Cumartesi , Mart 23 2019
Anasayfa / Girişimcilik / İkinci el online araç girişimi

İkinci el online araç girişimi

Ototrink.com, kişiye ya da kuruma özel online fiyat teklifi alma, ücretsiz ekspertiz ve sonrasında hızlı satış ve ödeme özellikleriyle araç satacaklara hizmet veren bir platform. Tapu.com’un kurucusu Bartu Baran’ın kurduğu platform aylık 65 bin kullanıcıya ulaştı.

Ototrink.com, kişiye ya da kuruma özel online fiyat teklifi alma, ücretsiz ekspertiz ve sonrasında hızlı satış ve ödeme özellikleriyle araç satacaklar için kurulmuş olan bir platform. Araç satış sürecindeki zorlukları gidermek üzere kurulan ototrink.com’da araç sahipleri, tek bir sistem üzerinden araçlarım hızlı bir şekilde satabiliyor.

Platformun kurucusu Bartu Baran, Üsküdar Fen Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Sabancı Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. İş hayatına My Technic adı altında faaliyet gösteren bir uçak bakım hangarında müşteri ilişkileri yöneticisi olarak başladı. Havacılıkta çalışırken Yeditepe Üniversitesi’nde pazarlama iletişimi üzerine MBA yaptı. Daha sonra Renault Genel Müdürlüğü’nde ürün yöneticiliği görevinde bulundu. Buradan sahibinden.com’a geçti, sahibinden, com’dan bir grup arkadaşıyla, Early Bird ve bazı melek yatırımcılardan yatırım alarak ilk girişimcilik projesi olan, Türkiye’nin ilk emlak açık arttırma platformu tapu.com’u kurdu.

SİSTEM NASIL ÇALIŞYOR?

Müşteriler Ototrink.com’a arabasının marka, model, yıl ve benzer bilgilerini girerek online fiyat teklif aralığım alıyor. Hızlı şekilde birebir Ototrink.com’a ait lokasyonlardan kendilerine en uygun olanı seçerek randevu oluşturuyorlar. Randevuda ücretsiz ekspertiz hizmetiyle aracın tüm kontrolleri en ince ayrıntısına kadar yapılıyor.Ücretsiz ekspertiz sonrasında da müşteriye net fiyat teklifi iletiliyor. Müşteri bu teklifi kabul ederse, satış işlemleri aynı gün içerisinde gerçekleştiriliyor ve aynı gün paralarının ellerine geçmesi sağlanıyor.

65 BİN KULLANICISI VAR

Bartu Baran, Ototrink’in şu an için aylık ortalama 80 bin trafiğe sahip olduğunu söylüyor. Baran, bu . konuda şöyle konuşuyor: “Şubat 2017’de kurulduk. Aylık ortalama 65 bin kullanıcıya sahibiz. Ayda yaklaşık olarak tüm kullanıcılarımız içerisinde net olarak 300-350 insana ulaşıyoruz ve randevuya dönüştürüyoruz. Bu zamana kadar da yaklaşık 300’ün üzerinde işlem gerçekleştirdik. Bu rakamları hedeflerimiz doğrultusunda 4-5 katına çıkarmayı planlıyoruz.”

Şu an için melek yatırımcı almayı planlamadıklarını ifade eden Bartu Baran, “Çünkü zaten bizim dışımızda beş ayrı ülkeye yatırım yapan oldukça büyük bir fon olan FCG’den yatınm alıyoruz. Melek yatırımcılar bize ulaşırsa onları da FCG’ye yönlendiriyoruz ki, FCG’ye gerçekleştirecekleri yatırım üzerinden ancak yararlanma ihtimalimiz olabilir” diye konuşuyor.

İstanbul dışına hizmet verecek

Hedefleri arasında 20l8’in üçüncü çeyreğinde ayda ortalama 350’ye yakın işlem gerçekleştirmek ve Türkiye genelinde 25-30 civarında şubeye ulaşmak olduğunu söyleyen Bartu Baran, konuşmasına şöyle devam ediyor: “Şu an araç alış adetlerimizi yaklaşık yüzde Î00-150 arasında, satış oranlarımızı da ortalama yüzde 25-35 arasında arttırıyoruz. Tabii ki optimum seviyeye ulaşıldıktan sonra alım artış hızı yüzde 150’lerde devam etmeyecek fakat satış oranımızı her zaman arttırmayı planlıyoruz. Bu doğrultuda hedeflerimiz arasında satışlarımızı yaklaşık üç katına, stok araç limitimizi de iki katma çıkarmak bulunuyor. Bu hizmeti en yakın zamanda İstanbul dışına da taşımayı planlıyoruz.”

BURCU TUVAY
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor etkisindeki tekstilin büyüklüğü muazzam

Cosplay, tekstil perakendecileri başta olmak üzere pek çok üreticiyi etkisi altına almış durumda. Özelleştirilebilir kıyafetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir