Fed ve TCMB faiz artışı piyasaları nasıl etkiler?

Nefesler tutuldu, Fed ve TCMB’nitı faiz kararları bekleniyor. Beklenen kararlar çıkarsa dolardaki 3.84’teki güçlü destek kırılıp, 3.78’e kadar çekilme olabilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise yılbaşına kadar referans eşiği 3.90 seviyesinde…

ARALIK ayının en kritik haftasına giriyoruz. Haftaya Türkiye’nin üçüncü çeyrek büyüme verisi ile başlayacağız. Çarşamba günü Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı sonlanacak. Perşembe* günü de TCMB, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) para politikası kurullarının toplantıları gerçekleşecek. Fed ve TCMB tarafında faiz artışları beklenirken, ECB ve BoE tarafında 2018’e ilişkin verilecek mesajlar takip edilecek.

Son günlerde piyasa üzerinde etkisi çok fazla hissedilmese de haber kirliliği devam eden ABD’deki İran’a yönelik yaptırımların ihlaline yönelik dava hakkmdaki gelişmeleri takip etmek gerekiyor.

BÜYÜMEDE ÇİFT HANELİ RAKAM BEKLENTİSİ

Yılın ilk yarısındaki yüksek büyüme hızlarının ardından üçüncü çeyrekte de geçtiğimiz yılın aynı döneminde görülen daralmamn neden olduğu baz etkisi ve açıklanan öncü veriler çift haneli büyüme beklentileri kuvvetlendi.

Son dönemde ekonomi bürokrasisinden gelen rekor ve çift haneli büyüme tahminleri de bu beklentinin kuvvetlenmesindeki etkenlerden biri oldu. Artan bu beklenti nedeniyle haftaya başlarken açıklanacak rakamın yüksek tek haneli olmasmın dahi piyasanın keyfini kaçırdığını görebiliriz. Açıklanacak rakamın çift haneli olması, üçüncü çeyrek için küresel ölçüde bir rekor olarak kayda geçebilir.

Verinin geçmiş dönemi işaret etmesi açısından uzun vadeli bir etkisi olmasını b eklemesek de iyi haber sıkıntısı çeken piyasalarımız için çift haneli bir büyüme katalizör oluşturabilir. Bu da geçtiğimiz hafta endekste ve kurlarda görülmeye başlanan iyimserliğin hafta ortasındaki merkez bankaları kararları görülene kadar pozitif havanın esmesini sağlayabilir.

FAİZ ARTIŞLARI PİYASALARI NASIL ETKİLER?

Yılın son para politikaları toplantılarından gelecek yıla ışık tutacak bilgi beklentisi her zaman daha yüksek olur. Bu durum bu sene için de geçerli. Özellikle Fed ve TCMB’nin hem bu toplantıda aksiyon alacağı aksiyonlar hem de gelecek yıla ilişkin vereceği mesajlarla ön plana çıkacağını düşünüyoruz. Fed’in faizlerde 25 baz puan artış yapmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. 2018 içinse üç ya da dört faiz artışı olacağı beklentisi kuvvetli. Bu toplantıda bu beklentiyi değiştirecek ya da Fed’in 2018 yılma yönelik politikalarını rezerv altına alacak bir açıklama çıkma ihtimalini düşük görüyoruz. Fed’den birkaç ay içinde ayrılacak olan Başkan Yellen’in giderayak rol çalma girişiminde bulunmayacağını, Fed’de 2018’e yönelik ana stratejinin yeni başkan Powell’ın şubat ayında görevi devralmasıyla netleşmeye başlayacağını düşünüyoruz.

TCMB tarafında ise son zamanların en önemli toplantılarından biri gerçekleşecek. Piyasa geçtiğimiz hafta TCMB’nin faiz artışı yapacağı beklentisini fazlasıyla aldı. Faizlerin artmasıyla kurlar üzerindeki baskının hafiflediğini ve düşen kurların da borsa tarafmdaki olumlu fiyatlamada etkili olduğunu gördük. Piyasa beklentisi ağırlıklı olarak geç likidite penceresi faiz oranlarında 50 ila 100 puan arasında bir artış yaşanması yönünde. TCMB’nin ABD’de devam eden davanın belirsizliği ortadan kalkmadan radikal bir karara imza atmasının çok mümkün olmayacağım düşünüyoruz. Şok bir kararın piyasada başta bu dava olmak üzere kötümser senaryoları akıllara getirme olasılığı oldukça yüksek. Diğer taraftan da beklentinin önceden fiyatlanmış olması TCMB kararı sonrası kurlarda görülecek aşağı yönlü maıjm daralması ve hatta beklentinin sonlanması şeklinde değerlendirilerek yeni bir spekülatif yükselişin başlamasına neden olabilir. Bu nedenle TCMB’nin aldığı kararla birlikte piyasanın nabzım iyi ölçmesi, sözlü yönlendirmelerle hatta gerekirse diğer politika araçları ile bu toplantıda alacağı kararı desteklemesi gerekebilir. Bu nedenle 14 Aralık Perşembe günü gerçekleşecek TCMB toplantısı soması başta kurlar olmak üzere yurtiçi piyasalarda volatilitenin arttığını görebiliriz.DAVA VE ORTADOĞU’DAKİ GELİŞMELER İZLENİYOR

ABD’de devam eden İran’a yönelik yaptırımların ihlaline yönelik davada açık duruşmalar başlasa da haber kirliliği devam ediyor. Önceki haftalarda olası en kötüyü fiyatlamaya yönelen piyasalarımızda, kamudan gelen destek mesajları ile bir miktar rahatlama sağlandı. Önceki haftalarda davanın 3-4 hafta içinde sonlanması beklenirken bu sürenin 7-8 haftaya çıkabileceği beklentileri dillen-dirilmeye başladı. Hem sürenin uzaması hem de kamudan bankalara yönelik olası bir ceza durumunda destek verileceği mesajları stresi bir süre ötelemiş ve azaltmış gibi görünüyor. Buna karşın dava konusundaki haber kirliliğin devam etmesi çok şaşırtıcı olmayacaktır. Bu nedenle davanın olumsuz etkisi tamamen ortadan kalkmış gibi bir iyimserliğe kapılmayı da aşırı iyimser bir yaklaşım olarak değerlendiriyoruz.

Diğer taraftan Suriye’deki gelişmeler sıcaklığını korurken geçen hafta ABD Başkam Trump’ın Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını ve Tel Aviv’deki Büyükelçiliği buraya taşıyacaklarını açıklaması bölgede yeni çatışmalara zemin hazırlar nitelikte. Müslüman toplumla birlikte Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’den de Trump’m kararma karşı açıklamalar geliyor olsa da Trump kararlığını dile getirmekten çekinmedi. Kısa vadede piyasalar üzerinde önemli bir etkisi olmasa da bu bölgede yaşanacak olası gelişmeler Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu bölgede jeopolitik risk priminin armasına neden olabilir. Bu nedenle bu konudaki gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Dolar/TL’de TCMB beklentisi etkili

TCMB’nin faiz artışı yapacağına yönelik beklentinin bir anda piyasanın konsensüsü haline gelmesi kurlarda da aşağı yönlü hareketi hızlandırdı. Cuma günü ABD’de açıklanan İstihdam verilerinde beklentiler aşıtsa da saatlik kazançlarda istenilen artışın görülememesl doların uluslararası piyasa bir miktar değer kaybetmesine neden olurken dolar/TL’de 3.83‘ün altındaki rakamlar test edildi. Bu hafta dolar/TL’de başta TCMB olmak üzere iki ülkenin merkez bankalarının alacağı kararın ön plana çıkacağını düşünüyoruz. Kısa vadeli teknik göstergelerin aşağı yönlü oluşturdukları eğilim hafta boyunca devam etti, 3,B4’tekl güçlü destek seviyesinin bu hafta aşağı yönlü ihlal edilme olasılığının arttığını düşünüyoruz. Buna karşın orta vadeli yön beklentimiz hala yukarı yönlü olmaya devam ediyor. Kısa vadede 3.78’e kadar olabilecek bir geri çekilmeyi ve TCMB’nin alacağı kararlan beklemek faydalı olabilir. TCMB kararları görüldükten sonra dip oluşumunun görüleceği seviyelere yönelik daha net bir karar verilebilir. Beklentimiz TCMB Para Politikası Kurulu toplantısından piyasa için sürpriz olarak nitelenecek bir karar çıkmaması durumunda alman beklentinin satılması yani kurların bir miktar yukarı yönlü tepki yapabileceği yönünde. Yukarı yönlü hareketlerde ise yılsonuna kadar olan dönemde referans eşiğin 3.90 olacağını düşünüyoruz. 3.90’ın aşılması TL üzerinde yeni bir baskı oluşmasına ve tarihi zirvelerin yeniden genişletilmesine neden olabilir.

BIST-100’de referans noktamız 106.900

BIST-100 endeksi hafta içinde 103.350 ile 108.182 arasında volatil yukarı yönlü hareket etti. Pazartesi günü yukarı yönlü açılan endekste alıcılı bir seyir izledi. Salı günü işlem hacminin de eşlik ettiği bir yükselişle 106.776 seviyesine kadar bir yükseliş kaydedilerek kuvvetli direnç konumunda olan 106.900 seviyesine yaklaşıldığı görüldü. Çarşamba ve Perşembe günü haftanın ilk günlerine nispeten yatay bir seyir izlendiğini gördük. Fakat Cuma günü gelen atımlarla 106.900 seviyesi yukarı kırıldı. Hafta içinde görülen yükselişte kısa vadeli üssel ortalamalar yükseliş ivmesini korunurken kısa vadeli trend göstergelerinin a! konumunda yukarı yönlü seyirlerini koruduklarını gördük. 106.900 seviyesi konsolide bölgesinin üst sınırı olması dolayısıyla önem arz etmekteydi. Önümüzdeki hafta içerisinde bu seviye üzerinde kalıcılığın korunması endeksin yönü konusunda belirleyici olacaktır. Bu seviyenin üzerinde sırasıyla 109.300 ve devamında 110.500 seviyeleri izlenebilir. Olası aşağı yönlü hareketlerde ise 106.900 desteğinin kırılması durumunda aşağı yönlü hareketlerde ivmelenme görülebilir bu durumda destek olarak 106.000 ve 104.900 destek seviyeleri önem kazanacaktır. Bu nedenle 106.900 üzerinde 110.500’e kadar yukarı yönlü pozisyonlara ağırlık vermek gerektiğini düşünürken, stratejimizi 106.900 altında yeniden aşağı yönlü olarak re vize edeceğiz.

ÜZEYÎR DOĞAN

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir