Cumartesi , Mart 23 2019
Anasayfa / Girişimcilik / Girişimci Hülya Güneri Manhattan’da ilk butik çikolata dükkanını açtı

Girişimci Hülya Güneri Manhattan’da ilk butik çikolata dükkanını açtı

Çikolatanın başkentlerine girmeyi hedefliyor

1800’lü yıllarda ünlü bir lokum ustası olan dedesi Şevket Bey’in izinden gitmeyi tercih eden girişimci Hülya Güneri, New Yorkta ünlü çikolatierlardan eğitim aldıktan sonra Manhattan’da ilk butik çikolata dükkanını açtı. Richard Gere’den Donald Trump’a kadar birçok ünlü müşterisi var. Geçen yıl Bodrum’da bir şube açan Güneri, son olarak Nişantaşı’nda üçüncü şubesini devreye soktu. Hedefi ise çikolatanın başkentlerinde Julietta’ şubeleri açmak.

Hülya Güneri, farklı alanlarda çalıştıktan sonra aile mesleğini işine dönüştüren bir girişimci. Dünyaca ünlü ‘çikolatier’lardan profesyonel çikolatacılık eğitimi aldıktan sonra 2015 yılında New York’ta kendi çikolata atölyesi ‘Julietta’yı kurdu. Sonrasında ise ikinci şubesini ve Türkiye’de atölyesini Bodrum’da hayata geçirdi. Es-kiçeşme Mahallesi’nde ’Julietta Mon Amour Cho-colate Art’ adıyla açtığı çikolata dükkanının büyük ilgi görmesi, Güneri’yi yeni yatırımlara cesaretlendirdi.

hulya-guneri

Girişimci, geçtiğimiz günlerde İstanbul’da üçüncü şubesini açtı. Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesindeki ‘Julietta Chocolate Art’ı çikolata severler ile buluşturdu. Bugüne kadar yılın büyük kısmını New York’ta geçiren Güneri, bundan sonraki dönemde ise Türkiye’deki iki şubesi nedeniyle burada daha fazla mesai harcayacağını belirtiyor. Önümüzdeki dönemde çikolatanın hüküm sürdüğü Avrupa’nın önemli noktalarında da şubeler açmayı planladığını belirten Güneri, “Paris, Milano, Cenevre ve Berlin Julietta’sız olamaz diye düşünüyorum. Ancak bu aşamalı olacak. Kısa vadede ise Dubai, Moskova ve Tal-linn’de mağaza açma hedefimiz var’’ diyor.

Ünlülerin çikolatacısı

Londra’da otel yöneticiliği eğitimi alan Güneri, bir süre takı ve taş tutkum üzerine takı tasarımı ile ilgilendi. 15 yıl kadar mücevher tasa-rımcılığı yaptıktan sonra dünyaca ünlü mutfak okulu French Culinary’nin New York yerleşke-sinde pastacılık, ekmek ve çikolatadan oluşan üç dönemlik eğitimini tamamladı. Güneri, sonraki gelişmeleri şöyle anlatıyor:“Dekanımız ve dünyaca ünlü çikolatiyer Jac-ques Torres nam-ı diğer ‘Mr. Chocolate’ beni keşfetti ve özel bir bursla Ecole Chocolate Paris’e çikolata eğitiminin bir üst seviyesine yolladı. 0 aşamada aynı zamanda Jacques Torres’in atölyesinde staja başladım. Ecole Chocolate eğitimini tamamladıktan sonra da ‘çikolatier’ ün-vanıyla Kanada Vencouver’da çikolata üzerine master eğitimini tamamladım. Böylece Torres’in atölyesinde mutfak şefi statüsüne yükseldim. Bu aşamada kendi lezzetlerimi oluşturabilmek ve geliştirebilmek adına dünyaca ünlü çikolata ve pasta şeflerinin vvorkshoplarına katıldım. 5 yıllık yoğun celebrity üretimleri sonrası kendi markamı yaratma fikirleriyle kendi atölyemi New York Manhattan’da açtım. Kısa sure içerisinde çikolatalarıma olan ilgi arttı ve bir anda ünlülerin çikolatacısı oluverdim.”

Dedesi lokum ustasıydı

Uzun yıllar Türkiye’ye sadece kısa süreli tatillerde gelebilen Hülya Güneri, o zamanlarda da ‘gönlümün cenneti’ dediği Bodrum’a gidiyordu. Ağabeyi Burteçin Güneri, arkadaşları Da-ron Dedeoğlu ve Kaya Kalaycı ile yaptıkları sohbetlerden birinde ‘Julietta’ markasını Bodrum’a da taşımaya karar verdi. Böylece ortaklarıyla beraber Türkiye pazarına da Bodrum’dan giriş yapmış oldu. Ardından da geçtiğimiz günlerde Julietta’nın Nişantaşı şubesi devreye girdi. Çikolataya olan ilgisinin aslında aileden geldiğinden bahseden Güneri, şöyle devam ediyor:

“Aslında aile mesleğimiz şekercilik. Çocukluğumdan beri içten içe ilgimi çekiyordu bu alan. Dedemiz Şevket Çukultay, OsmanîTdöneminde sevilen ve beğenilen bir lokum ustasıydı. Dedem 1800’lü yıllarda Yunanistan’ın Mora Yarımadası’ndan Antalya’ya göç ederek, lokum, şeker ve helva üzerine çalışmış. Özellikle de akide şekeri ve yanık dondurma üzerinde çok ünlenmiş. Ben hep onun lezzet dolu hikayeleriyle büyüdüm. Ne zaman ki kendi ayaklarımın üzerinde durmaya başladım, damak tadı odaklı bir eğitim almayı kafaya koydum.”

Çikolata başkentlerine açılacak

Dünyanın önde gelen çikolata başkentlerinde bir Julietta mağazası açmayı hedeflediğini ifade eden Güneri, “Ancak bu aşamalı olacak. Sevkiyat şimdilik bizi düşündüren bir nokta. Malum tek yerden üretip, bir de katkısız çikolata yaptığınızdan ürünlerinizin ömrü marketlerin raf ürünleriyle kıyaslandığında çok daha kısa oluyor. Bu da yerinde üretimi düşünmemize neden oluyor. O nedenle şu anda için biraz düşünüyoruz. Ancak kısa vadede Dubai, Moskova ve Tallinn’de mağaza açma hedefimiz var” diyor.

Tamamen el yapımı

Julietta markasının tüm çikolatalarında dünyanın en iyi çekirdeklerinden üretilmiş Fransız cocobarry kuvertürleri, Madagaskar, Meksika ve Talıi vanilyaları kullanılıyor. Meyve özlerinden ve kakao çekirdeklerinden renklendirmeleri yapılan, tamamı el yapımı ve bitter olan çikolatalarda, koruyucu, katkı maddesi kullanılmıyor. Çikolatalar, American Food, Drug&?Cosmetics Act ve Kosher sertifikalarına sahip.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor etkisindeki tekstilin büyüklüğü muazzam

Cosplay, tekstil perakendecileri başta olmak üzere pek çok üreticiyi etkisi altına almış durumda. Özelleştirilebilir kıyafetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir