Pazar , Şubat 17 2019
Anasayfa / Haberler - Duyurular / Hatay Kadın Dostu Bir Kent

Hatay Kadın Dostu Bir KentHatay’ın kadın dostu bir kent olduğunun altını çizen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Biz Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak – işte, okulda, evde, sporda, sosyal hayatta olmak üzere- her zaman kadınlarımızın yanındayız, yanında olmaya da devam edeceğiz” diyor.

Tarihte pek çok uygarlığa ev sahipliği yaparı Hatay, farklı kültürlerin, farklı dil ve dinlerin iç içe yaşadığı çok kültürlü yapısıyla tarihe tanıklık eden bir kent. Bu yapıyı tarih boyunca korumuş olan Hatay’da; birlikte yaşama kültürü, hoşgörü kültürüyle birlikte kültürel zenginlik oluşmuş.

Bu durum toplumsal yaşama, sanata, gelenek ve göreneklere de yansımış. Cinsiyet ayrımı yapmaksızın, sadece ‘insan’ olduğu için kadına değer verilmesi belki de bu nedenledir.

Hatay’da kadın; düşünen, öğreten ve üretendir. Bu nedenle kız çocuğunun eğitimine verilen önem sayesinde Hataylı kadınlar; sosyal, toplumsal ve siyasal hayatta daha aktif roller üstlenirler. Geçmişte de böyle olduğunu Tayinat Höyüğü’nde bulunan ve Kral Suppiluliuma’nın eşi olduğu tahmin edilen 3 bin yıllık kadın heykeli, ayrıca Daphne ve Tike heykelleri gibi daha nicelerinden anlamak mümkün.

Hatay; kadının gece de olsa tek başına ya da kadın arkadaşlarıyla sokağa çıkıp, restoran, sinema gibi mekânlara gidebildiği, son derece güvenli nadir şehirlerden biridir.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş; Hatay’ın kadın cinayetlerinin minumum düzeyde olduğu, kadın istihdamının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu bir kent”diyor.

SOSYAL BELEDİYECİLİK

Lütfü Savaş şöyle devam ediyor: “Avrupa ülkelerinden çok daha önce kadınlara hak ettiği değeri veren devrimleri gerçekleştiren ulu önder Atatürk; ‘Dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir’ diyerek Kurtuluş Savaşı ortamında bile Türkiye’de ilk kez Emekçi Kadınlar Günü kutlamış. Bu doğrultuda biz de ‘Sosyal Belediyecilik’ anlayışı ile Atatürk’ün kadına verdiği önemin bilincinde olarak Hataylı kadınların siyasette daha aktif olması, özgür ve doğrudan katılımını sağlamak üzere toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı ‘Kadın Odaklı Belediyecilik’ denildiğinde ilk akla gelen kent olmanın gayreti içerisindeyiz. Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak, kadınları ikinci planda tutan tüm fikir ve eyleme karşıyız.”

EXPQ İÇİN ÜRETECEKLER

Hatay Büyükşehir Belediyesi bu bağlamda, başarıyla sonuçlanan hemen hemen tüm projelerinde kadına mutlaka yer veriyor. Biri Avustralya ve diğeri Çin olmak üzere 2 ülkenin şehirleriyle yarışan ve “B1 Kategorisi” olarak adlandırılan Botanik temalı EXPO 2021’düzenlemeye hak kazanan Hatay’da bu yönde hazırlıklar başlamış bile. Kadınların da içinde olduğu çok önemli bir proje hayata geçirilmiş olup, HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın öncülüğünde; hem EXPO 2021’e hazırlık için hem de kadın istihdamına katkı sağlamak amacıyla başlatılan’Hatay’ın Çiçekleri, Çiftçinin Ekmeği’ adlı projede, peyzaj amaçlı kullanılacak çiçekleri Hataylı kadınlar yetiştirecek. HBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı ve Kadın Girişimi Üretim ve işletme Kooperatifi Başkanı Ziraat Mühendisi Nidal Özdemir koordinasyonunda yürütülen proje kapsamında; 250 kadın tarafından, her yıl 8000 mevsimlik çiçek olmak üzere, toplamda 2 milyon çiçek Hatay’da üretilecek.77 mahalledeki 230 seranın yapımı tamamlanmış olup, diğer mahallerde de sera yapımına hızla devam ediliyor. Lütfü Savaş; “EXPO ve Gastronomi alanında bizlere üreten eller lazım. Mevsimlik çiçeklerimizi üretecek kadınlara ve gençlere ihtiyacımız var. Biz kadınlarımızın iş yaşamında daha aktif rol almasını istiyor ve önemsiyoruz.” diyor.

CAZİBE NOKTASI OLACAKPara Kazandıran Ek İş İmkanları ve Para Kazanma Yolları İçin Tıklayınız...

Lütfü Savaş; Hatay’ın 8 bin 500 yıllık tarihinde dünyadaki 23 medeniyetin 13’üne ev sahipliği yaptığını, 3 semavi dinin yıllardır sevgi, barış içinde bu topraklarda yaşadığını, medeniyetlerin buluşma noktası olan Hatay’ın bu kez EXPO ile uluslararası arenada kendine yeniden yer bulacağını belirtiyor. Hatay’ın marka bir kent olarak dünyaya açılmak ve gerekli tanıtımları yapmak için EXPO’nun tarihi bir fırsat sunduğunu da ifade eden Lütfü Savaş, şunları ekliyor; “Dünya pazarına açılmak için büyük bir adım attık. Bu tarihi fırsatı en iyi şekilde değerlendirip 2021 yılına kadar gerekli tüm hazırlıklarımızı tamamlayarak hem kentimizi hem de ülkemizi en iyi şekilde dünyaya tanıtmak istiyoruz. EXPO; turizm ve tanıtım açısından ekonomik katkılar sağlayacak. Böylece kentimiz yeniden şekillenip, dünyanın sayılı cazibe noktalarından biri haline gelecek. Hatay’a 300 milyon liralık bir yatırım kazandırması beklenen fuarla ilgili; turizm, ticaret, çevre, gıda güvenliği ve sanayi gibi alanlarda önemli yatırımlar planlanıyor.”

LEZZETLERİ TESCİLLENDİ

Kültürel mirasa değer veren ve onların korunup, yaşatılmasını önemseyen Lütfü Savaş’ın gayretleriyle UNESCO tarafından gastronomi alanında “Yaratıcı Şehirler Ağı”na layık görülen Hatay Mutfağı’nın birbirinden eşsiz lezzetleri tescillenmiş.

Mutfağında 600 civarında lezzeti barındıran ve bu mutfak kültürünün yaşatılmasını başaran “Medeniyetler Şehri Hatay”bu ödül sayesinde dünya mutfakları arasında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu bir kez daha kanıtladı. Her medeniyetin iz bıraktığı eşsiz lezzetlere sahip olan Hatay Mutfağı’nın gelecek kuşaklara aktarılması için yıllardır emek veren Lütfü Savaş, Hatay mutfağının UNESCO tarafından taçlandırdığını ifade eden sözlerini şöyle tamamlıyor:

“Hatay mutfağı, dillere destan lezzetleriyle bu ödülü hak ettiğini kanıtlamış oldu. Yol, asfalt, parke, park bahçe gibi rutin işler her ilin kendine özgü çalışmaları olduğu gibi herkes tarafından yapılabilir ve orada yaşayan vatandaşlar tarafından kabul görür. Kentinizi dünya markası haline getirdiğiniz zaman; ülkenizin tanıtımına katkı sağlayacağı gibi o kentin esnafına, turizmine ve halkına katkı sağlar. Farklı medeniyetlerin tadını, hikâyesini içinde barındıran yemeklerimizi tanıtmak hepimizin görevi. Biz de bu görevi yerine getirmek için üzerimize düşen sorumluluğu fazlasıyla yapıyoruz. Bu ödülün kültürel turizmimize renk katarak şehrimize pozitif etki edeceğini düşünüyorum. Zengin mutfağımızın geçmişten bugüne kadar gelmesinin en büyük nedeni olan kadınlarımıza şükran borcumuz var.”

YÜRÜTÜLEN PROJELER

HATMEK KURSLARI

Hatay Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları(HATMEK), her yaştan bireye yönelik sunduğu kurslarıyla vatandaşlara hem mesleki gelişim hem de hobi edinme imkânı sağlıyor. Lütfü Savaş’ın ‘Meslek sahibi olmayan Hataylı kalmayacak’ sözünden yola çıkarak Hatay halkının kişisel ve mesleki gelişimini ön plana çıkarmak ve ilerletmek amacıyla nitelikli çalışmalara imza atan HATMEK kursları, hizmet ürettiği alanlarda kalıcı başarı yakalıyor. Hatay halkının, özellikle kadınların ve gençlerin eğitici kurslara yoğun talep gösterdiğini söyleyen Savaş; önümüzdeki günlerde yeni kursların açılacağını müjdeliyor.

SPORA DESTEK

Lütfü Savaş; spora ve sporcuya çok önem veriyor. İl genelinde yapmış olduğu yatırım ve hizmetlerle sporseverlerin gönlünde taht kuran Başkan Savaş’ın Hatay’a kazandırdığı, ilin sportif anlamda büyük yükünü omuzladığı Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi’nde anlamlı başarılar elde ediliyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve açıldığı günden bugüne hem Hatay halkına hem de amatör ve profesyonel sporculara 50 bin metrekare alanda hizmet veren ve içerisinde; açık – kapalı yüzme havuzu, kondisyon merkezi, Türk hamamı, sauna, masaj salonu, basketbol ve futbol sahası, karate, taekvvando, boks, halter salonları, satranç ve sporcu yaşam odaları, okçuluk, masa tenisi alanları, tenis kortları ve aba güreşi alanı ile toplantı, çalışma ve konferans salonları yer alan HBB Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi; özellikle kadınlar ve gençler tarafından rağbet görüyor. Bu tesislerde konaklayan ve antrenmanlarını sürdüren HBB Kadın Basketbol Takımı büyük başarılara imza atıyor.

TAKIMLARIN BAŞARISI

Lütfü Savaş; “2010 Ekim ayında 2. Lig Kadınlar Basketbol Takımı ile TKB2L’ye katılan kulübümüz; aynı yıl Türkiye Kadınlar Basketbol 1. Ligi’ne çıkmayı başardı. TKBL’deki ilk yılında da başarılı olan takımımız, aynı yıl Play-Off’lara katılarak ülkemizi EURO CUP’ta temsil etme hakkını elde etti. 2016’da düzenlenen 24’üncü Kadınlar Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda Hatay Büyükşehir Belediyesi, Fenerbahçe’yi yenerek kupayı müzesine götürdü” diye anlatıyor. HBB Kadın Basketbol Takımı’nın çok kısa bir geçmişiyle zorlu rakipler arasından sıyrılarak mücadele etmesi büyük bir başarı. Euro Cup VVomen Çeyrek Final’e çıkma başarısını elde eden takım, ilk maçını Fransa’da oynayacak.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

Nesnelerin interneti ve siber güvenlik

Giderek daha çok sayıda nesnenin internete bağlı hale gelmesi, bunların güvenliği meselesinin ön plana çıkmasına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir