Cumartesi , Mart 23 2019
Anasayfa / Girişimcilik / Gümüş İpliğinden Sağlıklı Tekstil Ürünleri Girişimi

Gümüş İpliğinden Sağlıklı Tekstil Ürünleri Girişimi

gumus ipliginden corapÜniversiteyi bitirdikten sonra kendi işinin patronu olmayı tercih eden Sencer Kaya’nın yenilikçi ürün arayışı, ‘gümüş iplikle üretilmiş çorap‘ işine girmesiyle sonuçlandı. Üretiminin yüzde 40’ını ihraç eden Kaya, kısa bir süre önce medikal yönü olan gümüş iplikle iç çamaşırı, hamile çamaşırı ve çocuk giysisi üretimine de soyundu. Kaya, bu yıl 1 milyon çift çorap satmayı ve 1 milyon Euro ciroya ulaşmayı hedefliyor.

1987 doğumlu Sencer Kaya, İstanbul Ticaret Üniversitesi nin Uluslararası Ticaret Bölümü’nden mezun bir girişimci. Uluslararası işletmecilik üzerine master’ı da var. Bitirdiği okula uygun olarak ticaret ile uğraşmayı seçti. Hatta daha üniversite ikinci sınıfta ticaret hayatına atıldı. 2009 yılında İstanbul Osmanbey’de ‘Yabanlu Tekstil’ isimli bir şirket kurup, fabrikalardan satın aldığı ikinci kalite çorapları tekstil mağazalarına satmaya başladı. Bu ilk girişimini bir yıl kadar sürdürdükten sonra, çorap üzerine araştırmalar yapmaya başladı. Yenilikçi bir ürün arayışına girdi ve bunun sonucunda da medikal yönü olan ‘gümüş iplikle üretilmiş çorap‘ işine yoğunlaştı.

Gümüş çorap üzerine yazılmış sayısız tıbbi makale okudu, araştırdı ve testler yaptı. Antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliği sayesinde ayaklarda oluşabilecek yara ve enfeksiyonları önleyen gümüş çorapların, özellikle diyabet hastaları için önemli olduğunu gördü. Pazarda bu konuda bir açık olduğunu da fark edince 2010 yılında ‘Bonny Silver‘ markasını yaratıp imalata soyundu. Ürünlerini iç piyasada medikal mağazalar ve eczaneler kanalıyla tüketicilere ulaştıran Kaya, 2012 yılında ihracata da başladı.

Bugün İsviçre, Avusturya, İsrail ve Almanya’ya ihracat yaptıklarını söyleyen Kaya, “Bonny Silver kelime anlamıyla ‘sağlıklı gümüş‘ demek. Bonny Silver markasıyla sağlıklı gümüşlü tekstil üzerine yoğunlaştık. Bu yıl 1 milyon çift çorap satmayı ve 1 milyon Euro ciroya ulaşmayı hedefliyoruz” diyor.

Gümüş fiyatına endeksli75 milyon nüfuslu Türkiye’de 12 milyon diyabet hastası olduğunu ve geliştirdikleri bu ürünün özellikle diyabet hastalığı nedeniyle sorunlar yaşayan, dahası ayak sağlığına önem gösteren herkes için faydalı olduğunu vurgulayan Kaya, şunları anlatıyor: “Markamız saf gümüş iplikli, insan sağlına faydalı tekstil ürünleri üretmek için kuruldu. Hammaddemizi yurtdışından ithal etmekteyiz. Hammaddemizin fiyatı gümüş bor-sasındaki gümüşün fiyatına bağlı. Bu nedenle fiyatlarımız biraz yüksek. Öyle ki çoraplarımız 35-50 lira arasında değişiyor. Bu fiyata çorap satamayacağımızı düşünenler çok oldu başladığımızda ama satıyoruz. Çünkü ürünlerimiz sağlık ürünü.”

Ürünleri korumak adına patent aldıklarını ifade eden Kaya, şu anda ürettikleri ürünleri Türkiye’de başka hiçbir şirketin üretemediğini, satamadığını ve ihracat yapamadığını belirtiyor. Kaya, “Ürünlerimizin teknik başarısını üniversite laboratuvarı ve ekoteksten alınmış test raporları ile desteklemekteyiz. Üretimimizin yüzde 40’ını ihraç ediyoruz” diyor.

Askeri birliklere de girdi

Yüzde 10’un üzerinde saf gümüş metali kullanılan Bonny Silver markasına ait tüm ürünler herhangi bir kimyasal ve zararlı madde içermiyor. Antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliği sayesinde ayaklarda oluşabilecek yara ve enfeksiyonları önlüyor. Gümüş metalinin tedavi edici özelliği sayesinde mevcut yaraların ve enfeksiyonların en kısa sürede mikrop kapmadan iyileşmesine yardım ediyor. Ürünlerin; ödem giderici, mantar, egzama önleyici, elektrodinamik ve termodinamik özellikli tedavi gibi özellikleri de bulunuyor.

Gümüş ipliğinin, karşılaştığı bakteri ve mikrobun hücre duvarını geçerek hücre zarındaki mikrop ve bakterinin DNA’sını bozduğunu belirten Kaya, şunları ekliyor: “Böylece her 50 saniyede bir çoğalan mikrop ve her 20 dakikada bir ikiye katlanabilen bakterilerin üremesi engelliyor. 400’den fazla bakteri ve mantar çeşidine karşı etkili. Sekiz kişilik küçük bir ekibimiz var. işe başlayalı çok kısa bir süre olmasına karşın Türkiye genelinde yaklaşık 45 ilde ve 230 eczanede varız. Ayrıca medikal mağazalarda da ürünlerimiz satılıyor. İstanbul’dan yavaş yavaş diğer illere taşan bir şirketiz. Ürünümüzün, özellikleri nedeniyle, askerlerin de ilgisini çekeceğini düşündük ve İzmit, Yalova, Adapazarı ve Bolu gibi bölgelerdeki askeri birliklerin kantinlerinde satışa başladık.”

Ev tekstili de üretecek

Yola çıkarken ilk hedefi ayak sağlığına önem veren herkesin çoraplarını giymesini sağlamakmış Kaya’mn. Sadece diyabet hastalan için değil; mantar, koku, kaşıntı gibi sıkıntıları olanların da kullanabileceği bir ürün geliştirmiş. Çoraptan sonra ise yeni fikirler arka arkaya gelmiş.

Gümüş ipliğinden iç çamaşırı üretmeye de başlamış. Ardından hamileler için korse gibi ama çok yumuşak ve göbeği saran özel bir çamaşır üreten Kaya, şıınlan anlatıyor: “Çok esnek ve dikişsiz olan bu çamaşır, anne kanundaki bebeği dış ortamdaki zararlı elektromanyetik radyasyondan koruma özelliğine sahip. Mikrop ve bakterilere karşı korunmasını sağlıyoruz. İç çamaşırımızda ise antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikler öne çıkıyor, kokuyu ve aşın terlemeyi engelliyor.”

Bonny Silver ürünlerinin en önemli özelliklerinden biri yıkamaya karşı dayanıklı olması. Yıkandıkça özelliğini kaybetmiyor. Kaya, “Biz yurtiçinde ve yurtdışında tam bir tekstil markası olmak istiyoruz. Çalışmalarımızı bu hedef doğrultusunda yapıyoruz.

Son olarak ev tekstili ürünleri üzerinde çalışıyoruz. Yastık kılıfı ve nevresim üretmeyi planlıyoruz” şeklinde konuşuyor.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor etkisindeki tekstilin büyüklüğü muazzam

Cosplay, tekstil perakendecileri başta olmak üzere pek çok üreticiyi etkisi altına almış durumda. Özelleştirilebilir kıyafetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir