Evden makarna yapmak

Evde eğlenerek makarna yapıp satmaya ne dersiniz? Özellikle ev hanımları için çok ideal bir uğraşı hem eğlenceli bir iş size para da kazandıracak. Evden ek iş yapmak için güzel bir fırsat olabilir. Evde makarna yapımı hakkındaki yazımızı mutlaka sonuna kadar okuyunuz.

Evde makama yapmak isteyenlerin sayısı çoğaldıkça makama makinesi satışları da artıyor. Fiyatları oldukça makul. Alırken dikkat edilmesi gereken iki nokta var: Uzakdoğu menşeli ucuz ürünlerden kaçınmak ve paslanmaz çelik bir makine almak…

SİZ okurlarımızın da dikkatinden kaçmamıştır Özellikle son dönemde evde yemek yapımına yönelik faaliyet gösteren atölye sayısında gözle görülür bir artış var. Bu atölyeler içinde evde makama yapımı en çok rağbet görenlerden. Evde yemek yapmak çoğu kişiye göre oldukça sıradan bir iş. Çalışanlar için çoğu zaman sıkıcı ve yorucu bir faaliyet, hatta “yük”. Çalışmayanlar içinse her gün ya da haftanın belli günleri tekrar eden, çekiciliğini kaybeden zaman içinde zorunluluğa dönüşen bir eylem…

makarna

Yemek atölyeleri bu zorunlu faaliyeti eğlenceli kılmanın yollarını sunarken, farklı lezzetlerle ilgili ipuçlarını paylaşıyor. Makarnanın da bu atölyeler içinde popülerliğinin giderek artması bir tesadüf değil. Zira makama çoğu kişinin hem çok sevdiği hem de kolaylıkla yaptığı bir yemek. Yani hem lezzetli hem de pratik bir seçenek. Evde makarna yapımına gösterilen ilgi makama makinesi satışlarına da yansıdı. Makarna makinesi üreten firma sayısı çoğalırken makineler de farklılaşmaya başladı. Makama makinesi fiyatlarının erişilebilir olması da bu ilgiyi tetikleyen sebeplerin başında geliyor. Şimdilerde pek çok e-ticaret sitesinde makarna makinesine rastlamak mümkün. En basit makarna makinesi 100 TL’den başlarken elektrikli makinelerin fiyatları 500 TL’yi geçiyor.

TÜKETİM ARTIYOR

Sağlıklı, doğal ve organik bĞSİenme için niş mutfak ekipleri sağlama iddiası ile hizmet veren E-makarna.com sitesi yetkilisi Oytun Göncüler taze makarna ve ravioli kültürünün İtalya’da çok yaygın olduğunu hatırlatıyor ve ev tipi makarna makinelerinin 1930’lu yıllardan bu yana İtalya’da satıldığına, bunun dışında ülkede hemen her caddede makarna dükkanlarının bulunduğuna dikkat çekiyor. Ülkemizde de buna benzer bir şekilde erişte ve mantı kültürünün olduğunu ifade eden Göncüler, “Ancak biz-deki makineleşme İtalya’da olduğu gibi gelişmiş değil. Dünyada iletişim ve seyahat imkanlarının gelişmesi, ucuzlaması, birçok İtalyan şefin Türkiye’de çalışıyor olması gibi sebepler sayesinde kültürler birbirini daha yakından tanımaya başladı. Bu sayede de kültürler arası alışverişler gelişti” diyor. Bunun makarna makinesi satışlarını da yükselttiğini kaydeden Göncüler, “Ülkemizde taze makarna ve ravioli kültürü hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Artık ülkemizde çok sayıda İtalyan restoranı var ve bunun dışındaki birçok restoran da menüsüne taze makarna ve ravioli ürünlerini ilave ediyor” diye ko-
nuşuyor.

“HOBİ HALİNE DÖNÜŞTÜ”

Evde makama yapımı organik beslenme ihtiyacı ve arzusundan bağımsız değil. Morhipo Genel Müdür Yardımcısı Aslı Özer, bu ilginin organik beslenme trendi ve endüstriyel katkılı gıdalara karşı artan bilinçten kaynaklandığını söylüyor.

N11.com Satış Direktörü Örpen Koçak da gurme kanallarda yapılan reklamları hatırlatı- . yor ve makarna yapımının bir hobi haline dö nüştüğünü belirtiyor. Firma olarak önceki senelere göre makarna makinesi satışlarının dört kat arttığını ifade eden Koçak şöyle devam ediyor:

“Platformumuzdaki satıcılar ürünü yetiştirmekte zorlanmaya başladı. Bununla birlikte piyasada satılacak ürün bulma sıkıntısı da var. Bu talebin katlanarak devam etmesini bekliyoruz. Bu bağlamda, üreticiler üretim hacimlerini artırmaya başladı ve ithal ürün satan mağazalar yurtdışmdan temin ettikleri makinelerin sipariş sayılarını da artırdı.”

“YAZ AYLARINDA SATIŞLAR ARTIYOR”

Oytun Göncüler de E-makarna.com olarak ev tipi makarna makinesi satışlarının her sene yaklaşık yüzde 20-25 arası arttığını belirtiyor. Makinelere ilgiyi genelde evde erişte yapanların gösterdiğini vurgulayan Göncüler, satışların yaz aylarında hız kazandığına işaret ediyor. “Bunun dışında birçok şef ve şef adayı denemelerini yapmak üzere ev tipi makama makinesi alıyor” diyen Göncüler henüz makama makinesinden haberdar olmayan birçok kişi olduğunu da dile getiriyor. Makama makinesinin bilinirliğini artırmak için tanıtım çalışmaları yaptıklarını söyleyerek bu çalışmalar sonucu farkındalığm artacağını ve bunun makine satışlarına yansıyacağını ifade ediyor.

“PAZAR HENÜZ KÜÇÜK”

Makama makinesi satışlarının katlanarak artmasına rağmen ülkemizdeki pazarın henüz küçük olduğunu vurgulayan Koçak, “Tüketimin her sene katlanarak artmasını bekliyoruz. Pazardaki payın çoğunluğuna sahip olabilmek için üreticiler de çeşitliliği arttırarak müşteriyi kendi markalarına çekme stratejisi izliyorlar1 diyor. Makarna makinesi satışlarının Marmara, Ege ile Batı Akdeniz kıyısında çok daha fazla olduğunu kaydeden Aslı Özer, marka ve ürün çeşitliliğinin artması durumunda bu ürün gamlarını genişletmeyi amaçladıklarını dile getiriyor.

BURDUR ÖNE ÇIKTI

Oytun Göncüler de makama makinesi satın alan tüketici yelpazesinin oldukça geniş olduğunun altını çizerek en fazla siparişi İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerden aldıklarını, bunların ardından en dikkat çekici şehrin Burdur olduğunu ifade ediyor. Tüketicilerin köklü firmaların ürünlerini tercih etmesi gerektiğini belirten Göncüler, tüketicilere piyasada ucuza satılan Çin malı ürünlerden uzak durmalarını tavsiye ediyor. “İlk makinesi Çin, ikinci makinesi İtalyan olan çok müşterimiz var” diyen Göncüler, müşterilerin ucuza aldıkları makinelerin altı ayda bozulduğundan şikayet ettiklerini belirtiyor. Makine kadar satış sonrası yedek parça temininde de bulunabilecek markaların ürünlerinin tercih edilmesi gerektiğini söyleyen Göncüler, tüketicilerin ürün satın alırken satıcı hakkında fikir sahibi olmalarını da öneriyor.

İşin ehli ustalar bu atölyelerde…

Evde kendi makarnasını yapmak ve değişik lezzetler denemek isteyenler soluğu makarna atölyelerinde alıyor. Bu atölyelerden bazılarını sizin için derledik. Atölyelerin ücret bilgileri ve tarihlerini internet sitelerinden öğrenmek mümkün. İşte bu atölyelerden bazıları: Bursa’nın Nilüfer ilçesinde bulunan Gastroakademi’nin pastacılıktan balık pişirme usullerine kadar geniş bir yelpazesi var. Makarna yapım atölyesi de çok beğeniliyor. İstanbul’da yer alan Atölye FUL, makarna yapım ve makarna sosu kursu veriyor. Bir günlük kursta temel makarna hamuru yapımı, fettuccini makarna kesimi, spagetti makarna kesimi, peynirli tortellini yapımı ve alfredo sos yapımı öğretiliyor.

İstanbul Maslak’ta yer alan MSA’nın da makarna yapım atölyesinin içeriği, domates soslu deniz mahsullü fettucine, porçini mantar soslu kuşkonmazlı gnocchi, kremalı ıspanak dolgulu tortellini ve fontina peyniri kremasından oluşuyor. İzmir, Karşıyaka’da bulunan Badem Mutfak da ev yapımı makarna atölyesi düzenliyor. Atölyenin süresi üç saat. Le Cordon Bleu İstanbul makarna ve risotto pişirme teknikleri atölyesi düzenliyor. Tarabya’da yer alan SMN Tat Merkezi el yapımı ve makarna sosu kursu düzenliyor. İzmir, Balçova’da hizmet veren İMSE, katılımcılarına taze makarna yapımının tüm aşamalarını öğretiyor. Chefsİstanbul Mutfak Atölyesi’nin düzenlediği atölye makarna hamurunun hazırlanması ile başlıyor ve kesme, katlama şekillerinin teknikleriyle birlikte uygulanması ile devam ediyor.

Mehmet DİNÇ / Mutfakkitap.com Yöneticisi
Makineler paslanmaz çelik olmalı

Son dönemde ev tipi ve butik makarna üretiminde artış ve ilgi oldukça fazla. Butik ve ev tipi makarna üretmenin en önemli sebeplerinden biri tüketicinin bilinçlenmesi, doğal ve daha sağlıklı ürün arayışı. Aradıklarını paketli ürünlerde bulamayan tüketici ev tipi butik makarnaya yöneliyor.

Ayrıca farklı tatlar yaratmak için de tercih ediliyor. Son yıllarda butik ve ev tipi makarna makinelerine talep oldukça fazla ve talep artarak devam ediyor. Özellikle sanayi tipi makine teknolojinin gelişmesi ve butik üretime uygun makinelerin üretimi ile satışlar arttı. Makarna makinesi alan müşteri kitlesi doğal ve sağlıklı beslenmek isteyen genç anneler ve geleneksel erişte yapmak isteyen tüketicilerden oluşuyor. Büyük şehirlerden makarna makinesi için yoğun talep alıyoruz. İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa talebin yoğun olduğu başlıca iller. Makarna makinesi almak isteyenlere tavsiyem, ürünün orijinal olup olmadığına bakmaları ve metal kalitesini kontrol etmeleri. Gıdayla temas olduğundan makine paslanmaz çelik olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir