Perşembe , Haziran 21 2018
Anasayfa / Haberler / Hazır giyim ve ayakkabı ürünlerinin enflasyona etkisi

Hazır giyim ve ayakkabı ürünlerinin enflasyona etkisi

Nisan ayı enflasyon rakamının yüksek çıkmasında hazır giyim ve ayakkabı ürünlerindeki fiyat artışları etkili oldu. Ancak sektör temsilcileri bu yaz indirim kampanyalarının erken başlayacağını söylüyor…

UZUN süredir tek hanede seyreden enflasyon, yeniden çift haneye sıçradı. Ancak uzmanlar enflasyonun bu seviyelerde kalıcı olmayacağı, tekrar tek haneli rakamlara ineceği görüşünde.

Nisan ayında enflasyonu en fazla tetikleyen sektörlerin başında hazır giyim ve ayakkabı ürün grubunun geldiği görülüyor. Sektör yetkililerine göre bu fiyat artışlarının en önemli nedeni ise kurlardaki hareketlilik. Nitekim yılba-şıyla birlikte başlayan TL’deki aşırı değer kaybı bu sıralar bir miktar durulsa da halen sürüyor. Hammadde alımları-nı büyük ölçüde dolar ve euro kurundan gerçekleştiren hazır giyim ve ayakkabı üreticileri bu yüzden maliyetlerin arttığını belirtiyorlar. Ancak sektör yetkililerine göre indirim kampanyalarının başlamasıyla birlikte fiyatlar da gerileme görülecek.

“KAR MARJIMIZ YERLERDE”

Kiğılı Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, her yıl olduğu gibi bu yıl da sezon başı olması nedeniyle Nisan ayında fiyatların arttığını, fakat bir ay sonra indirimlerin başladığını söylüyor. Ancak TL’nin aşırı değer kaybına rağmen fiyat artışlarının sınırlı kaldığını ifade eden Kiğılı, hazır giyim sektöründe asıl sorunun kar marjlarının büyük oranda gerilemişi olduğunu söylüyor. Kiğılı sözlerini şöyle sürdürüyor: “Hazır giyim sektöründe her sezon için hazırlıklar bir yıl önceden başlar, içinde bulunduğumuz ilkbahar yaz sezonu üretimi için gerekli olan hammadde alımları bir yıl önceden yapıldı. Dolayısıyla yılbaşından itibaren kurlarda yaşanan artış, bu sezon üretimine pek yansımadı. Fakat önümüzdeki sonbahar sezonu üretimi için ipliğinden kumaşına tüm hammaddeyi yeni kurlardan aldık. Kurlardaki artış nedeniyle AVM’lerdeki mağazaların kirası, ortak alan giderleri ve işçilik maliyetlerimiz yükseldi. Hazır giyim sektöründe kar marjları yerlerde sürükleniyor. Önümüzdeki sonbahar kış sezonunda fiyatların yeniden artacağını düşünüyorum.”

TASARIM ÜRÜN ORANI ARTIYOR

Kadm giyim üreticisi ADL’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zehra Işık ise, Nisan ayınm hazır giyim sektörü açısından yılbaşı niteliğinde olduğunu vurguluyor. Işık, “Fiyat artışları aslında indirimin tamamen bitirilip yeni sezon ürünlerinin sunulmaya başlamasıyla ilgilidir. Yıla nasıl başlarsan öyle devam eder denir. Yeni sezon ürünlerinde ortalama yüzde 15 oranında fiyat artışı söz konusu. Ama bu sadece enflasyon farkı ile ilgili değil. Koleksiyonlarımızda özel tasarım ürünlerin oranı arttığından dolayı da bir fiyat artışı söz konusu” diyor.

Maliyet artışlarının kurlardaki oynaklıktan kaynaklandığını ifade eden Işık, bunun yanında işçilik maliyetlerinde de artış olduğunu kaydediyor. Işık şunları söylüyor: “Temmuz ayı başında indirim dönemimiz başlıyor. indirimlerimiz yüzde 30 ile başlayıp yüzde 50 ile tamamlanıyor. 2016 sektörümüz için çok zor bir yıldı. 2017’nin ilk çeyreği ise bizim için ciro anlamında iyi geçmiş olsa da karlılık beklentimizin altında kaldı. Yılın kalan aylarında tempomuzu artıracağız. Tüm çalışmalarımızı da buna göre yapıyoruz.”

“HENÜZ CİDDİ ARTIŞ YOK”

İnci Deri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıltaş da fiyatların arttığı Nisan ayının perakende sektörü için geçiş ayı olduğunu ve koleksiyonların tamamen yaz ürünlerine döndüğü ancak alışverişin henüz tam olarak başlamadığı bir dönem olduğunu söylüyor. Yaz sezonu ürünlerin maliyetinde yüzde 4 civarında artış olduğunu belirten Kızıl-taş, bu nedenle ilkbahar yaz sezonu için perakende satış fiyatlarında kayda değer bir artış yapmadıklarını ifade ediyor. Ancak 2017/2018 kış sezonu ürünlerin maliyetlerinde daha yüksek artışların görüldüğünü belirten Kızıltaş, “Ayakkabı üretiminde maliyet oluşturan hammaddenin yüzde 40’ı dövize endeksli ve son dönemde kurlarda yüzde 30 oranında artış yaşandı. Bunun sonucunda kış ayakkabı maliyetlerinde yüzde 10’luk bir artışla karşı karşıyayız” diyor. Kurlardaki beklenmedik yükselişe ve bunun tüm giderlere yansımasına karşılık bu sezon için mevcut fiyatları korumayı başardıklarım kaydeden Kı-zıltaş, şöyle devam ediyor:

“Sezona bir yıl önceden hazırlandığımız için maliyet artışlarını müşterilerimize yansıtmadık. 2017 ilk çeyrek satışları geçen yılm aynı dönemine göre daha yüksek gerçekleşti fakat yine de sektör performansının gelişime açık olduğunu düşünüyorum. Ülkemizde öngörüde bulunmanın çok zor olduğu bir dönemden geçmemize rağmen siyasi belirsizliğin ve seçim ortamının ortadan kalkmış olması Tüketici Güven Endeksi’nde düzelme yaratacağını bunun da perakende ticarete olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Ekonomik verilerde sağlanacak stabilite de karlılığımıza olumlu yansıyacaktır.”

İNDİRİM REKABETİ

Beta Ayakkabı Genel Müdürü Barbaros Akyıldız da ABD’deki başkanlık seçimlerinden sonra kurlarda yaşanan artışa dikkat çekerek, bunun hammadde fiyatlarını yükselttiğini hatırlatıyor. Ak-yıldız, bu sezon geçen yılın ilkbahar yaz sezonuyla kıyaslandığında ithal ayakkabılarda yüzde 30, markalı yerli ürünlerde ise yüzde 15 oranında fiyat artışı olduğunu vurguluyor. Akyıldız’a göre kurlardan kaynaklanan maliyet artışı önümüzdeki kış sezonu ürünlerine daha fazla yansıyacak. Akyıldız’m işaret ettiği bir başka nokta da ayakkabı satışlarındaki gerileme. Akyıldız, şöyle devam ediyor:

“Nisan ayı ayakkabı sektörü açısından yeni sezon ürünlerin müşteri ile buluştuğu bir dönem. Ancak ayakkabı artık ihtiyaca dayalı bir ürün olmadığından sıkıntılı dönemlerde ilk terk edilen ürün olmaya başladı. Geçtiğimiz üç ay satışlarda sektör olarak bir düşüş yaşandığı için rekabetin çok yoğun olduğu kampanyalar yapıldı. Yeni sezon da Nisan’la birlikte direkt indirimle açıldı. Ancak Nisan kimsenin hedefi tutturamadığı bir ay oldu. Bu süreç, bizi yazın da indirimlerin yoğun olacağı bir sezon beklediğinin göstergesi.”

Ayakkabı sektörünün 2017’ye iyi başlamadığım söyleyen Akyıldız, sektör olarak büyük beklentilerin olmadığı bir yaz sezonu geçireceklerini kaydediyor. Akyıldız, “Firmamızla özdeşleşen ‘Ayakkabı Numaran Kadar Yüzde İndirim’ kampanyamız şu anda devam ediyor. İlk defa bir aya yayılan bir kampanya oldu. Bu ay ayrıca Anneler Günü için yüzde 50’lik indirimi kapsayan bir kampanyamız olacak. Daha önce hiç bu oranda bir kampanya yapmamıştık. Anneler Günü, sektörü hareketlendiren, ciroların arttığı bir dönem. Rama-zan’da ve bayram öncesinde yine hareketlilik olacaktır. Bu yıl beş yeni mağaza açıp yılso-nunda 45 mağazaya ulaşacağız.

2016 yılında 400 binden fazla ayakkabı sattık. Bu yıl hedef daha fazlasını yapabilmek” diyor.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir

Ekonomide verilen sözler tutuluyor

Milli İstihdam Seferberliğimde hedef, 2 milyona çıktı. Kamu ve özel sektör kuruluşları verdikleri istihdam sözlerini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.