Girişim Hareketini Anadolu’ya yayacak

Yeni girişimler ve girişimcileriçin bir eko sistem yaratarak iş hayatına yeni başlayacaklara fırsatlar sunma hedefiyle “Girişim Hareketi” projesini başlatan İsmail Haznedar, şimdi de projeyi şubeleşerek Anadolu’ya açmaya hazırlanıyor. Haznedar, program kapsamında 2020’de 100 şube, 20 bin katılımcı, 5 bin fikir, 500 girişim, 500 akredite eğitici / mentör ve 500 akredite melek yatırımcıya ulaşmayı hedeflediklerini söylüyor.

Girişimcilik dünyasının çok yakından tanıdığı bir isim İsmail Haznedar. Grundig markasının satın alınması süreci, Memorial Hastanesi’nin büyümesi, Darty’nin Türkiye’de kurulması, Anadolu Etap tarım projesinin hayata geçirilmesi gibi projelerde yer aldı. Genç Liderler Ve Girişimciler Derneği’nin (JCI) dünya başkanlığını yaptığı dönemde girişimcilik dünyasını daha yakından tanıma fırsatı buldu. Tüm bu deneyimlerinden yola çıkarak kendi projesini geliştiren Haznedar, geçen yıl Girişim Hareketi programını başlattı.

Haznedar, Girişim Hareketi’ni girişimciliğin ana okulu olarak tanımlıyor. Ahilik kültüründeki çırak ve usta ilişkisini girişimciliğe de taşımak istediklerini söyleyen Haznedar, “Gezdiğim ülkelerde potansiyeli yüksek ama işsiz veya doğru işletmede olmayan çok genç tanıdım. Fikirlerini hayata geçirmek için bir fırsata ve yol yordam gösterecek birisine ihtiyaçları var. Bizde ahilik kültüründen gelir bu deneyim, çırak ve usta ilişkisi. Kapalıçarşı’da büyümüş sonrasında 2005’de Tuncay Özilhan’ın “Çırak” programında yer almış birisi olarak sanıyorum tüm bu konular doğru yerde ve doğru zamanda birleşti.

Girişim Hareketi bu bilinç düzeyi ile ortaya çıktı” diyor. Girişim Hareketi’nin temel amacı yeni girişimler ve girişimciler geliştirerek iş hayatına yeni başlayacaklara fırsatlar sunabilmek.

Programın temelleri İstanbul’da Şubat 2016’da Haznedar’ın seminerleri ile atıldı. Eylül ayı itibariyle de Fikir Geliştirme Atölyeleri başladı. Girişimcilik kavramı ile daha çok kişiyi tanıştırmak istediklerini söyleyen Haznedar, “Fikirleri olan kişilerin bunu paylaşmasını ve yenilik ile katma değerli girişimleri hayata geçirmesi için ilk adımını atmasını cesaretlendiriyoruz. ihtiyacı, bilgi, deneyim, çevreyi ise Girişim Hareketi Ağı katılımcılara sunuyor” diyor.

Girişimciliği demokratikleştirecek

Haznedar’a göre Girişimcilik Hareketi’nin benzer projelerden farkı henüz daha zihinde olan fikirlerin paylaşılabilme cesaretini sunma ortamını sunması. Programın girişimciliği yaygınlaştırma, demokratikleştirme ve herkese ulaştırma hedefi var. insanlarda girişimciliğe dair bir farkındalık oluşturma, bilgilendirme ve potansiyel girişimci adayları için girişimciliğin ana okulu olma misyonlarını üstlendiklerini söyleyen Haznedar, “Türkiye’de kurmaya çalıştığımız şubeleşme modelimiz ve global çapta ses getirmeye yönelik hedeflerimizle de diğer girişimcilik projelerinden ayrıldığımızı söyleyebilirim” diye konuşuyor.Girişim Hareketi’nde program iki ana etkinlik çerçevesinde şekilleniyor. Seminerler de uzman girişimciler bilgi ve deneyimlerini paylaşıyor. Atölyeler de ise girişimcilere fikrini sunmaya cesaret edebileceği ve bunu yaparak öğrenebileceği bir ortam sunuluyor. Atölye sonrasında fikirler ustalara iletiliyor. Mentörlük süreci burada başlıyor ve üç ay devam ediyor. Tüm bu çalışmanın sonunda da Girişim Hareketi Buluşmasında girişimci adayları sahnede projelerini sunmaya, hayata geçirmeye ve bir sonraki adıma hazır hale geliyor.

Projenin eko sisteme katkısı sadece girişimci adayları geliştirmekle sınırlı değil. Aynı zamanda bu alanda sürekliliği olan ve yaygınlaşarak Türkiye’nin her yanına taşınabilecek bir model üzerinde çalışılıyor. Kendi iç girişimcilerini de yetiştiren Girişim Hareketi, modeli Türkiye geneline yaygınlaştırmak için şubeleşiyor. Girişim Hareketi’nin üyelerinin Girişim Hareketi Direktörü olarak ilerlediklerini söyleyen Haznedar, her bir direktörün kendi bölgelerinde programı temsil ettiğini ve liderlik yaptığım belirtiyor. Program kapsamında bugüne kadar etkinliklere 700’ün üzerinde kişi katıldı. İstanbul’da 20’nin üzerinde etkinlik gerçekleştirildi.

Şubeleşerek büyüyecek

Girişim Hareketi program dönemi Eylül-Haziran ayları arasında oluyor. Her bir girişim merkezinde, 10 seminer, 10 fikir geliştirme atölyesi ve iki buluşma gerçekleştiriliyor. Yeni dönemde beş aktif şube ile İstanbul ve İstanbul dışında çalışmaların yaygınlaştırılması planlanıyor. Bu dönemde ekinliklerle 5 bin kişiye ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Haznedar, “150’nin üzerinde de yeni fikir ve sunuşu sürece dahil etmiş oluruz” diyor.

Diğer taraftan şubeleşme çalışmaları da hızla devam ediyor. Girişim Hareketi, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Kocaeli, Çorlu, Eskişehir, Konya, Samsun, Kayseri, Mersin, Adana başta olmak üzere 16 potansiyel şube ile ağı büyütmeyi sürdürüyor. Kısa bir süre içerisinde eğitimlere ve buluşmalara başlanması planlanıyor. Bu proje sadece Türkiye ile sınırlı kalmayacak. Aynı modelin StartupWorx markası ile diğer ülkelere de taşınması hedefleniyor. Haznedar, program kapmasında, 2020’de 100 şube, 20 bin katılımcı, 5 bin fikir, 500 girişim, 500 akredite eğitici / mentör ve 500 akredite melek yatırımcıya ulaşmayı hedeflediklerini söylüyor.

Girişim Hareketi’nin bir parçası olmak için öncelikle üye olmak gerekiyor. Üyelik başvurularını www.girisimhareketi.com üzerinden yapılıyor. Girişimcilerin, Fikir Geliştirme Atölyeleri kapsamında ustalarla eşleştirilmek üzere alınan çırak (mentee) başvurularında bir fikir ve proje sunmalarını isteniyor. Atölyede paylaşılan fikirler ortak olarak geliştiriliyor.

Destekçiler aranıyor

Ustalar (mentörler) ve eğitmenler Girişim Hareketi’nin gönüllü destekçileri olarak faaliyet gösteriyor. Katılımda sürekliliği sağlamak için de girişimci adaydan programa üye olması isteniyor.

Destekçiler ve sponsorlar da programa ayni ve nakdi destek sağlıyor. Merkezde “bir proje ekibi var, bu destekler ile tam zamanlı projenin sürekliliğini sağlıyor. Son olarak Coldwell Banker, eOfis, Faselis, Krispy Kreme, Life Park, Girişim Haber, Mangodo, @meeting projenin destekçileri arasında yer aldı. Yeni dönem için sponsorluk görüşmelerine başladıklarım söyleyen Haznedar, “Bu yönde de girişimciliğe destek olacak kıymetli markalara ulaşacağımıza ve yeni iş birlikleri başlatacağımıza inanıyorum” diyor.

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir