Anasayfa / Bayilik ve Franchising / Franchise Veren Firmalar 2014

Franchise Veren Firmalar 2014
Franchising Veren Firmalar 2014 – 100 Büyük Franchising Şirketi

Bin 471 franchise zinciriyle Avrupa birincisi olan Türkiye’de franchise pazarının büyüklüğü 40 milyar dolara ulaştı. Gıdadan spor giyime kadar pek çok farklı sektörde faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük 100 büyük franchising şirketi artık kabına sığmıyor.

Pek çok şirket Türkiye’deki büyümesini sürdürürken bir taraftan da geliştirdiği modeli yurtdışına taşımaya hazırlanıyor. Halen 7 bin 784 şubesi bulunan zirvedeki 100 şirket bu yıl 3 bin 296 yeni franchise vermeyi hedefliyor.

franchise-veren-firmalar-2014

Çok değil 10 yıl önce bile Türkiye’de franchise sistemiyle büyüyen şirketlerin sayısı son derece sınırlıydı. Franchise sistemini tercih edenler de genelde yabancı zincirlerdi. Bugün ise artık ayrım kalmadı. Yerli ve yabancı pek çok zincir Türkiye’deki büyümesinin dinamosu olarak franchise sistemini görüyor.

Çiğköftecilerden spor giyime kadar farklı sektörlerden şirketler franchise vererek büyümeyi tercih ediyor. Franchise ekosistemi her yıl katlanarak büyüyor.

Rakamlar da bu büyümeyi destekliyor. Son dönemde alışveriş merkezlerinin hızla artmasının da etkisiyle franchise veren markaların sayısında ciddi bir yükseliş var. Türkiye’de franchise pazarının büyüklüğü 40 milyar dolara çıktı. Uluslararası Franchising Derneği’nin (UFRAD) verilerine göre, bugün Türkiye’de zincir işletmelerin sayısı bin 876’ya ulaşmış durumda. Bunların yüzde 74’ünü ise yerli markalar oluşturuyor. Bin 876 zincire bağlı şube sayısı ise 50 bin civarında bulunuyor. Bin 876 zincirin yüzde 22’si sadece kendisi şube açıp işletirken, yüzde 78’i yani bin 471’i franchise veya bayilik vererek büyümeyi tercih ediyor. Bu rakam da Türkiye’deki yatırımcıların franchise sistemine olan ilgisini gösteriyor.Bu potansiyel Türkiye’yi uluslararası alanda da önemli noktalara taşıyor. Avrupa Franchise Federasyonu’nun istatistiklerine göre, Türkiye franchise zinciri sayısında Avrupa birincisi konumunda. Türkiye’yi bin 375 markayla Fransa, 960 markayla ise Almanya izliyor.

GIDA ÖN PLANDA

Ekonomist’in Franchise 100 listesinde gıda alanı bu yıl da başı çekiyor. Özellikle çiğköfte, lokum, kahve gibi yerel lezzetleri barındıran zincirlerin hızlı bir büyüme ivmesine girdiğini söylemek mümkün. Türkiye’de insanların ev yerine dışarıda sosyalleşmeyi tercih etmesi, ailecek vakit geçirilebilecek yeme-içme mekanlarına ilginin giderek artmasına neden oluyor. Bunun dışında 2014 yılında e-ticaret, teknoloji, eğitim ve hizmet sektöründeki girişimlerin öne çıktığı görülüyor.

Bölgesel olarak bakıldığında ise bu yıl listede İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük illerin dışında Anadolu’ya yönelik bir büyüme hamlesi dikkat çekiyor. Gaziantep ve Diyarbakır gibi Doğu’nun yükselen yıldızları en çok franchise verilmek istenilen iller arasında yer alıyor.

Bunun dışında Trabzon’dan Bodrum’a kadar pek çok ilin potansiyelini değerlendirmek isteyen yatırımcılar girişimcileri bekliyor.

EN BÜYÜKLERİN KRİTERLERİ

Franchise 100 listesinde ilk 10’da yer alan şirketler aynı zamanda Türkiye’nin kendi sektöründe en başarılı şirketleri arasında bulunuyor. Her şirketin kendine özel bir başarı sırrı olsa da hepsinin buluştuğu ortak noktalar da var. Markalarını emanet edecekleri girişimcilerin bulunduğu bölgeyi iyi tanıması ve işinin başında durması, ortak kriterlerin başında yer alıyor.

Boydak Holding’in mobilya markaları istikbal ve Bellona bu yıl da listenin başındalar. Ulusal bazda belirlenen ve uygulanan mağaza standartlarının sisteme dahil olan şirketlere pek çok avantaj sağladığına dikkat çeken Boydak Holding Bayi Yapılandırma ve Perakende İş Geliştirme Müdürü Oğuzhan Severcan, “Bu standartların en temel öğesi kalite. Franchise sistemi, sürekli iş yapma imkânı sunması nedeniyle güvenilir ve karşılıklı kazanç sisteminin güzel bir örneği. Franchise sistemimize dahil olan bayilerimiz için geliştirdiğimiz perakende ve iş geliştirme çalışmalarımızla, franchise’larımızın dinamik bir yapıya sahip olmaları için sürekli çalışıyoruz” diyor.

Burger King, Sbarro, Arby’s gibi listenin önemli isimlerinin temsilcisi TAB Gıda, 12 binden fazla çalışanı ve kardeş kuruluşlarıyla dikey entegrasyonun getirdiği sinerji sayesinde hızlı ve sonuç odaklı çalışıyor. TAB Gıda Franchise Müdürü Ilhan Erkan, 750’yi aşkın restoranın hiçbir aksaklığa maruz kalmaması için çeşitli alanlarda kardeş şirketlerden destek aldıklarını söylüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir