeye karar verdik. Artık hem kendi ihtiyacımız hem de sektörün ihtiyacı için parfümörlük eğitimlerine başlayacağız” diyor.

Koku hayatımızın bir parçası… Vücudumuza sürdüğümüz parfümden kıyafetlerimizi yıkadığımız deterjana, gündelik eşyalarımıza kadar her ürünün içeriğinde kokular var. Artık tüketiciler de her üründe hoş koku arıyor. Öyle ki hoş kokulu ayakkabı boyaları, çiçek kokan iç çamaşırları isteniyor. Eğilim bu yönde olunca üreticiler de içeriklerinde esansları daha fazla kullanıyor. Ancak bu esansların yüzde 70’i ithal ediliyor. Sektördeki yerli üretici sayısı ise oldukça az. Seluz Kimya bunlardan biri.

Ev temizlik malzemelerinden kozmetiğe kadar içinde koku bulunan yüzlerce ürün için esans imal ettiklerini söyleyen Seluz Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Öztürk, “7 bin çeşit esansımız var. Buna her yıl bin çeşit daha ekliyoruz. Şu an bünyemizde üç yabancı parfümör çalışıyor. Türkiye’de parfümör olmadığı için bu alana eğilmeye karar verdik. Artık hem kendi ihtiyacımız hem de sektörün ihtiyacı için parfümörlük eğitimlerine başlayacağız” diyor.

14 tonluk üretim

Öztürk’ün bu işe giriş hikayesine gelince… Babası Almanya’ya ilk giden işçiler arasında olan Oflu Murat Oztürk, Almanya’da eğitimini tamamladıktan ve sonra İsviçre’de bir esans üreticisinde iş buluyor. Bu firmada 3 yıl çalıştıktan sonra firmanın distribütörü olarak Türkiye’ye dönüyor. Bu distribütörlük yedi yıl kadar sürüyor. Türkiye’de sektörün gelişeceğini görünce de 2007 yılında isviçrelilere ortak fabrika kurmayı teklif ediyor. Ancak onlar bu işe yanaşmayınca tek başına yatırıma soyunuyor. İlk bir yılı Hadımköy’de kurduğu küçük üretim atölyesinde deneme imalatı yaparak geçiren Öztürk, gelişmeleri şöyle anlatıyor: “100 çeşit ürünle başlamıştık. Pazarın bize kucak açması üzerine üretim büyüdü. Yerli üretici olduğumuz ve kaliteli ürünler geliştirdiğimiz için sanayicilerimiz bizi teşvik etti. Aylık 3-5 tonla başlamıştık. 2011 yılında Selimpaşa’da inşa ettiğimiz toplam 14 milyon dolara ulaşan 5 bin metrekarelik fabrika binamıza taşındık. El değmeden tam otomasyon sistemiyle üretim yapıyoruz. Burada gerçekleştirdiğimiz son ek yatırımlarla birlikte günlük 14 ton esans üretim kapasitesine ulaştık. Başlangıçta 20 kişiden oluşan ekibimiz bugün 50’ye çıktı. ”

Şirket, mevcut tesisinin yanına 2 bin metrekarelik bir laboratuvar ve 3 bin metrekarelik bir aroma tesisi de inşa ediyor. Tüm Ar-Ge ve kalite kontrol çalışmalarının buradan ger-çekleştirilmesi planlanıyor.

Parfümör yetiştirecek

Parfümörlük oldukça ilginç bir meslek. Dünyada sadece 700 parfümör var bu parfümörler en az ayda 20 bin Euro civarı maaş alıyorlar. Seluz Kimya’da çalışan Mark Buxton Armani, Versace, Cartier gibi dünyaca ünlü markların bildiğimiz kokularını dizayn etmiş bir parfümör. ‘Milyon dolarlık burun’ denilen bu kişiler bir ürünü kokladığında, bu parfümün yaklaşık bin 500 hammadden hangilerini içerdiğini söyleyebiliyor.

Türk parfümör olmadığını ve sosyal sorumluluk projesi olarak bir parfümörlük okulu açacaklarını söyleyen Öztürk, “Esans işinde önemli olan reçete. Bunu da parfümör yazıyor. Parfümör olmak kolay bir iş değil. Piyasadaki parfümörlerin çoğu 10 – 15 yıllık tecrübeye sahip. Burada Türk parfümör yetiştireceğiz. Eğitim için adaylardan da ücret almayacağız. Ayrıca bu adaylar kendi firmamızın yanı sıra sektördeki başka kurumlarda da çalışma imkanı bulacak. Çok fazla başvuru olacağını düşündüğümüz için belli kriterler belirleyip ona göre alım yapacağız. Bu sektöre en az 5 Türk parfümör katmayı hedefliyoruz.”

4 milyon dolarlık ihracat

Geçen yıl 18 milyon dolar ciro elde eden şirket bu yıl ise 25 milyon dolar hedefliyor. Seluz Kozmetik olarak öncelikli hedeflerinin Türkiye’nin yaklaşık 150 – 300 milyon dolarlık esans ithalatını frenlemek olduğuna vurgu yapan Oztürk, esans kullanan firmaları yerli üretici olarak fiyat, stok maliyeti, hız gibi alanlarda avantajlarla çekmeyi amaçladıklannı söylüyor. Şu an Türkiye’nin üç büyük esans üreticisinden biri konumuna geldiklerini de belirten Oztürk, şunları ekliyor: “Şu an iç piyasa ağırlıklı çalışıyoruz ama zamanla ihracat payının yüzde 50, iç Pazar payının ise yüzde 50 olmasını hedefliyoruz, ihracat ekibimiz henüz 1.5 yıllık. Buna rağmen bu yılsonunda 3.5-4 milyon dolarlık ihracat hedefliyoruz. Üstelik bu ciroyu sadece Suudi Arabistan, Tunus, Mısır ve İran’a yaptığımız ihracat ile ulaşmış bulunuyoruz.”

Çay esansı üretecek

Türkiye’ye özel esanslar çok sınırlı. Bunlar içinde en önde geleni İsparta’da yetişen gül esansı. İsparta dünyanın en iyi gülyağının üretildiğini ve bu esansın dünyaca ünlü markalara satıldığını söyleyen Öztürk, şöyle devam ediyor: “Bütün ünlü parfümlerde genellikle Türk gülyağı kullanılıyor. Son yıllarda Türkiye’nin çeşitli yörelerinde lavanta, menekşe yağı, limon yağı gibi esansların yetiştirilmesine yönelik çalışmalar yapılıyor. Bizim de Karadeniz’de önümüzdeki yıl çay ve iki bitkinin esansını geliştirmeye yönelik çalışmamız olacak. Yabancı bir şirketle birlikte bu projeyi yürüteceğiz.”

Seluz Kimya, Ar-Ge projeleri üzerine de çalışmalar yürütüyor. Bir Ar-Ge projesi için TÜBİTAK’tan destek alan şirket, şu günlerde Ege Üniversitesi ile yeni bir Ar -Ge projesi üzerinde çalışıyor.

Esans Üretcisi Seluz Kimya Parfümör Yetiştirecek

Özlem Bay Yılmaz / Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir