Gaziantep’te rüya gerçek oldu

Çikolata ve çikolatalı ürünlerdeki yenilikçiliğiyle dikkat çeken Şölen ihracatla başlayan büyümesine Gaziantep’te kurduğu yeni üretim merkeziyle devam ediyor.

Şölen CEO’su Elif Çoban’ın ‘rüya fabrika olarak tabir ettiği tesis 600 milyon TL’lik yatırımla Gaziantep’te tamamlandı.

1989 YILINDA 50 kişilik bir ekiple temelleri atılan şirket bugün 62 üretim hattıyla 200’ü geçen çeşitlerini 100’ü aşkın ülkeye ihraç ediyor. Büyüme, Gaziantep’te 600 milyon TL’lik yatırımla kurulan fabrika ile devam ediyor. İhracat yapılan ülkeler arasında ABD, Kanada, Suudi Arabistan ve Belçika bulunuyor. Şölen CEO’su Elif Çoban yurtdışı faaliyetlerini şöyle özetliyor: “Düşünün ki adı çikolata özdeşleşmiş Belçika’ya ürün gönderiyoruz.Bir anlamda tereciye tere satıyoruz. Bunu başarabildiğimiz için sadece kendimiz için değil, ülkemiz adına da gururluyuz.” Yeni tesisle birlikte 300 kişilik istihdam artışı Şölen’de yakalandı. Tabii bunda üretim ağının artmasının payı var. Eğer üretim kapasitesi aynı tutulmuş olsaydı istihdam azalacaktı. Zaten fabrikayı gezerken Endüstri 4.0 vizyonunu gözlerinizle görebiliyorsunuz. İş gücünün yerini robotların aldığı açık. Sadece teknoloji ve teçhizata 430 milyon TL harcandığını da göz önünde bulundurursak 120 metre karelik alana yayılmış tesisin Türkiye’ye kazandırdığı teknoloji ve gelişim oldukça fazla. Yeni tesis sayesinde yangın ihtimali azaltılarak daha güvenli bir ortam sağlandı. Elektrik kullanımı ve alan ihtiyacı da düşürüldü. 60 bin metre karelik alan gereken depo yerine 15 milyon dolar harcanarak 7 bin metre karelik alan inşa edildi. Herhangi bir personelin çalışmadığı alanda depolama robotlarla sağlanıyor.

En iyisi için inovasyon şart

Fabrika gezisi sırasında Ar-Ge merkezini gözlemleme fırsatımız da oldu. Bu sene Ar-Ge’ye ayrılan bütçe 4.5 milyon TL. Gelecek yıl ise 6 milyon TL ayrılacak.

50 kişiden oluşan Ar-Ge ekibine ek olarak 20 kişilik ekip de İstanbul’da kurulacak. Elif Çoban “En lezzetli, en güvenilir ve en farklı ürünleri pazara sunabilmek için inovasyon şart. Bu sadece makine yatırımı ile olmuyor. Ar-Ge’ye, lezzet testlerine çok büyük önem veriyoruz. En lezzetli ürünü pazara sunmak, uzun ve meşakkatli bir yol gerektiriyor. Öncelikle pazarda neyi farklı yapacağımızı çalışıyoruz. En uygun, en ekonomik ve en lezzetli üretim yolunu birlikte buluyoruz” diyor.

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir