Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Girişimcilik / Girişimcilere Destek Veren Kurumlar

Girişimcilere Destek Veren Kurumlar

Melek yatırımcıdan al desteği

Girişimcinin en büyük desteklerinden biri de melek yatırımcılar. Ancak ülkemizdeki melek yatırımcı sayısı Batı ülkeleri ile kıyaslandığında oldukça az.

Buna rağmen Galata İş Melekleri, İstanbul Start-Up Angels, E-Tohum gibi yatırımcılar şimdiye kadar pek çok hayali gerçeğe dönüştürdü. Eğer fikriniz var, proje dosyasınız da hazırsa melek yatırımcıların yolunu tutabilirsiniz. Binlerce iş fikri arasından en yatırımlık olanını seçen meleklere başvuru kriterleri de farklı. Biz en fazla rağbet görenlerden biri olan E-Tohum’a başvurmanın kriterlerini paylaşıyoruz.

girisimcilere-destek

• Etohum’a internet, e-ticaret, mobil, oyun ve yazılım konusunda bilgisi, fikri ya da girişimi olan, kendi şirketini kurmayı planlayan veya kurmuş tüm girişimciler katılabiliyor. Bireysel olarak ya da takım halinde başvuru da mümkün.

• Katılım sırasında iş planları veya fikirleri istenmiyor. Ancak iş fikri konusunda bir potansiyel beklentisi var. Bunun yanı sıra başvuru esnasında katılımcıların internet, mobil ortamlar konusundaki bilgilerini ve ilgilerini anlamaya yönelik sorular soruluyor. Elbette özgeçmiş olmazsa olmazlardan…• E-Tohum’un yatırım yaptığı girişimlerden örnekler unlar: Yerinhazir.com, Social attend, iyisahne.com, Bi’kutu Mutluluk, Öde.al, İşte Manikür, Stil Kolik, Etkinlik.com.tr, Hementemizle.com, Zibumi, Terapi.com, Petarkadas.com. Detaylı bilgi için www.etohum.com

KOSGEB’ten kadınlara…

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı ile 150 bin TL’ye kadar kredi sağlıyor. Almak için atmanız gereken adımlar şunlar:

■ Programdan küçük ve orta ölçekli işletmeler, girişimciler, işletici kuruluşlar yaralanabiliyor.

■ Yeni Girişimci Desteği’nden uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayan ya da İŞGEM’de yer alacak girişimciler yararlanabiliyor.

Ayrıca girişimcinin başvuru tarihi itibariyle son bir yıl içinde aynı faaliyet konusunda şahıs işletmesinin bulunmaması gerekiyor. Girişimcinin kuracağı işletme, Türk Ticaret Kanunu’nda tanımlı gerçek veya tüzel kişi statüsünde olmalı. Son olarak da girişimci destek sürecinde SGK hükümlerine tabi olarak çalışmamalı.

■ İşletme kuruluş desteği 2 bin TL, kuruluş döneminde makine, ekipman ve yazılım desteği için 18 bin TL, işletme giderleri desteği olarak 30 bin TL; toplamda da 50 bin TL geri ödemesiz olarak veriliyor.

■ Geri ödemeli olarak verilen sabit yatırım destek miktarı ise 100 bin TL.

■ Detaylı bilgi için www.kosgeb.gov.tr
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor etkisindeki tekstilin büyüklüğü muazzam

Cosplay, tekstil perakendecileri başta olmak üzere pek çok üreticiyi etkisi altına almış durumda. Özelleştirilebilir kıyafetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir