Görgülü Pastaneleri, 2020 yılında 60’ıncı yaşını kutlamaya hazırlanıyor

Türkiye’de son yıllarda giderek unutulmaya yüz tutan pastanecilik kültürünün önemli temsilcilerinden olan Görgülü Pastaneleri, 2020 yılında 60’ıncı yaşını kutlamaya hazırlanıyor. İstanbul’daki şubelerinin hiçbirinde kaliteden ödün vermemek için franchise sistemi uygulamadıklarını dile getiren Görgülü Pastanelerinin sahibi Nebi Yüce, ‘Yeni dönemde ülkemizin başka şehirlerini de lezzetimizle buluşturmak istiyoruz. Yurt dışında da olmayı planlıyoruz” diyor.

Bugün giderek yaygınlaşan kafe kültürü ile sonucu unutulmaya yüz tutan pastanecilik geleneğinin Türkiye’de en köklü temsilcilerinden biri olan Görgülü Pastaneleri, 2020 yılında 60. yadını kutlamaya hazırlanıyor. Görgülü Pastanelerimin sahibi Nebi Yüce, yeni dönemde İstanbul’da 6 adet olan şube sayılarını artırmayı hedeflediklerini söylüyor.

Görgülü Pastaneleri

Görgülü Pastanelerimin başarılı girişimcilik hikayesi, pastacı Ahmet Görgülü’nün Ekim 1960’ta kendi soyadını verdiği ilk pastanesini Aksaray’da açması ile başladı. Ahmet Görgülü, pastacılıkta Avrupa’daki yenilikleri takip etti ve keşfettiği yenilikleri Türk damak tadına uyarladı. İsviçre’nin profesyonel mutfakta ünlü markası olan Dailan’ın Türkiye bayiliğini alan Görgülü, 1993 yılında 20 yılı aşan pastacılık sektöründe başarıyla taşıdığı bayrağını 1983 yılından beri yanında 10 yıldır birlikte çalıştığı Nebi Yüce’ye ve aile dostu Muhammed Gültekin’e devretti.

“Franchise vermiyoruz”

O dönemde İstanbul’da isim yapmış Görgülü Pastanesi’nirr başına geçtiğinde 28 yaşında olan, çıraklık ve kalfalık dönemini Türkiye’nin efsane tatlıcısı Ali Muhiddin Hacı Bekir’in yanında geçirmiş bir isim olan Nebi Yüce, sadece 1 şubesi olan pastaneyi Anadolu Yakasına taşımaya karar vererek önemli bir adım attı. Anadolu Yakası’ndaki ilk şubesini Kızıltoprak’ta açan Görgülü Pastaneleri, bugün Anadolu Yakasında 6 şube ile hizmet veriyor. Bunlar Kızıltoprak Görgülü’den sonra 1999 yılında Kazasker Erenköy Görgülü, 2001 yılında Göztepe Görgülü, 2006 yılında Çekmeköy Görgülü, 2018 yılında Göztepe Görgülü ve 2018 yılının son aylarında açılan Ataşehir Görgülü oldu.

Yeni dönemde şube sayısını artırmayı ve diğer kentlerde de şube açmayı düşündüklerini anlatan Nebi Yüce, “İki yıl sonra 60’ıncı yılımızı kutlamaya hazırlanırken şubelerimizin sayısını da hızlıca ve doğru adımlar ile İstanbul’un değişik semtleri ile ülkemizin başka şehirlerini de lezzetimizle buluşturmak istiyoruz. Ayrıca Yurt dışında olmayı planlıyoruz ve çalışmalarını da başlatmış bulunuyoruz. Şu an için ülke ismi vermek istemiyoruz” diyor. Bugüne kadar kalitelerini korumak için hiçbir şubelerinde franchise sistemine geçmediklerini kaydeden Yüce, “Şu anda tüm şubelerimizi kendimiz işletiyoruz. Bu şekilde de devam etmek istiyoruz” diyor. 58 yıllık tecrübenin kuruma kazandırdığı en büyük özelliklerden birinin üretim miktarı ne kadar artarsa artsın, hep butik tarzda el işçiliğiyle üretime devam etmesi olduğunu vurgulayan Yüce, “Sektördeki makinalaşmaya inat dokunuşun sihirli tatlara dönüştüğünün bilincindeyiz” diye konuşuyor.

“Pastane kültürünü korumalıyız”

Son yıllarda sayılan giderek artan kahve dükkanları ve cafe’lerin karşısında pastane kültürünün kendini koruması için yeni adımlar atması gerektiğini vurgulayan Nebi Yüce şöyle konuşuyor: “Son yıllarda sayılan giderek artan kahve dükkanlan ve cafe’lerin karşısında pastane kültürünü sektör, konsepti yenileyerek, geleneksel tatlara ve çeşitlere özgün dokunuşlar ile sunmak pastane kültürünün devamına olanak sağlar ve sağlayacaktır. Türk kahvesi zaten bizim dünyaca ünlü kültürümüz olarak bizim vazgeçilmez bir parçamız. Türk insanın damak tadı ve zevki çok yüksek olduğu için, kaliteli ve özgün ürün çeşidi ile pastanecilik alanında ülkemizde pazar hala açık.”

Aram Ekin Duran

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir