Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Ekonomi / Getiri arayışında TL varlıklar önde

Getiri arayışında TL varlıklar önde

Piyasalar 2019 yılına iyi başladı. Ocak ayının ardından şubat ayında da yatırımcı, büyük bir darbe almadan yoluna devam etti. Bunun nedenlerine bakıldığında, ABD tarafında büyümenin beklendiği kadar hızlı olmadığı ve FED’in faiz artırımında yavaş olacağı görüşü ağırlık kazanmaya başladı. Bu durum, gelişmekte olan piyasalara para girişi sonucunu doğurdu. Gelişmekte olan ülkelerin (GOÜ) para birimleri ve emtialar yatırımcılarının yüzünü güldürdü. Zaten bu yılın ilk iki ayına •. genel olarak bakıldığında Türkiye’de TL varlıklar getiri açısından öne çıktı.

DÖVİZ MEVDUATLAR YÜKSELİŞTE

Ayrıca yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatları giderek artan bir grafikte seyrediyor. Buna göre, ağustos ayında yapılan satışlarla düşen döviz mevduatları şubat ayı itibarıyla tekrar eski seviyesine döndü. Ağustos ayında 141 milyar dolar seviyesine gerileyen döviz mevduatları şu an 170 milyar dolara kadar çıkmış durumda. TL cinsinden verilen verileri haftalık ortalama kurları kullanarak dolara çevirerek yaptığımız hesaplara göre, 2018’in başlarında yurtiçi yerleşiklerin mevduat bankaları ile katılım bankalarında 165 milyar dolarlık döviz hesabı vardı. Bu tutar krizin yaşandığı ağustos ayında bir ara 141 milyar dolara kadar inmişti. O zamandan bu yana ise genelde yükseliş eğiliminde ve şu sıralarda geçen yılki seviyesine geri dönmüş bulunuyor.

Yine bu yılın ilk aylarında yatırım fonları tarafında ise mevduat faizinden daha iyi getiri sunan kısa vadeli tahvil bono fonlara olan ilginin arttığı, fon pazarına ilave 10 milyar TL’ye yakın para girdiği sektör temsilcilerince ifade ediliyor.

TL varlıkları

PORTFÖY NASIL OLMALI?

Peki bundan sonra ne olacak? Çünkü önümüzdeki mart ayında merkez bankalarının faiz toplantıları var. TCMB, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve ABD Merkez Bankası (FED) toplantılarındaki kararlar yakından izlenecek. Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşlarında yumuşama eğilimi de yakından izleniyor. Yine ayın sonunda Türkiye’de yerel seçimler var. işte böyle bir ortamda, piyasanın önde gelen uzmanlarına piyasaları nelerin beklediğini ve yatırımcıların portföylerini nasıl şekillendirmesi gerektiğini sorduk.

Aldığımız yanıtlara bakıldığında, son dönemde dolar ve altına yönelik ilginin arttığı gözlense de, bundan sonraki süreçte TL varlıkların daha ön plana çıkacağı yönünde görüşlerin ağırlık kazandığı görülüyor. Şöyle ki, dokuz finans şirketinin üst düzey yetkilisinden aldığımız portföy dağılımında hisse senedi ve başta mevduat olmak üzere sabit getirili TL enstrümanların ağırlığının arttığını görüyoruz. Bunun yanında olası dalgalanmalara karşı koruma amaçlı olarak yüzde 25 civarında döviz ve altın ürünler de öneriliyor. Yani son dönemde yükselen DTH’ların bir bölümünün hisse senedi ve TL varlıklara dönebileceği uzmanlarca ifade ediliyor.

ENFLASYON ETKİSİ İZLENECEK

Piyasaların bundan sonra yönünü belirlemesinde, yurtdışında FED faizleri ve büyüme beklentileri, yurtiçinde ise ekonomide yumuşak iniş ve ardından ekonominin ne kadar sürede toparlanacağı etkili olacak. Yine yerel seçimler sonrası maliye ve para politikalarına ek olarak yabancı sermaye girişini destekleyici adımlar yakından izlenecek.İş Portföy Genel Müdürü Tevfik Eraslan/ yurtdışındaki olumlu gidişatın yanında Türkiye’de enflasyon tarafında yılın sonlarına doğru bir düşüş eğilimi bekliyor. Bunun da faizler tarafında olumlu etkisinin olacağı kanaatinde. Eraslan, “Mart sonundaki yerel seçimlerin ardından seçimsiz dört yıla gireceğiz. Yapısal reformlara odaklanabilirsek, Türkiye yabancı yatırımcılardan da kaynak çekebilir” diyor. Enflasyonun kalıcı bir şekilde inişe geçmesi durumunda, TCMB’nin de faiz indirimine gitmesi söz konusu olabilecek. Eraslan’a göre, TL cinsi faizler yüksek ve buradan yararlanmak isteyen yatırımcılar için iyi fırsatlar var. Yine genç yatırımcılar ise hisse fonlara da kaynak aktarabilir.

Ata Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Cemal Demirtaş, TL bazlı varlıklara ve sağlam iş modeli olan şirketlerin hisselerine yatırım yapmak için uygun bir dönemde olunduğunu söylüyor. TL’nin değer kaybının enflasyonla paralel olmasını bekleyen Demirtaş, “Reformlarla birlikte yabancı sermaye ilgisinin artmasıyla hisse senetlerine ilginin seçimlerden sonra biraz daha artabileceğini düşünüyoruz” diyor.

TL’NİN PAYI YÜKSEK

Ziraat Portföy Genel Müdürü Uğur Boğ-day, enflasyonda iyileşmeyle birlikte TCMB’nin de faiz indirimlerine başlamasını bekliyor. Bu nedenle de gösterge faizin yılın ilk yarısında bir miktar gerileyeceğini öngörüyor. Bu yüzden portföy önerisinde TL mevduatın yanında tah-vil-bononun payını da yüksek tutuyor.

DOKUZ KURUMDAN PORTFÖY ÖNERİLERİ

Ahlattı Yatırım Tuncay Karahan:  Merkez bankalarının politikaları borsaları destekliyor. Altın tarafında da yukarı ivme devam ediyor.

Ata Yatırım Cemal Demirtaş: Borsaya ilgi seçimlerden sonra artabilir. Jeopolitik riskler ve Türkiye’ye sınırlı yabancı ilgisi ve sorunlu kredilerin refinansmanında yaşanabilecek sıkıntılar da risk unsurları.

GCM Yatırım Alper Nergiz: Sabit getiri cazibesi sürerken bir miktar hisse bulundurmak uzun dönemde ucuzluk algısı açısından uygun. Dünyadaki riskler nedeniyle altın da portföylerde olmalı. Amerikan ekonomisindeki toparlanma güçlü dolar temasını desteklerken, portföyde bir miktar da yaoancı para olabilir.

Gedik Yatırım Metin Ayışık: Seçici yaklaşılması ve kısa vadeden ziyade orta-uzun vadeli pozisyon alınması kaydıvla portföylerde hisse olmalı. Sabit getirili menkul kıymet ağırlığı aa yüzde 30’da tutulabilir. Ayrıca risklerin dağıtılması maksadıyla yüzde 40 dolarAL (döviz) taşınması da düşünülebilir.

İKON Menkul Engin Kuru: Marttan sonra seçimlerin yarattığı belirsizliklerin azalacak olmasından dolayı portföydeki hisse senedi ağırlığı arttırılıp, dolar ve Euro ağırlığı azaltılabilir. Ayrıca küresel endişelerin azalacağını beklememizden kaynaklı altının da portföydeki ağırlığı azaltılabilir. Faiz oranları halen cazip.

Integral Yatırım Tuncay Turşucu: Altında yukarı trendin devam etmesini bekliyoruz. Hisse senetlerinde fiyatların ucuz olduğunu ve halen yüzde 20-30 getiri potansiyeli taşıdığını düşünüyoruz. Mevduat oranı halen ideal seviyelerde.

Prim Menkul Tunç Kertmen: Borsada yurtdışı ya da ihracata yönelik iş yapan şirketler ile borcu olmayan şirketleri öneriyoruz. Keza kur artısından çok fazla düşen hisseler ilk altı ay natta bir yıl cazip olacak.

Ünlü&Co: 2018’in ikinci yarısından itibaren hisse senedi piyasasında yaşanan baskının 2019’da hisse senedi piyasasını cazip hale getirdiğini düşünüyoruz. Sabit getirili menkul kıymetlerin ağırlığı aa yüzde 30-40 bandında tutulabilir.

Ziraat Portföy Uğur Boğday: 2019 yılının tamamında hisse senedi ve tahvil tarafında getiriler güçlü olacaktır. Ekonomideki toparlanma ile birlikte dana çok yılın ikinci yarısında beklediğimiz yükselişler TCMB’nin kararlı adımları, ekonomi yönetiminin attığı adımlar sayesinde beklentilerimizden aaha erken başladı. TL varlıklarda iyileşmenin yılın genelinde devam edeceğini düşünüyoruz.

TALİP YILMAZ / GÖZDE YENİOVA
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

Dövizle borçlanmaya fren

Kurlardaki volatilite tartışmalara yol açtı. Döviz cinsi geliri olmadığı halde dövizle borçlanan işletmelere yönelik tedbirler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir