Cumartesi , Mart 23 2019
Anasayfa / İş ve Kariyer / Hacı Abdullah Lokantası, Zorlu Çenter ve Ankara’da şubeler açtı

Hacı Abdullah Lokantası, Zorlu Çenter ve Ankara’da şubeler açtı

Osmanlı imparatorluğu’nun son dönemlerinde 1888’de İstanbul Karaköy Rıhtımı’nda açılan, bugün günümüzde Hacı Abdullah adıyla Beyoğlu’nda devam eden Hacı Abdullah Lokantası, 130 yıl sonra Zorlu Çenter ve Ankara’da şubeler açtı. Bu restoranlarda yılda 300 bin kişiyi ağırlamayı hedeflediklerini söyleyen restoranın yönetim kurulu başkanı Abdullah Korun, Dubai, Katar ve Suudi Arabistan’a da açılmayı planladıklarını ifade ediyor.

Türkiye’de tarihi lokantaların sayısı oldukça fazla. Bazılarının geçmişi Osmanlı imparatorluğu dönemine kadar uzanıyor. Bu restoranların arasında sayılabilecek Hacı Abdullah, ağırlıklı Osmanlı Saray mutfağını temsil ediyor. Yanı sıra Türk ve OsmanlI yemeklerinin yanı sıra Anadolu’nun yöresel yemekleri ile de hizmet üretiyor.

Restoranın kuruluş öyküsü ise kısaca şöyle: ilk restoran 1888 yılında Osmanlı imparatorluğu’nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı’nda Abdullah Efendi adıyla açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdüihamit tarafından verilir. Ülkeleri adına İstanbul’u ziyaret eden resmi ve özel heyetler Abdullah Efendi’de ağırlanmaya başlanır. 1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası Karaköy Rıhtımı’ndan Beyoğlu’na taşınır. 1940 yılında ise usta çırak nöbet değişimiyle bugünkü adıyla Sadri Alışık Sokak’a taşınır ve Hacı Salih ismini alır. 1958 yılına gelindiğinde lokanta Beyoğlu’nda bulunduğu yerine taşınır. Lokantaya adını veren Hacı Salih geleneğe uyar ve mekanı yetiştirdiği çıraklarına devreder. Mekan günümüzde, Hacı Abdullah adıyla hizmet veriyor.

haci-abdullah-lokantasi

Yurtdışına da gidecekHacı Abdullah, tarihinde ilk kez şubeleşerek farklı mekânda hizmet vermeye başladı. 130 yıl sonra bu yıl ilk kez İstanbul Zincirlikuyu’daki Zorlu Çenter ve Ankara’da şube açtıklarını.söyleyen Hacı Abdullah Lokantası Genel Müdürü Abdullah Korun, böylece üç şubeye ulaştıklarını ifade ediyor. Önümüzdeki yıllarda hedefleri arasında Körfez Bölgesi’ne açılmak bulunuyor. Korun, “Öncelikli olarak düşünülen ülkeler Dubai, Katar ve Suudi Arabistan’a açılmayı planlıyoruz” diyor.

Yıllık 300 bin müşterinin restoranlarda ağırlanması hedefleniyor. Herhangi bir franchi-se şube açmayacaklarını da dile getiren Korun, önümüzdeki dönemde yeni şubeleri hizmete sokacaklarını sözlerine ekliyor.

Taleplerden sonra açıldı

Hacı Abdullah Korun, yeni şube açma kararlarının ihtiyaçtan doğduğunu söyleyerek, şöyle devam ediyor:

“Taksim dışında şubemiz yoktu ve şubeleşmeyi planlamıyorduk. Green Salad’ların ve ŞD Bey-ran’ın da sahibi olan Şakir Deniz, bizi bu geleneksel bakış açımızı değiştirmek yönünde ikna etti. Zorlu Şubesi’ni Şakir Bey ortaklığıyla açtık, Ankara Şubesi de oğlum tarafından açıldı. Son yıllarda Türkiye’ye gelen Arap ve Ortadoğulu turistlerin sayısındaki ciddi artış ve bu turistlerin alışveriş merkezlerini tercih etmesi, bu lokasyonun iş çevresine yakın olması ve Osmanlı Türk Mutfağı olarak bulunduğu lokasyonda alternatifinin olmaması etkili oldu. Ayrıca Hacı Abdullah üç nesil tarafından çok iyi biliniyor ve farklı yerlerde açılması konusunda çok istek vardı. Osmanlı saray mutfağı geleneğini geleceğe taşımak tanıtmak istiyoruz. Bu talepler Zorlu’ya gelmemizde önemli bir rol oynadı.”

Lezzet araştırması yapıyor

Osmanlı Türk mutfağı yemekleri üzerine sürekli olarak daha ileriye ve daha güzele yönelik çalışmalarının bulunduğunu vurgulayan Abdullah Korun, unutulan lezzetleri yeniden hatırlatmak hedefiyle araştırmalanmn sürdüğünü belirtiyor. Korun, “Son dönemlerde yerli basının haricinde Avustralya, Japonya, Malezya, Hollanda, Yunanistan, Ukrayna ve Rusya gibi birçok ülkenin gazete ve televizyonu, Hacı Abdullah’ı tanıtan, öven haberler yapıyor. Böylece leziz ürünlerimizle hem ülkemizin hem de mutfağımızın tanıtımı konusunda önemli bir görev yerine getiriyoruz” diyor.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

Sporcu Kariyer Yönetim Ajansı Kurmak

Türkiye’de de sporcu kariyer yönetim ajansları kurulmaya başladı. Bu tür ajanslar sporcunun özel yaşamının bütün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir