Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Girişimcilik / Hayvanların da sosyal ağı oldu

Hayvanların da sosyal ağı oldu

Hayvanlara yuva edindirme, kayıp hayvanların bulunması, hayvan severlerin fotoğraf ve video paylaşımı yapabildiği bir pet sosyal ağı olan Moofio, kısa zamanda 10 binden fazla kişiye ulaştı. Moofio’nun kurucuları Tuğrul Çetintaş, Efe Demirbağ ve Can Aksoy, uygulamayı ABD, İngiltere gibi hayvan sahiplenme oranının fazla olduğu ülkelere de taşımayı hedeflediklerini söylüyor. Girişimcilerin bir diğer hedefi ise lokasyon bazlı hayvan maması bulma konusunda da bir proje hazırlamak.

Üç arkadaş Tuğrul Çetintaş, Efe Demirbağ ve Can Aksoy’un girişimi Moofio, bir pet sosyal ağı. Moo-fio’nun kuruluş amacı Türkiye ve dünyada hay-vansever ve hayvan sahibi olan herkesin tüm ihtiyaçlarını ortak bir mobil app üzerinden karşılayabilmek. Sahiplendirme, yuva bulma, eş bulma, sosyalleşme gibi ihtiyaçları karşılayan Moofio, bu yılın nisan ayında hayata geçen yeni bir girişim.

Bir yıllık test sürecinde yaklaşık 1 bin kullanıcıya ulaştıktan sonra Moffio’yu app üzerinde hayata geçirmeye karar verdiklerini söyleyen Demirbağ, kısa bir sürede 11 binden fazla kullanıcıya ulaştıklarını ifade ediyor. Sistem kısaca şöyle işliyor: Kullanıcı telefon üzerinden Moofio’ya üye kayıt oluyor. Kullanıcı hayvanın profilini açıyor ve bu profil üzerinden içerik oluşturuyor. Video, fotoğraf gibi hayvana ait birçok paylaşım bu içerik üzerinden diğer kullanıcılarla paylaşılıyor. Bunun dışında ‘sahiplenme’, ‘eş arama’, seyahat giderken kısa süreli bakacak birini bulma’ gibi birçok post da yine bu platform üzerinden paylaşılabiliyor.

MoofioYurtdışına taşıyacak

Can Aksoy, uygulamanın aynı zamanda kaybolan hayvanların bulunması için önemli bir misyonu olduğuna da dikkat çekiyor. Uygulamanın oldukça ilgi gördüğünü belirten Aksoy, şu bilgileri veriyor: “Örneğin sadece 1,5 ayda Moofio üzerinden 15’den fazla hayvan sahiplendirildi. Niş bir sosyal ağ yarattık. Zaten amacımız da buydu, işimizin bir kısmını sosyal sorumluluk bir kısmını da eğlence oluşturuyor. Asıl hedefimiz hayvan severleri bir araya toplayıp birbirlerine yardımcı olmalarını sağlamak.”

Kısa bir zamanda mama siparişi üzerine de bir start up çalışması başlatacaklarını ifade eden Efe Demirbağ, bunun lokasyon bazlı bir iş modeli olacağını söylüyor. Yakınınızdaki en yakın pet shop’dan mama siparişi verilebilecek bir proje üzerine de çalıştıklarını belirten Demirbağ, “Bu anlamda bir pazar alanı oluşturmayı düşünüyoruz. Böylelikle lokal pet shop’lara da yardımcı olabileceğiz” diye konuşuyor.

Uygulamayı ilerleyen dönemlerde hayvan sahibi oranının en fazla olduğu ABD, Ingiltere ve Yeni Zelanda’ya da taşıyabileceklerini anlatan Can Aksoy, melek yatırımcılardan da teklifler aldıklarını, bu konuda birkaç yatırımcıyla da görüşme halinde olduklarını sözlerine ekliyor.

En çok kuş besliyoruz

Can Aksoy, kitle kaynak platformu Bounty’nin yaratıcısı Twentify ile 150 bin kişiyle birlikte Türkiye evcil hayvan araştırması yaptıklarım söylüyor.

Araştırma sonuçlarına göre Türkler yüzde 33’lük bir oran ile en çok kuş besliyor. Kuştan sonra yüzde 32 ile en çok beslenen hayvan kedi olarak sıralanıyor. Yüzde 27’si ise köpek sahibi olarak ifade ediliyor. Araştırma sonuçlarına göre hayvan sahiplerinin yüzde 68,1’i hayvanlan için ayda 0-100 TL arasında bir harcama yapıyor. 100-300 TL arası harcama yapanların oram yüzde 26,7 olurken, yüzde 4,3 oranında bir kesim de 300-500 TL arasında bir harcama yapıyor.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor etkisindeki tekstilin büyüklüğü muazzam

Cosplay, tekstil perakendecileri başta olmak üzere pek çok üreticiyi etkisi altına almış durumda. Özelleştirilebilir kıyafetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir