Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / İş ve Kariyer / Hedefi dört mevsim limonata içirtmek

Hedefi dört mevsim limonata içirtmek

Hedefi dört mevsim limonata içirtmek

uludag limonataUludağ, 12 saniyeyi geçmeyen limonata reklamlarıyla çok eleştirildi. Fakat bunun bilinçli bir tercih olduğunu söyleyen Uludağ İçecek Pazarlama Direktörü Murat Zengin, hedeflerinin limonatayı dört mevsim içilen bir içecek haline getirmek olduğunun altını çiziyor.

Son dönemde en çok eleştirilen reklamlardan biri Uludağ Limonata reklamları oldu. “Ciğerin yanında limonata mı içilir”den tutun, “Her bi şey ne demek” diye soranlara kadar pek çok yorum var reklam hakkında.

2008 yılında limonata kategorisini yaratan markanın yöneticileri ve Türkiye’nin en büyük reklam ajanslarından Güzel Sanatlar Saatchi’nin yaratıcı ekibi, büyük bir hataya mı düşmüştü? Tüm bu eleştirileri ve farklı yorumları marka ekibi nasıl karşıladı?

îşte tüm bunları konuşmak üzere Uludağ İçecek Pazarlama Direktörü Murat Zengin ile bir araya geldik.

DÖRT MEVSİM HEDEFİ

Bugün limonata kategorisinin 120 milyon litrelik büyüklüğe ulaştığını söyleyen ve hedeflerinin 2015 yılına kadar bu rakamı 200 milyon litrenin üzerine çıkarmak olduğunun altını çizen Zengin, bu kategoride 70’e yakın oyuncu olduğunu anlatarak sözlerine devam ediyor.

Limonata kategorisinde Uludağ Limonata’nın aldığı payın yüzde 70 olduğunu söyleyen Zengin, sürekli iletişimle bu kategoriyi daha da büyütmek için çabaladıklarını belirtiyor.Ancak ortada bir gerçek var; Türk insanı sıcak havada limonata içiyor. Limonata satışları, hava sıcaklığı 30 derecenin üzerine çıktığında artıyor. Bu algı limonata üreticilerini oldukça zorluyor. Çünkü limonata üretmek evde limonata yapmak kadar kolay bir iş değil. Aynı tadı tutturmak çok zor.

Geçen yıl üretilen üründe dalgalanma olduğu için, bedeli altı aylık reklam bütçesine tekabül eden miktarda ürünü çöpe dökmek zorunda kaldıklarını söylüyor Zengin. Buna bir de mevsimsellik ve hava sıcaklığındaki farklılıklar eklendiğinde, limonata üreticilerinin işi iyice zorlaşıyor. Peki çözüm ne? Bu algı bariyerini aşmak. Yani limonatanın sadece sıcak havada içilen bir içecek olarak düşünülmesinin önüne geçmek. Aynı yapılan iletişim sayesinde dondumıanın yavaş yavaş her mevsim yenmeye başlaması gibi.

2007-2012 yıllan arasında tlancılık’la çalışan ancak 2012’de Güzel Sanatlar Saatchi ile anlaşan Uludağ Limonata ‘Yanında’ konseptini bu amaçla geliştirmiş.

DEVAMI GELECEK Mİ?

Bu konseptin doğurgan ve başka alanlara da taşınabilir olduğunu ifade eden Zengin, bir hikaye yaratmaktan ziyade kısa süreli ve çok da eleştirilen bu reklam filmleriyle mecraya çıkma nedenlerini ise şöyle anlatıyor:

“Biz beş yıldır reklam yapıyoruz ama bu kadar tüketici yorumu almamıştık. Hem de çoğu olumsuz. Ama bizim pazarlama hedefimiz buydu. Sorgulatmak ve dikkat çekmek. Bunu hikayeyle anlatabilirdik ama bütçemiz o kadar yüksek değil. Biz 12 saniyede mesajımızı veriyoruz. Hikaye an-latsak en az 40 saniye sünnesi gerekirdi. Sınırlarımızı biliyoruz. ‘Her bi şey’ sözü de dikkat çekmek için özellikle tercih edildi. Akılda kalsın istedik. Yolun başındayız ve ilk reklamlarla sağlamak istediğimiz etkiyi oluşturduk.”

Peki şimdi sırada ne var? Tüketicinin kafasında “Limonatayla bu da yenir mi?” düşüncesini oluşturduktan sonra neden yenebileceğine açıklık getirecek reklamlarla tekrar karşısına çıkmak. Bakalım Uludağ başarı sağlayıp limonatayı dört mevsim sofralarımıza taşıyabilecek mi?
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

Sporcu Kariyer Yönetim Ajansı Kurmak

Türkiye’de de sporcu kariyer yönetim ajansları kurulmaya başladı. Bu tür ajanslar sporcunun özel yaşamının bütün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir