Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Girişimcilik / Girişimci Mustafa Cingöz Türkiye’ye ‘niş fuar’ konseptini getirdi

Girişimci Mustafa Cingöz Türkiye’ye ‘niş fuar’ konseptini getirdi

İlk fuar şirketini üniversite yıllarında kuran ve düzenlediği başarılı yurtdışı fuar organizasyonları sayesinde Hollandalılar’a satan girişimci Mustafa Cingöz, Türkiye’de niş fuarlara imza atıyor. TRİO İstanbul’un kurucusu Cingöz, Avrupa ve Ortadoğu’nun ilk Afet Yönetimi Fuarı’m bu yıl ikinci kez düzenleyecek. Cingöz, çay ve içecek üzerine de ilk kez bir fuar düzenleyerek, büyük çapb bir organizasyona imza atmaya hazırlanıyor.

Mustafa Cingöz, 38 yaşında bir girişimci. Yatırım yaptığı alan ise fuarcılık. Cingöz, Türkiye’de niş fuarlar düzenliyor. 2012 yılında kurduğu şirketi TRİO İstanbul ile gelecek 10 yıllık dönemde 10 farklı alanda ve tamamı butik olabilecek fuarlara imza atmayı hedefliyor.

nis fuar konsepti

Bu çerçevedeki ilk fuarı, Türkiye ve yakın coğrafyasında ilk ve tek olan Afet Yönetimi Fuarı olmuştu. 10-12 Ekim 2013 tarihleri arasında yine bölgede ve yakın coğrafyada tek olan Global Tea Expo’yu (Çay ve Ekipmanları Fuarı) düzenleyecek. Ayrıca, genel gıda sektöründen bağımsız olarak Beverage İstanbul İçecek Fuarı’nı da organize edecek.

KRİZDE ŞİRKETİNİ SATTI

TRİO İstanbul’un hedefi, tüm dünyaya önemli mesajlar verebilecek ve kendi coğrafyasının en önemli etkinliği olarak kabul görecek fuarlara imza atabilmek. TRİO İstanbul, aslında Mustafa Cingöz’ün ikinci girişimi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fa-kiiltesi’nde okuduğu yıllarda girişimcilik hayatına atılır Cingöz. Üniversite ikinci sınıftayken değişimin hizmet sektöründe yaşandığını görür ve bu yönde bir atılım yapmaya karar verir. 1990 yılında Ankara’da üniversiteden iki arkadaşıyla birlikte, küçük bir dairede, reklam sektörüne yönelik Muser isimli şirketi kurar.

1994 yılında Türkiye’de fuarcılık sektörünün gelişimiyle birlikte ihracatçılara yönelik olarak yurtdışında düzenlenen fuarlann temsilciliğini alır. Oldukça başarılı olan üç genç girişimci, artık yurtdışında yılda 80 adet fuar düzenlemeye başlar. Bu da yabancıların ilgisini çeker. Krize rağmen 2001 yılında HollandalI Mark&Twain’e şirketlerini 5,5 milyon dolara satarlar.

Bu satışın ardından rotasını yurtiçi fuarlara çeviren Cingöz, organizasyonlara yönelik Trio isimli yeni bir şirket kurarak, Euroasia fuarlarını düzenlemeye başlar. Bu fuarlar, dünya fuarlar sıralamasında büyüklük anlamında 7’nci sırada yer alır.

İNGİLTERE’DE FUAR DÜZENLEDİ

2006 yılına kadar yurtiçinde fuarlar düzenleyen Cingöz, bir Alman şirketine de bu yeni şirketini satar. Bu şirketle yaptığı sözleşme gereği beş yıl boyunca yurtiçinde fuar düzenleye-meyen Cingöz, bunun üzerine İngiltere’de bir ofis açar. İngiltere’de yabancı partnerler bulan girişimci, yapı, gıda, mobilya, iç dekorasyon sektörlerine yönelik olarak fuarlar düzenlemeye başlar. Bu fuarlar da oldukça başarılı olur.2011’de Dubai’de de ofis açan Cingöz, 2012’de Türkiye’ye dönmeye karar verir ve TRİO İstanbul’u kurar. Gelir gelmez de Türkiye’de yine alanında bir ilk olan Afet Yönetimi Fuan’nı düzenler.

AVRUPA VE ORTADOĞU’DA İLK

Türkiye’nin afetlerden muzdarip bir ülke olması nedeniyle böyle bir fuara ihtiyacı olduğuna ve şu ana kadar bu alanda herhangi bir girişim yapılmadığına dikkat çeken Mustafa Cingöz, şunlan söylüyor:

“Bu fuar, kamu, STK ve özel sektörü ilk kez buluşturan bir fuardı. Fuarda, erken uyan sistemlerinden, arama kurtarma ve yaşam ünitelerine kadar afet yönetiminin her alanına hitap eden ürün bulmak mümkün. Kimse Yok mu Demeği’nin stratejik ortaklığıyla 22 ülkeden heyet ağırladık. Aynı zamanda 11 ülkeden de bakanlar, meclis başkanları, belediye başkanları geldi. Bu açıdan çok önemliydi.”

YEREL TECRÜBE KONUŞACAK

Afet Yönetimi Fuarı’nın (International Disaster Management Exhibition: IDME) Avrupa ve Ortadoğu’da ilk kez düzenlenen bir fuar olduğuna vurgu yapan Cingöz, fuarın İkincisinin 28-30 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirileceğini söylüyor.

Bu yıl 40 ülkeden heyetin ağırlanmasının beklendiği fiıarda, afet konusunda bir bilinç oluşturmak için, Afet Lojistiği Konferansı da düzenlenecek. Konferansta, küresel bir tehdit olan afetin, yerel tecrübelerle yönetimde sürdürülebilirliği tartışılacak. BM ve AB’den konuşmacıların da katılacağı konferans, bu anlamda da bölgede bir ilk olma özelliğini taşıyacak. Fuara oldukça büyük bir ilginin olduğunu belirten Cingöz, “Geçen yıl 56 katılımcı vardı. Bu yıl 100’ün üzerinde firmanın fuara katılmasını bekliyoruz” diyor.

ÇAY TARTIŞILACAK

Cingöz’e göre, bundan sonra ya küresel ölçekte düzenlenen ya da niş olarak kabul edilebilecek butik fuarcılık kavramı öne çıkacak. Cingöz, bu kapsamda, 10-12 Ekim 2013 tarihleri arasında, İstanbul Fuar Merkezi’nde, bölgede ve yakın coğrafyada tek olan Global Tea Expo’yu (Çay ve Ekipmanları Fuarı) düzenleyeceklerini ifade ediyor. Bu fuarda, çay üreticileri, çay hazırlama ünitelerini ve çay endüstrisi ekipmanlan sergilenecek. Bu arada düzenlenecek olan Çay Forumu’nda ise ‘sürdürülebilir çay’ konusu tartışılacak.

Çay Fuarı ile paralel olarak düzenleyecekleri Beverage İstanbul içecek Fuarı ile de ilk kez sadece içecek üzerine yapılacak bir etkinliğe imza atılacak.

HEDEF 10 MARKA FUAR

2014 yılında yine farklı ve niş alanlarda beş fuar düzenleyeceklerini vurgulayan Cingöz, 2023 yılında marka olmuş 10 etkinliğe imza atmayı hedeflediklerini ifade ediyor.

2012 yılında 5 milyon TL ciro gerçekleştiren TRİO İstanbul’un bu yılki ciro hedefi ise 10 milyon TL düzeyinde bulunuyor. Cingöz, yurtiçindeki fuarlarının yanı sıra bu yıl ve önümüzdeki yıl ABD, Ingiltere ve Ortadoğu’da yapı, gıda ve makine sektörü üzerine toplam 11 fuar organizasyonuna imza atacaklannı bildiriyor.

FUARCILAR, 1 MİLYAR DOLAR CİROYA ULAŞTI

Türkiye’de yılda ortalama 425 fuar düzenleniyor. Bu fuarlarda katılımcılara 2 milyon 400 bin metrekareye yakın alan tahsis ediliyor. Yabancı katılımcıların hizmetine sunulan stant alanı 138 bin 244 metrekare. En büyük pazarlama mecrası olarak nitelendirilen fuar sektörü, dünya genelinde 500 milyar dolarlık bir pazar payına ulaşıyor. Türkiye’de ise fuar sektörünün doğrudan yarattığı katma değer yıllık 1 milyar dolar civarında. Fuarcılık sektöründe stant hizmetleri, teknik ekip, kurulum ekibi ile birlikte ortalama 2 bin kişi görev alıyor.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor etkisindeki tekstilin büyüklüğü muazzam

Cosplay, tekstil perakendecileri başta olmak üzere pek çok üreticiyi etkisi altına almış durumda. Özelleştirilebilir kıyafetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir