Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / İş ve Kariyer / İngiltere’nin online kozmetik devi Türkiye pazarına girdi

İngiltere’nin online kozmetik devi Türkiye pazarına girdi

İngiltere’nin online kozmetik devi Cheapsmells.com, geçen yıl Bellamola.com internet sitesiyle Türkiye pazarına girdi, iki yıl içinde Türkiye’de kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinin arama motorlarında en çok aratılacak ikinci ürün grubu olacağını öngören şirket, önümüzdeki yıl satışlarını 5 kat artırmayı hedefliyor.

BellamolaOnline satış pazarı hız kesmeden büyüyor. Türkiye potansiyeliyle hem yerli girişimcilerin, hem de yabancı yatırımcıların dikkat kesildiği bir pazar. Dünyanın önemli online satış siteleri Türkiye pazarına girmek için fırsat kolluyor. 10 yılı aşkın süredir, İngiltere’de kozmetik ve parfüm satışında birinci, Avrupa’da ise üçüncü sırada yer alan Cheapsmells.com da bunlardan biri. Türkiye’deki potansiyeli fark ederek pazara girmeye karar veren şirket, 2012’de BeliaMola.com internet sitesini kurarak Türkiye’ye girdi. Cheapsmells.com aslında Türkiye’ye yabancı bir şirket değil. Uzun yıllardır Türkiye ile iş ilişkileri içerisinde olduklarını söyleyen Bellamola.com Yönetim Kurulu Üyesi John Houslip, kendi sektörlerinden bir Türk tedarikçi ile yakın ilişkileri olmasının Türkiye pazarındaki potansiyeli daha yakından görmelerine olanak sağladığını söylüyor.

Türkiye’den alınan siparişler ve müşteri talepleri doğrultusunda Türkiye pazarını ve mevcut potansiyeli tanıma fırsatı bulan şirket, Türkiye’de online ticaret hacminin büyüme hızını görünce pazara girme kararı kaldı. Aynı zamanda güzellik ve kişisel bakım alanında pazarda online satış anlamında boşluklar olduğuna dikkat çeken Houslip, Cheapsmells’in Türkiye’den çok sayıda müşterisi olduğuna dikkat çekerek “Stratejimiz, parfüm ve kozmetik sektöründe en geniş ürün yelpazesini, en düşük fiyat ve birinci sınıf bir kalite anlayışı ile müşterilere sunmaktı. Bu stratejiyi kusursuz bir şekilde uygulamak, operasyonumuzun Türkiye’de olması ile mümkün olacaktı. Bu nedenle Türkiye’de bir site kurmaya karar verdik” diyor.

Üye sayısı hedefi 75 bin

Anlamı güzellik anlamına gelen ‘bella’ kelimesi ile Türkçe bir kelime olan ‘mola’ kelimesinin birleşiminden gelen BellaMoia.com’a kuruluş aşamasından itibaren 4 milyon TL’lik bir yatırım yapıldı. Şirketin Türkiye’de bulundurduğu stok 1,5 milyon TL dolaylarında. Yıl sonuna kadar bu rakamın 2 milyon TL’yi bulması planlanıyor. Stratejilerini bütün e-ticaret alanlarında var olmak ve müşterilerin beklentisini karşılamak için mevcut ürün çeşitliliğini sürekli artırmak olarak tanımlayan Houslip, yıl sonuna kadar 5 bin adet ürün çeşidine sahip olacaklarını vurguluyor.

Şu anda günlük ziyaretçi sayısı 5-6 bin civarında. Şirketin müşteri datası her iki ayda bir ikiye katlanıyor. 2013 sonuna kadar 75 bin üye sayısına ulaşılması hedefleniyor. Faaliyete başladıkları ilk aylara göre, bir yıl sonra aylık satış rakamlarının 5 katına ulaşması bekleniyor. Hedef, 2013 sonuna kadar 7 milyon TL’lik bir satış hacmine ulaşmak.Pazar yüzde 18 büyüyecek

Cheapsmells.com’u Türkiye’ye çeken potansiyeli rakamlar da destekliyor. Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) verilerine göre, 2012’de Türkiye’de e-ticaret sektörü 30.6 milyar TL’lik bir ciroya ulaştı. 2013’ün ilk altı ayında ise internette yapılan kartlı işlem hacmi geçen yıla göre yüzde 35 artış gösterdi. Öngörüler, yıl sonuna kadar pazar büyüklüğünün 50 milyar TL’ye ulaşması. 30.6 milyar TL’lik e-ticaret sektörünün yaklaşık yüzde 8’lik oranını kozmetik pazarı oluşturuyor.

Ingiltere’de ise kozmetik ürünleri online pazarının değerinin 800 milyon Euro’nun üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Houslip’in verdiği bilgilere göre, yıllık yüzde 12’lik bir büyüme hızına sahip olan pazarda online satış penetrasyonu yüzde 8-10 arasında. Türkiye pazarı ile İngiltere pazarı arasındaki en önemli fark; benzer rakamlarda online kullanıcı olmasına rağmen, online satış penetrasyonunun kozmetik sektöründe düşük olması. İngiltere’de bu yıl pazar büyuklüğünün yüzde 12 civarında artmasını beklediklerini söyleyen Houslip, “Bununla birlikte Türkiye’de kişisel bakım ve güzellik sektörü online pazarının bu yıl yüzde 18 civarında büyümesini bekliyoruz. Online’da pazara yeni girişlerin artmaya devam edeceği düşüncesindeyiz. İki yıl içinde Türkiye’de kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinin arama motorlarında en çok aratılacak ikinci ürün grubu olacağını öngörüyoruz” diyor.

Konsolidasyon beklenebilir

Pazarın büyüme hızı ve insanların kişisel bakım ve güzellik ürünlerini online satın alma oranının artması, pek çok yatırımcının iştahını kabartıyor. Elbette bu, pazardaki rekabetin artması demek. Bu durumun daha rekabetçi fiyatları getirdiği için tüketiciler açısından olumlu olduğuna dikkat çeken Houslip, şirket olarak gelişmiş tedarik zinciri, satın alma gücü ve çok geniş bir ürün çeşitliliğine sahip olabilme yetkisi sayesinde, iyi ürünü en düşük fiyatla sunma avantajına sahip olduklarını söylüyor. Pazar büyüdükçe ve rekabet arttıkça bazı konsolidasyonlar olabileceğine vurgu yapan Houslip, pazarla ilgili öngörüsünü şu şekilde açıklıyor: “Önümüzdeki dönemde tedarik gücü yüksek olan ve en iyi hizmet anlayışını sunan büyük oyuncular sağlam bir yer edinecek, daha küçük operasyonlar ise havlu atmak durumunda kalacak.”

İngiltere’de Noel, Türkiye’de cilt bakım ürünleri

İngiltere ve Türkiye online kozmetik pazarındaki farklılıklara değinen Houslip şöyle devam ediyor: “En büyük fark Ingiltere’de Noel döneminde kasrnı ve aralık ayı boyunca devam eden yoğun satın alımiar. Türkiye’de ise yaz aylarında cilt bakımı ve güneş bakım ürünlerine yoğun ilgi olması, İngiltere’ye göre ön plana çıkıyor. Bunun dışında satm alma alışkanlıkları birbirine benzer. Türkiye’de bu sektöre yönelik harcamalar biraz daha hızlı artış gösteriyor denebilir.”

En çok parfüm satılıyor

Bellamola.com, daiıa çok parfüm satışı ile öne çıkıyor. Houslip, zaten en önemli satm alma güçlerinin bu ürün grubu üzerinde olduğunu söylüyor. Ağırlıklı olarak Calvin Klein, Bvlgari, Burberry, Paco Rabanne gibi popüler markaların parfümleri satılırken Türkiye’de perakende satış noktalarında ve çoğu zaman online satış noktalarında dahi bulunmayan birçok marka da ilgi görüyor. Müşteri kitlesi açısından bakıldığında ise hem kadın hem erkek müşteriler parfüm ve kozmetik ürünlerine ilgi gösteriyor. Houslip, az bir farkla kadın müşterilerin öne çıktığım söylüyor. BellaMola.com’un şubat ayından bu yana müşteri verilerine bakıldığında yüzde 55 kadın, yüzde 45 erkek üyesi bulunuyor.

Ayşegül Sakarya Pehlivan
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

Sporcu Kariyer Yönetim Ajansı Kurmak

Türkiye’de de sporcu kariyer yönetim ajansları kurulmaya başladı. Bu tür ajanslar sporcunun özel yaşamının bütün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir