Evde Doğal Kozmetik Ürünleri Yapıp Satmak

Neden Doğal Kozmetik Ürünleri
Kozmetik ürünleri cildimizle direkt temas sağlayan ürünler olduğu için içlerinde ne tür maddelerin olduğu oldukça önemli. Ancak çoğumuz için ambalajın üstünde yazan içindekiler bölümünü okumak pek bir şey ifade etmiyor. Ancak bazı maddelerden uzak durmak oldukça önemli. Bu maddeler arasında paraben, dioksin, nitrozamin, sülfat gibi maddeler yer alıyor. Etiketlerde gördüğünüzde daha dikkatli bakmanızı önerdiğimiz bu maddelerin içeriği ise şöyle:
• Kozmetik sanayinde en fazla kullanılan maddelerin başında gelen parabenin koruyucu özelliği bulunuyor. Ürünlerin raf ömrünü uzatsa da bu madde vücuda girdiğinde östrojeni taklit ederek meme kanseri riskini artırıyor.
• Köpük yapan ürünlerin çoğunda yer alan sülfat yani SLS (sodyum laurly sülfat) ya da bizim bildiğimiz adıyla deterjan gözleri ve deriyi tahriş edebilir, kızarıklık yapabilir ve alerjik reaksiyona sebep olabilir.
• Sadece kozmetik ürünlerde değil, temizlik ürünlerinde ve ilaç sanayinde kullanılan dioksin kansere sebep olabiliyor.

EVDE KENDİ KOZMETİĞİMİZİ NASIL YAPABİLİRİZ?
Evde makyaj temizleyiciden, diş macununa hatta deodoranta kadar pek çok ürün yapabilirsiniz. Makyaj temizleyici: Zeytinyağı ve Hindistan cevizini eşit oranlarda karıştırabilirsiniz. Tonik: Yeşil çay benim sevdiğim tonik. Mesela yeşil çayı dondurup gözlerimin altına sürmek çok rahatlatıyor. Maske: Yumurta beyazını, I tatlı kaşığı bal ve I tatlı kaşığı limon ile karıştırarak siyah noktalarınız ve gözeneklerinizi sıkılaştırmak için harika bir maske yapabilirsiniz. Nemlendirici: Aloe vera jeli favorim. Evde yetiştirdiğim aloe veraları keserek gayet kolaylıkla elde edebiliyorum.

1 Yağlı ciltler için

BUHAR BANYOSU: Kaynar suya 1 tatlı kaşığı lavanta çiçeği koyun ve sudan çıkan buhara yüzünüzü yaklaştırıp 5 dakika bekleyin.
TONÎK: Demli yeşil çay
MASKE: 1 yumurta beyazım, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı limon ile çırpın. Yüzünüze sürüp 5 dakika bekleyin, durulayın.
NEMLENDİRİCİ: Aloe vera jeli

2 Kuru ciltler için

BUHAR BANYOSU: Kaynar suya 1 tatlı kaşığı papatya çiçeği koyun ve buhara yüzünüzü 5 dakika tutun.
TONİK: Papatya suyu veya gül suyu
MASKE: 1/2 avokado ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırın, 5 dakika bekletin ve durulayın.
NEMLENDİRİCİ: Hindistan cevizi yağı ve aloe vera jelini eşit ölçüde karıştırın.3 Karma ciltler için

BUHAR BANYOSU: Kaynar suyun içerisine 1 tatlı kaşığı lavanta ile biraz yeşil çay koyun, sudan çıkan buhara yüzünüzü yaklaştırıp 5 dakika bekleyin.
TONİK: Gül suyu
MASKE: 1 adet yumurta beyazı ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırın. Yüzünüze sürüp 5 dakika bekleyin ve iyice durulayın.
NEMLENDİRİCİ: Aloevera jeli
Kullanım sırası: Cilt temizliği, makyaj temizliği, tonik, nemlendirici
Haftada: Cilt temizliği, maske, tonik, nemlendirici
Sağlıklı güzelliğin sim ev yapımı kozmetiklerde
Tüm dünyada doğal ürünlere ilgi artıyor. Kozmetik ürünlerde bulunan kimyasallardan kaçınanlar kendi krem, ruj ve parfümünü evlerinde yapıyor. Formüller basit, yapımları kolay, sonuçlar tatmin edici düzeyde…
SİZ hala kozmetik ürünlerinizi mağazadan, dünyanın parasını vererek mi alıyorsunuz? Oysa bugünlerde kendi rujunu, parfümünü, nemlendiricisini kendi evinde yapmak çok popüler ve çok daha sağlıklı. O nedenle mağazaya uğramadan önce bir daha düşünmek isteyebilirsiniz. Zira bu tariflerdeki bütün bileşenler doğal ve yapımı düşünülenin aksine oldukça pratik. Internet bu konuda lebiderya bir kaynak sunuyor. Zehirsizev.com, Fermentemutfagim.com, Dogalivarken.com gibi sitelerde yararlı bilgiler bulunuyor. Ancak bu kaynaklar içinde kaybolmak da mümkün. Biz sizin için belli başlı bazı ürünlerin içeriğini ve nasıl hazırlandıklarını bulup inceledik…
ANNE OLUNCA İŞLER DEĞİŞİYOR
Kozmetik ürünlerine en büyük talep kadınlardan geliyor. Kadınlar özellikle hamilelik sürecin-
de ve sonrasında kullandıkları ürünlere karşı hassaslar. Örneğin, organik makama, çocuk ürünleri, temizlik maddeleri gibi ürünlerin çoğunun ortaya çıkış hikayesine baktığımızda benzer bir sürecin izlendiğini görüyoruz. Çocuk sahibi olan ya da olmaya hazırlanan kadınlar bu hikayenin genel ortak noktası. Sebebi de oldukça basit.
Gündelik hayatımızda deodorant, çamaşır suyu, bulaşık deterjanı gibi içeriğinde pek çok kimyasal madde bulunan ürünler kullanıyoruz. Bu ürünlerin pek çoğunda insan sağlığına tehdit oluşturan bazı zararlı kimyasallar mevcut. Bu kimyasalları kendisinden ve çocuklarından uzak tutmak isteyenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Anneler ve anne adayları doğal ürünlere daha fazla ilgi gösteriyor olsa da aslında pek çok insan bu kimyasallardan uzak bir yaşam sürme derdinde. Bu nedenle vücuda direkt temas eden ruj, parfüm, krem gibi ürünler evde yapılması tercih edilen şeylerin başında geliyor.
EVDEKİ MALZEMELERLE
Kendi parfümünüzü yapmak kendi kokunuzu da oluşturmanız anlamına geliyor. Ne tür kokulardan hoşlanıyorsanız o kokunun esansını karışımınıza ilave edebilir, limon, portakal kabuğu ekleyerek yaratıcılığınızın sınırlarını zorlayabilirsiniz. Parfüm yapmak için kullanılan ana maddelerden biri etil alkol. Kullanım sebebi kokunun kalıcılığını ve yoğunluğunu artırmak. Küçük bir cam şişenin içine bir tatlı kaşığı etil alkol, bir tatlı kaşığı istediğiniz kokunun esansı ve kalanına su koymanız yeterli. Bir gün boyunca ağzı kapalı, serin ve kuru bir yerde beklettiğinizde parfümünüz kullanıma hazır hale geliyor.
Parfümünüzde alkol kullanmak istemeyenler için Jojoba yağının da önerildiğini hatırlatalım.
Roll on yapmak için de benzer malzemelere karbonat eklemek gerekiyor. Bazı tariflerde balmumu da var. Balmumu ve karbonat kıvam verici doğal malzemeler olarak oldukça popüler. Roll on yapmak da parfüm yapmak kadar pratik. Gerekli malzemeler iki tatlı kaşığı mısır nişastası, bir tatlı kaşığı karbonat, beş tatlı kaşığı kakao yağı, isteğe göre Hindistancevizi yağı, son olarak üç damla portakal yağı. Portakal yağı yerine lavanta ya da yasemin gibi başka yağlar da kullanabilirsiniz elbette.
ZARARSIZ MALZEMELER
Kakao yağı hem katı hem de sıvı halde satın alınabiliyor. Eğer katı halde bir kakao yağı bulduysanız bunu içi su dolu bir tencerenin içine koyacağınız bir kapta yavaşça eritebilirsiniz. Eğer sıvı halinden bulduysanız işiniz daha rahat. Kakao yağını ve portakal yağını bir kapta iyice karıştırın. Birbirinin içine iyice geçtiğinden emin olun. Karışıma daha sonra mısır nişastası ve karbona eklenip yeniden karıştırılıyor. Roll on neredeyse hazır. Son işlem, elde ettiğiniz karışımı buzdolabında bekleterek katılaşmasını sağlamak.
YENİLEBİLİR KOZMETİK
Kış boyunca çatlayan ve kuruyan dudaklarınızı nemlendirmek için parlatıcılara ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan tek şey mutfaktaki malzemelere bakmak. Evet garip gelecek ama dudak nemlendiricisi yaparken kullanılacak beş malzemeden üçünün mutfağınızda olma olasılığı çok yüksek. Örneğin, çikolata ve zeytinyağı…. 1 gram balmumunu rendeleyin, içine 4 gram palmiye yağı ya da Hindistancevizi yağı, bir çay kaşığı sızma zeytinyağı, bir gram bitter çikolata ekleyin. Bu malzemeyi su dolu bir tencerenin içindeki bir kaba alın ve kısık ateşte eritin. Sıvı hale gelen malzemeyi küçük kaplara boşaltın ve kıvamını alması için bir süre bekleyin. Dudaklarınıza sürdüğünüz şeyi yemek isteyebilirsiniz… Haklısınız zira hepsi doğal malzemeler.
Peki, toz şeker, zeytinyağı ve bal ile cilt temizliğini yapmanız mümkün desek? Evet, bu üçlü bir araya geldiğinde oldukça iştah kabartıcı olabiliyor ama doğru ölçülerle karıştırıldığında eller için harika bir peeling malzemesine dönüşüyor. Öncelikle cildimizin ihtiyacı olan C vitamini temin etmek için bir çorba kaşığı mandalina suyu gerekiyor. Bunun içine bir çorba kaşığı toz şeker, zeytinyağı ve balı ekleyerek iyice karıştırıyoruz. Hepsi bu…
ZEYTİNYAĞI, BAL, PANCAR
Her yıl binlerce lira harcadığınız kozmetik malzemelerinizi bal, şeker, karbonat, balmumu, Hindistancevizi yağı gibi malzemelerle yapmak hem cebinizdeki yükü hem de vücudunuzdaki zararlı kimyasal oranını ~ azaltmaya aday. Kozmetik ürünler içinde vazgeçilmez olan ruj yapımını da bu nedenle sizinle paylaşmak istiyoruz.
Sağlıklı ve güzel bir dudağa pancar sayesinde sahip olabilirsiniz. Yapımındaki ana madde, bir adet pancar. Buna dört çorba kaşığı zeytinyağı, iki çorba kaşığı bal eklemek gerekiyor. Soyup, doğranan pancara zeytinyağı ve bal döküldükten sonra blen-derdan geçirilip, buzdolabına kaldırılıyor. Dinlenen malzeme harika bir ruja dönüşüyor.
SOĞUYUNCA HAZIR
Kadınların çantasından eksik etmediği bir diğer malzeme ise nemlendirici krem. Bunun doğal yollarla yapımı için ihtiyaç duyulan malzeme yukarıda bahsettiklerimizden biraz daha fazla; ama balmumu, Hindistancevizi gibi pek çok malzeme ortak. Nemlendirici kremin ana malzemeleri arasında balmumu, Hindistancevizi yağı, E vitamini kapsülü, kakao yağı, zeytinyağı, susam yağı, tatlı badem yağı, kayısı çekirdeği yağı, buğday yağı bulunuyor, işin içine koku katmak isterseniz bu malzemelere biberiye, limon, lavanta gibi herhangi bir yağı koyabilirsiniz, iki yemek kaşığı balmumunu, Hindistancevizi yağını ve yarım kaşık kakao yağını eritmek gerekiyor. Eriyen malzemenin içine diğerlerini eklediğinizde ise karışımınız hazır hale gelecek.

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir