Hugo Boss’tan ayrıldı, girişimci olacak

Hugo Boss’tan ayrıldı, girişimci olacak

Hugo Boss’un sattığı takım elbiselerin yüzde 40’ını üreten İzmir’deki fabrikasını devir alacaktı, anlaşma son anda suya düştü. Bu girişimin ikinci kez başarısız olması, Hugo Boss Türkiye’yi kuran Sezai Kaya’nın ayrılmasına yol açtı. Kaya, “Kendi işimi kurup, marka yaratacağım” diyor.

Dünyanın önde gelen giyim markası Hugo Boss’u Türkiye’de kuran, 15 yıldan bu yana CEO’luğunu yürüten Sezai Kaya, Alman devi ile yollarını ayırdı. Kaya, “Kurumla 15 yıldır süren ilişkim bitti, kendi işimi kuracağım” diyor.

Hugo Boss’un İzmir Gaziemir’deki Serbest Bölge’deki üretim tesislerinin kendisinin önderliğinde kurulduğunu, yatırımın zamanla 3 bin 500 kişinin çalıştığı bir kuruma dönüştüğünü anlatan Sezai Kaya, ayrılma gerekçesinin Almanya’daki üst yönetimle olan anlaşmazlığı olduğunu söylüyor.Anlaşmazlığın konusu da Alman kökenli şirketin üretim işinden çıkmak istemesi. Alman devi ile Sezai Kaya arasında, dünyadaki takım elbise üretiminin yüzde 40’ını, gömlek üretiminin yüzde 45’ini ve kadın giyiminin yüzde 60’ını üreten İzmir tesislerini devir almak üzere yakın zamanda anlaşma yapılmış. Sezai Kaya, gelişmeleri “Management buy out sistemiyle üretim tesislerini ben devir alacaktım, ancak bu modelle ilgili görüşmeler ikinci kez başarısız oldu. Kurumla aramda güven zedelendi, görüşmeler tatsız bitti. Ben de artık profesyonel olarak kalmak istemedim” diye açıklıyor.

Kaya’nın verdiği bilgiye göre, şirket yönetimiyle şubat ayında el sıkışılmasına ve mayıs ayında niyet mektubu imzalanmasına rağmen, temmuz ayında görüşmelerde başa dönüldü.

Kaya, “Ben devir alacak şirketi kurmuş, gerekli finansmanı sağlamıştım. Yeni şirketin yüzde 70 hissesi bana ait olacaktı. Fakat, temmuz ayında pürüzler çıktı ve başa döndük. 2010’da da benzer bir girişim olmuştu, yine son anda başarılı olamamıştık. Dolayısıyla ikinci kez başarısızlıktan sonra ısrar etmenin anlamı kalmadı” değerlendirmesini yapıyor.

KENDİ MARKASINI YARATACAK

Profesyonellik kariyerine nokta koyan Sezai Kaya, modadan ve giyim sektöründen uzaklaşmak istemiyor. Dünya moda devinde gerçekleşen 15 yıllık profesyonellikten girişimciliğe geçiş aşamasında.

İş modeli ve yapmak istedikleri konusunda sınırlı bilgi veriyor Kaya. “Birkaç fikir var, nasıl realize olacağına bakıyorum. Sonuçta kendi işimi kuracağım. Yine moda sektöründe olacağım. Niş bir alanda kendi markamı yaratacağım” diyor.

Hugo Boss’ta üretimin yanı sıra sekiz mağazayla doğrudan tüketiciyle buluştuklarını anlatan Sezai Kaya, “Yeni işimde de doğrudan tüketiciye seslenecek bir marka yaratacağım” diyerek iddialı yaklaşımını ortaya koyuyor.

üye

14 thoughts on “Hugo Boss’tan ayrıldı, girişimci olacak

 1. Bulaştığım güne lanet olsun bu adamın fabrikasına. Bu kadar zor zamanımda 5 kuruş para vermeden çalıştırdı. İşte çıkarılanların veya kendi çıkanların alacaklarını da ödemedi üstüne yattı. Bu adama da fabrikasına da sakın bulaşmayın, aman ha iş buldum diye sevinip aldanmayın sakın. Asla paranızı alamazsınız, köpek gibi çalıştırılırsınız üstüne bir de. Tam bir tiyniyetsizlik bu adam ve avanesinin yaptıkları. Hepsi aşağılık insanlar. Yönetim kadrosu parasını alıp almadım der ve sizi bir köpek gibi kullanır kısacası sakın bulaşmayın bunlar şerefsiz insanlar.

 2. ARKADAŞLAR O ONU YAPMIŞ BU BUNU YAPMIŞ HERKEZ KENDİNE GÖRE HAKLIDIR BOŞ VERİN BÖYLE ŞEYLERİ FANİ DÜNYA ÖNÜMÜZE BAKALIM GÜLMEK EYLENMEK SEVMEK ÇOK GÜZELL İNSANLARI SEVELİM ÖVGÜYLE BAHSEDELİM SEZAİ BABA BEKLE BENİ YİNE YANINDAYIMM NASİPSE

 3. Yorum yapan tüm arkadaşlara,Her biriniz O kişinin emeğiyle gelen firmada ekmek yediniz colugunuz çocuğunuza baktınız hayatınıza bilgi ve kalite kattınız, gönüllü calıstınız, kimse kimseyi zorlamadı ise girsin diye.Bunlar gerçekler kim kimin hakkını yediyse öbür tarafta bunu hesabını o verir hatta oraya da kalmaz.BİZ SEZAİ İLE YILLARDIR DÜSMANIZDIR BİR BİRİMİZİ GÖRMEYE BİLLE TAHAMMUL EDEMEYİZ BUNUDA BİZİ BİLEN BU SEKTÖRDEKİ HERKEZ BİLİR AMA YİGİDİ OLDÜR HAKKINI YEME DEMİSLER.Lakin ben bir noktaya geldimse buda HB ve S.K. emeği vardır.Suan dünyada bir cok markaya danışmanlık yapıyorsam suan bir kurulusun basındaysam bunları hep O SAYEDE olmuştur.Ben kimse hakkında arkasından yorum yapmam bu ADAMLIK değildir, benim hakkımda o insan yapsada ben ona yapmam duyduklarımada inanmam gözümle görmedikten sonra günahını vebalini üstüme almam öbür tarafta bunun hesabı vardır.Yalaka olan Olmayan günün birinde hepiniz orda calıstınız ve alkış tuttunuz suan gidenin arkasından konuşmak kolay o zamanlarda neden konuşmadınız UNutmayın bu adamın ekmeğini yediniz o getirmeseydi HB kimse suan bille orada ekmek yiyemezdi.!!Yıllar önce benim arkamdan,da deikodular yapılmıştı bunu yapanlar ŞEREFSİZ,lerdi!! sezai,nin yüzüne konuşamayıp ekmeğini yiyen ve hala orda duran çalışandır arkasından konuşanlardır.BUNUDA adamlık sayarlar bende bunları yasadım suan yasayan beni daha iyi anlar.SAYGILARIMLA TÜM YORUM YAPAN ARKADASLARA.TİMUR SENGEZER

 4. SEZAİ KAYANIN YANINDAKİLERE YALAKA DİYORSUNUZ AMA ,ZAMANINIDA SİZ NEYDİNİZ OZAMAN PEKİ ŞİMDİ SEN NE YAPIYORSUN KİME YALAKALIK YAPIYORSUN ,HAK YENMEKTEN BAHSEDİYORSUNUZ PEKİ ŞİMDİ HAYATINIZDA NE DEĞİŞTİ.AYRICA NASIL BU KADAR NET OLABİLİYORSUNUZ İÇERİĞİNİ BİLMEDİĞİZ KONULAR İÇİN NE KADAR KOLAY YORUMLAR YAPABİLYORSUNUZ..O GÜVENDİĞİNİZ İNSANLAR BELKİ ŞU AN AÇILMIŞ OLAN FİRMAYA ORTAK OLABİLİRLERDİ DEMEKKİ HALA İÇİNİZDE HAK YİYEN İNSANLAR VAR .HAK YENMEKTEN BAHSEDİYORSUNUZ DA ORDAN ÇIKMAK İSTEYEN YASAL HAKLARI OLDUĞU HALDE HAKKINI ALAMYAN İNSANLAR HAKLARINI ALAMADAN ÇIKTI BUNLARDAN DA HABERİNİZ VARMI BUMUDUR SİZİN HAK VE ADALET ANLAYIŞINIZ…SEZAİ KAYA VE SANEM TUNCA KAYA’YA LAF SÖYLÜYORSUNUZDA ÖNCE ŞU AN YANINIZDA OLDUĞUNUZ HAK VE ADALETİ TEMSİL EDEN İNSANLARA BAKINDA ÖYLE KONUSUN SU AN SANEM KAYA VE SEZAİ KAYA YA YAPILAN YORUMLARA BAKIYORUMDA . SONN YAPILAN ……….. HERSEYE BİR GÜLÜCÜK BORCUMUZ OLSUN DEDİK ŞİMDİ VE SOONNNNNNNNN ( SE. GÜ.HA ) :))))))))))))))))))

 5. Herkez sezai babaya hakaret yazmış çok yazık neden biliyonuzmu siz daha düne kadar babanın gördüğünüz zamanında gördüğünüzde nerdeyse ayaklarını õpcektiniz unutunuz ki bunca yıl ekmek yediniz bu SADECE SEZAI KAYA SAYESİNDE sizler hepiniz sahtekarsiniz çok ayıp dün ekmek yiyen bugünse laf söylüyor UNUTMAYINKİ BIRGÜN BU KAPI CALACAKSINIZ OZAMAN görecem sizi ve yanında giden her yonetici gercek sevgi için güven için irenc ortamdan çıkıp SEZAI KAYA VE SANEM TUNCA KAYA YANINDA OLMAK GURUR VERİCİ YALAKA SİZLERSİNIZ yazın yazın sizi sonrası gorecemmmmm BİZ YENİ SIRKETIMIZDE VE YİNE KURUCUMUZ SEZAI BABAYLA OLMATAN ÇOK MUTLUYUZ SANEM TUNCA LAF SOYLEMEK SIZEMI DÜŞER SİZ KİM KOPEKSINIZ KENDINIZE BAKIN

 6. Hugo Boss çok büyük bir işletme ,madem bukadar yolsuzluk yapıldı işçilerin hakkı yendi neden bazılarının yanına kar kalıyor hukuk devletinde yaşamıyormuyuz.?
  Şimdi yok böyle bir yolsuzluk deseler bile çalışanlar olarak kimse inanmak istemiyor.!!! güvenimiz sarsıldı
  HB de artık saltanatın sona erdiğini ve amca , dayı ,hatır ,gönül olmadan gerçekten çalışan elemanını görmesi gerektiğini düşünüyorum.
  Üst yönetimin yancı değil ilk hb kurulduğundaki gibi adalet insana değer veren bir işletme olmasını sağlayacaklarını umut ediyoruz.

 7. Bak beyim, sana iki çift lafım var. Koskoca adamsın. Paran var, pulun var, herşeyin var. Binlerce kişi çalışıyor emrinde. Yakışır mı sana onlarla oynamak. Yakışır mı bunca günahsızı, çoluğu çocuğu işsiz bırakmak, sokağa atmak, aç bırakmak. Ama nasıl yakışmaz. Anlamıyor musun beyim, bu çocuklar işini seviyor. Ama ben boşuna konuşuyorum. Emeği tanımayan adama sevgiyi anlatmaya çalışıyorum. Hıh. Sen büyük patron, milyarder, para babası, fabrikalar sahibi sezai baba. Sen mi büyüksün. Hayır ben büyüğüm, ben, Yaşar Usta. Sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç. Gözümde pul kadar bile değerin yok. Ama şunu iyi bil, ne şirketime, ne işçime hiç birşey yapamayacaksın. Yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi. Çünkü biz birbirimize parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız. Bizler birbirimizi seviyoruz. Biz bir aileyiz. Biz güzel bir aileyiz. Biz Hugo Boss’uz. Bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun. Dokunma artık işçime. Dokunma çocuklarıma. Dokunma Hugo Boss’a. 🙂

 8. Merhaba Sezai Baba Hugo Boss İzmir fabrikasının büyümesinde,bu kadar çalışana isthdam yaratmasında sizin çok emeğiniz katkılarınız olmuştur. ben 9 yıldır bu şirkette ekmek yiyorum. ve keyifle çalıştım onun için teşekkür ederim. sizinle helaleşme fısatımız olmadı ben hakımı helal ediyorum sizde hakınızı bize helal edin . Size yeni iş hayatınızda başarılar dilerim. samim duygularımla saygılarımı sunarım.

 9. ortada hayata geçmiş bi emek varsa ve kanun yöneticileri kanunsuzluk yaparsa, doğanın kanunları devreye girer ve emekçinin emeğinin karşılığını teslim eder. yani kimsenin ahı kimsede kalmaZ

 10. Beyin cimlastigi yapacak olursak Sezai kaya 2010 yilinda da hugo boss satin almak istemis aslina bakar isek bu cok guzel bir haber birde madalyonun oteki yuzune bakalim yani calisan acisindan….2009 yili subat ayi onceden planlanmis bir toplanti ve herkesin herseyden haberi var ama calisanin kendi basina ne geleceginden haberi yok toplanti salonuna girerken iceriginin ne oldugu bilinmeyen toplanti katilim tutanaklari tek tek tum calisana imzalatiliyor ve toplanti basliyor o kadar duzmece konusmalar yapiliyorki kimse birseyden anlamiyor sinirsiz sirket ten bahsediliyor yenilenmis yetkinliklerin getirilerinin ne kadar yuksek oldugundan bahsediliyor yani toplanti bitip ertesi gun olana kadar tum calisan bu anlatilanlar ile kendini bir utopyanin icerisinde buluyor sonucmu ?? Sonuc tabiki husran toplanti sonrasinda alinan ilk maas bodrosunda tpp farki diye birsey cikartilir ve isci alacakli iken borclandirilir calisan para kazanicam diye yeni bir is ogrenir onun sinavina girer ve kazanir mutludur cunku maasi articaktik lakin maas bodrosunu aldigi zaman ne oldugunu anlayamaz insan kaynaklarina gider danismak ve sorunun cozulmesini icin caba sarf eder lakin borclu oldugunu ogrenince hayalleri yikilir kazanilmis haklar tek tek ellerinden alinir 2009 subat ayindaki maas bodrosu oylesine bir ustalik ile ayarlanirki calisanin maasina her yil zam yapilmasina ragmen 5 yildir halen ayni maasi almaktadir patron oynadigi rus ruletini kazanmistir yine kaybeden emektar calisan olur tarih tekerrur edermis derler ya oda gercek olur ve yine sirketi satin almak isteyen sezai kaya rus ruletini birkez daha kazanir piknik-sunnet-nikah programlari iptal edilir 2009 daki 150 tl civarindaki erzak miktari 50 tl ye duser ama onceki gibi sevinci fazla uzun surmez ve olan biten herseyi ogrenen almanya bir gece baskini ile saklanan tum gercekleri ogrenince ve 14 yillik sezai kaya ile yollarini ayirir

 11. size güvenen hugo boss çalışanlarını hayal kırıklığına uğrattınız meğer o gülen yüzünüzün samimi duruşunuzun ardında koca bir yalan varmış YAZIKLAR OLSUN SEZAİ KAYA hakkımız size haram olsun yediğiniz her lokma boğazınızı yırtsın sizi ALLAHa havale ediyorum

 12. SEZAİ KAYA:HUGO BOSS politikasında işten çıkarılmaların hep haklı nedelere dayandığını söylerdiniz peki sizin işten çıkarılma sebebiniz hangisi acaba. kalite mi performans mı yoksa 3500 kişi ye OT vermek mi.Baba nın yeni işe ılım prensibi bu imiş şalışana otunu vermek Sanem in dediği bu. Hugo Boss da çıkan her dedikodu sonun da gerçek olduğu açıklandı,sizin hakkınızda kilerin de gerçek olduğu belli Sanem ertesi günü kendine Facebook açtı kendi pisliğini kapatmak için sürekli birilerine gönderme yapıyor.Haaa hayırlı olsun bu arada şimdiden 200 tane de yalaka bulmuş kendine.Merka ediyorum yıllarca kazık attığınız insanların yüzüne gülerek nasıl baktınız ne kadar geniş mideniz varmış doğrusu.İNŞALLAH KANUN VE ALLAH HUZURUNDA BUNLARIN HESABINI ÖDERSİNİZ,14 yıllık hakkımı size helal etmiyorum haram zıkkım olsun,şirkette çalışan hiç kimse size hakkını helal etmiyor haberiniz olsu herkesin ahı üzerinizde.UNUTMAYIN Kİ:BİZLER ne giden yoneticinin nede gelen yöneticinin işçisiyiz BİZLER HUGO BOSS işçisiyiz!!!!!

 13. Sezai Kaya Hugo Boss ta çok dedikodu dolanıyo işçilerin parasını cebinize indirip 10 yılda tirilyoner olmuşsunuz ve almanlarda bu yaptıklarınızı gece fabrikaya yaptıkları baskınla öğrenmişler işinize son vermişler paranızı İngiliz bankasına yatırmışsınız bosstaki bazı dalkavuklarda yeni açacağınız fabrikada işbaşı yapacaklarmış ne diyelim eğer söylenenler doğru ise kul hakkı yemenin ne kadar günah olduğunu hatırlatırım YÜCE ALLAH ne demişl karşıma kul hakkıyla gelme!!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir