IŞKUR’dan gençlere, bin TL maaşlı iş imkanı

İŞKUR, işsiz gençlere ve üniversite öğrencilerine yönelik yeni bir program başlattı, işbaşı Eğitim Programı adı verilen proje ile işsiz gençler ve üniversite öğrencileri bulundukları illerde işbaşı eğitim programına katılarak iş deneyimi kazanabilecekler ve bunun karşılığında da aylık bin TL gelir elde edebilecek. Programa katılan kişileri istihdam eden şirketlerin, işveren sigorta primleri, imalat sektöründe iseler 42, diğer sektörlerde faaliyet yürütüyorlarsa 30 ay boyunca İŞKUR tarafından ödenecek.

Türkiye iş Kurumu (İŞKUR) işsiz gençler ve üniversiteli öğrenciler için işbaşı Eğitim Programı adıyla yeni bir proje başlattı. Buna göre üniversite öğrencileri bulundukları illerde işbaşı eğitim programına katılarak iş deneyimi kazanabilecekler ve bunun karşılığında da aylık bin TL gelir elde edebilecekler.

En az iki sigortalı çalışanı bulunan işyerlerinde uygulanan ve işverene hiçbir maliyeti olmayan programa katılacak 15 yaşını tamamlamış işsizler ve üniversite öğrencileri, hem bir meslek ile ilgili deneyim kazanırken hem de günlük 38,48 TL olmak üzere aylık net asgari ücret düzeyinde bin TL gelir sağlayacaklar.

Programın temel amacı mesleki deneyimi veya iş tecrübesi olmayan kişilere mesleki deneyim ve iş tecrübesi kazandırılarak bu kişilerin istihdam edilebilirliklerinin arttırılması. Bir diğer amacı ise nitelikli işgücü temin etmekte zorlanan işverenlere işe alacakları kişileri işyerinde belli bir süre gözlemleyerek ve eğitim vererek kişiler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olma ve işe alma konusunda isabetli bir karar verme imkanı sunmak olarak ifade ediliyor.Sigorta primleri ödeniyor

İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı yaptığı açıklamada projeyle gençlerin hem para kazanacaklarını hem de bir meslekte deneyim kazanarak mezuniyet sonrasında daha kolay iş bulabileceklerini söylüyor. Artık neredeyse bütün işletmelerin işe alımlarında öğrencilik süresince iş deneyimi kazanıp kazanmadığına baktıklarını ifade eden Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Programın süresini işveren ve katılımcı kendisi belirliyor, ister 3 ay ister 15 gün. Yeter ki gencimiz o işin nasıl yapıldığını bu süre içinde öğrenebilsin. Program sonunda kendilerine işbaşı eğitim programına katılım sertifikası veriyoruz. Bu şekilde mezun olduklarında bu iş tecrübesini de kanıtlamış olacaklar. Bu programı özellikle genç işsizliğin azaltılması bakımından önemsiyoruz. Ayrıca işverenlerimiz bu programa katılan kişileri istihdam ederlerse de imalat sektöründe 42 diğer sektörlerde 30 ay boyunca işveren sigorta primleri biz ödüyoruz.”

160 günlük program

Program düzenlemek isteyen işverenler, programa katılacak kişileri doğrudan kendileri seçerek program düzenleyebiliyor. Eğer işverenler tarafından program düzenlenecek kişi bulunamamışsa ve İŞKUR’dan katılımcı talep edilmişse kendilerinin belirlemiş olduğu özel şartları taşıyan kişiler arasından işverene yönlendirilen katılımcı adaylarından işveren istediğini seçerek program düzenleyebiliyorlar, işbaşı Eğitim Programı en fazla 160 gün olarak düzenlenebiliyor.

Program günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıy-la haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanabiliyor. Yani günde en az beş saat olması durumunda haftada bir gün bile program düzenlenmesi mümkün.

Programa kimler katılabilir?

15 yaşmı doldurmuş, IŞKUR’a kayıtlı, işsiz olan ve ön lisans dahil üniversite öğrencisi olanlar programa katılabiliyor. Ancak işverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olanlar ile programın başlama tarihinden önceki 3 aylık dönemde programı düzenleyecek olan işverenin çalışanı olan kişiler, bu işveren ile düzenlenecek olan işbaşı eğitim programına katılamıyor.

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir