Göz Ardı Edilenler: Üstün Zekâlı Çocuklar

Vanderbilt Üniversitesi Peabody Kolejinden bilim insanlarının gerçekleştirdiği 30 yıllık bir çalışmanın sonuçları, üstün zekâlı öğrencilerin sınıf ortamında ne yazık ki “gözden ırak” olduğunu gösteriyor. Araştırmanın başını çeken psikoloji ve insan gelişimi profesörü David Lubinski, 300den fazla üstün zekâlı çocuğu 13 ile 38 yaşları arasında izlemiş. Bu çocukların yaklaşık yarısı bugün doktora derecesine sahip; iş adamı, akademisyen, danışman olarak önemli pozisyonlarda bulunuyor ve iyi koşullarda yaşıyorlar.Çalışma, alışılagelen okul ortamlarının, en zor konuları bile çabucak öğrenip sindirebilen bu çocukların ihtiyacına yanıt veremediğini gösteriyor. Öğretmenler, bir konuyu sınıfta daha işlenmeye başlamadan ileri düzeyde kavramış bu öğrencileri görmezden geliyor ve konuyu öğrenmekle meşgul olan diğer öğrencilerle ilgileniyor.

Araştırmacılardan Harrison Keli üstün zekâlı çocukların yardıma ihtiyacı olmadığı fikrinin yaygın olduğunu, ancak durumun böyle olmadığını ve eğer kendileri gibi olan akranlarıyla birlikte ileri düzey dersler almazlarsa bu çocukların potansiyellerinin tam olarak gerçekleşmediğini söylüyor.

Dr. Lubinski ise öğrencilerin zekâ seviyeleri ne kadar yüksek olursa onlara uygun eğitim fırsatları sağlamanın ve müfredat sunmanın o kadar zorlaştığını belirtiyor.

Lubinski öğrenme materyallerinin üstün zekâlıların öğrenme hızlarına uygun hızda sunulması durumunda çocukların daha da başarılı olmak için motive olduğunu belirtiyor.

Bu parlak çocukların kapasitelerini geliştirmede ve yaşam boyu beslemede yetenek, motivasyon ve fırsat etmenlerinin hepsinin önemli role sahip olduğu da söyleniyor.

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir