INFODIF Görüntü ve video analizi ile güvenlik sağlıyor

2007 yılında AR-GE şirketi olarak Hacettepe Teknokent’te faaliyete başlayan İnfodif, 2008’den bu yana yüzde 429 büyüdü.

Kuruluş yıllarında RFID ve görüntü işleme üzerine çalışıyordu. Daha sonra görüntü işleme ve medikal yazılım üzerinde yoğunlaştı.

Ağ ve internet tabanlı görüntü aktarımı, video analizi, yapay görme gibi konularda çözümleri bulunuyor. Ürünleri yuıtdışmda kullanılmaya başladı ve ilk ihracatı Bahreyn’e yaptı.

Önümüzdeki günlerde doğrudan ihracata da başlamayı planlıyor. Şirket yöneticileri Kerem Çalışkan ve Eren Parlakgümüş, “Geliştirdiğimiz altyapı, görüntü işleme ve video analizinin hakim olduğu tüm sektörlerde kullanılabilir. Medikalden savunma sektörüne, askeri uygulamalar, güvenlik uygulamaları, trafik ve endrüstriyele kadar çok geniş bir alanda ürünlerimiz mevcut” diyor.Capra Görüntü İşleme Platformu, çeşitli kaynaklardan görüntü alarak gerçek zamanlı olarak istenildiği şekilde yapılandırabiliyor.

Capra altyapısını kullanarak TÜBİTAK TEYDEB desteği ile geliştirilen i-bex Video Analiz Platformu ise yazılım ürünü. i-bex, farklı kameralardan görüntü alarak bunları gerçek zamanlı işliyor, kameralar arasında haberleşmeyi sağlıyor ve görüntü serileri ile ilgili olarak girilen yaş, cinsiyet, sayı gibi parametreler doğrultusunda yorum yapılabilmesine ve istatistiksel veriler üretilebilmesine imkan veriyor. Geliştirme aşamasında pilot uygulama olarak okul ve kampus güvenliğinde kullanıldı. Şimdi ulaşımdan perakende sektörüne, sivil güvenlikten yurt savunmasına kadar pek çok sektörde kullanım alanı bulunuyor. Eren Parlakgümüş, “Bundan sonra sadece güvenlik alanına odaklanıyoruz. Proje odağı terkedilip ürün şirketine dönüşmeyi planlıyoruz” diye konuşuyor.

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir