Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Girişimcilik / Girişimcilik ekosisteminin lokomotifleri

Girişimcilik ekosisteminin lokomotifleri

Lider kurumlanın vizyonu girişimciyi desteklemenin ötesine geçiyor. Desteklerin ortaya çıkaracağı yeni işletmelerin yaratacağı istihdam ekonomiyi büyütüyor…

BİLDİĞİNİZ gibi dünya ekonomilerinin yüzde 96’ı KOBİ olarak adlandırılan küçük ve orta ölçekli işletmelerden oluşuyor. Söz konusu bu işletmelerin yüzde 60’a yakın bir oram ise en fazla üç kişi istihdam eden küçük işletmeler. Türkiye’de de oranlar hemen hemen aynı. Bu da şu demek: Gerek Türkiye, gerekse dünya ekonomisi aslında küçük girişimcilerin oluşturduğu bir ortam.

Girişimcilik-ekosistemi

Bu girişimciliğin iki aşaması var: Henüz iş fikri olup henüz işini kurmamış olanlar. İkincisi işini kurmak üzere yola çıkanlar. Bir diğer grup da işini kurmuş olanlar.

Birinci grupla ilgili söylenebilecek pek bir şey yok. Bol bol araştırıp, karar aşamasına konuyu getirip artık işini kurup kurmamaya karar vermeleri gerekiyor. Bu grup, girişimcilik ekosistemine bir kulaç mesafede olanlar.

YOLA ÇIKARKEN DİKKAT!

İkinci grup, yani işini kurmak üzere yola çıkanların ilk çözümlemeleri gereken konu finansman. Bu gruptaki girişimcilerin büyük çoğunluğunun ihtiyacı olan finansman ortalama 50 bin TL civarında. Bu finansmanın bulunması çok önemli çünkü ortaya bir demo çıkarılması lazım ki asıl iş gerçekten kurulup büyüme aşamasına geçebilsin.

Bu aşamadaki girişimcilerin artık ilk ziyaret edecekleri adresler belli. Kuluçka ve hızlandırıcı merkezler. Biz bu aşamaya teknik olarak ‘tohum fonlama’ (seed funding) aşaması diyoruz.

Bundan sonraki aşama ise demosunu hazırlamış girişimcilerin melek yatırımcılarla buluşma aşaması. Bu aşamada 50 bin ile 500 bin TL arasındaki finansman ihtiyacına karşılık geliyor.Üçüncüsü ise, artık işi büyütme ve lig atlama aşaması. En zor aşamalardan biridir diyebiliriz. 500 bin ile 3 milyon TL arasındaki finansman ihtiyaçları genellikle bu üçüncü aşamada ortaya çıkıyor, işte, bu aşamadaki girişimcilerin en fazla irtibatta olmaları gereken adresler belli: Melek yatırım ağları, ortak yatırım fonları, bankalar, mini VC’ler.

Erken aşama yatırım ekosistemi dediğimiz kısım işte bu üç aşamanın toplamı. Üçüncü aşamadan sonrası artık erken aşama yatırım olarak tanımlayabileceğimiz kısım değil.

Demek ki girişimcilik ekosistemimizin iki ana bölümü var: 3 milyon TL’ye kadar olan erken aşama yatırım ekosistemi ve 3 milyon TL’yi aşan yatırım ekosistemi.

İlk paragrafta belirttiğim istatistiklere tekrar göz atarsanız, ülkelerin ekonomik gelişimi aslında erken aşama yatırım ekosisteminin gücüyle çok doğru orantılı. Çünkü, ekonominin en az yüzde 60’ı işte bu 3 milyon TL’ye kadarki finansman bandında yer alıyor.

GÖĞSÜMÜZÜ KABARTAN ÖRNEKLER

İşte, bu yüzden bu yıl İstanbul’da toplanacak olan Dünya Melek Yatırım Forumu, bu erken aşama yatırım bandında girişimcilerin finansmanına ulaşmayı kolaylaştıracak yeni finansal enstrümanlar aramaya odaklanacak. Bu yüzden dünyadaki tüm girişimcileri gözü kulağı bu İstanbul’daki bu forumda olacak.

Öte yandan, benim yukarıda özetlediğim aşamaları ve söz konusu girişimci profilinin ülke ekonomisi için önemini kavramış kurum ve kuruluşların sayısı ise bir elin parmaklarım geçmeyecek sayıda. TBAA-Türkiye Melek Yatırımcılar Derneği, Borsa İstanbul, Türk Ekonomi Bankası (TEB), İstanbul Teknik Üniversitesi Teknokent, ülkemizdeki erken aşama yatırım ekosisteminin lokomotifleri pozisyonuna gelmiş dürümdalar. Nitekim Dünya Melek Yatırım Forumu’nun ana oturumlarına göz gezdirdiğinizde, özellikle global ekosisteme know-how aktarımında, ülkemizin göğüslerini kabartacak kadar aktif katılım sağlamış dürümdalar.

Bu tip lider kurumlarm ortaya koydukları vizyon aslında sadece girişimciyi desteklemek olarak özetlenemez. Girişimcilerin bu desteklerle ortaya çıkaracağı yeni istihdamlar, yeni iş imkanları, işte bu vizyonun doğal çıktıları olarak ilerleyen zamanlarda ekonomimize yansıyacak.

Tüm bu çalışmaların içinde doğal olarak devletin de ortaya koyduğu vizyonu atlamamamız lazım. Özellikle Hazine Müsteşarlığı’nın erken aşama yatırım ekosistemimize verdiği önem ve pozitif yaklaşım da, paydaşların konuya dört elle sarılmasına sebep teşkil ediyor.

Hepinize iyi haftalar…
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor etkisindeki tekstilin büyüklüğü muazzam

Cosplay, tekstil perakendecileri başta olmak üzere pek çok üreticiyi etkisi altına almış durumda. Özelleştirilebilir kıyafetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir